Ogromna ilość wypadków w pracy. Najczęściej z winy pracownika

/ pixabay.com

  

Do października tego roku wypadkom przy pracy uległo ponad 56 tys. osób; to o 0,7 proc. więcej niż w tym samym okresie w ubiegłym roku - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Zginęło 148 osób. Najczęstszą przyczyną wypadków było nieprawidłowe zachowanie się pracownika.

Z danych GUS wynika, że do największej liczby wypadków śmiertelnych doszło w transporcie i budownictwie. Na pierwszym miejscu są województwa: mazowieckie, wielkopolskie, śląskie i dolnośląskie. Najczęstszą przyczyną wypadków było - jak podano w raporcie - nieprawidłowe zachowanie się pracownika.

Jak podał GUS, w trzech pierwszych kwartałach 2017 roku w wypadkach przy pracy zginęło 148 osób (wzrost o 12 proc. w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego); 362 osoby odniosły ciężkie obrażenia ciała (wzrost o 17,9 proc.), zaś obrażenia 55 630 osób określono jako lekkie (wzrost 0,6 proc.).

Z raportu wynika, że najwięcej, bo prawie 18 tys. wypadków odnotowano w przetwórstwie przemysłowym. W wypadkach związanych z przemysłem zginęło 25 osób, zaś ciężkie obrażenia odniosły 184 osoby. Druga pod względem ogólnej liczby wypadków jest sekcja handlu i napraw pojazdów samochodowych, gdzie obrażenia odniosło ponad 7,5 tys. pracowników, 18 poszkodowanych zginęło, 14 osób odniosło obrażenia ciężkie.

Znaczną część wypadków odnotowano w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej - ogółem ponad 6,1 tys. wypadków, z czego 2 były śmiertelne.

Najwięcej wypadków śmiertelnych było w transporcie i budownictwie. W transporcie z ogólnej liczby ponad 4,5 tys. wypadków 32 były wypadkami śmiertelnymi. W budownictwie doszło do 3,4 tys. wypadków, zginęło 31 osób.

Powyższe dane nie zawierają informacji z gospodarstw indywidualnych w rolnictwie, gdzie w analogicznym okresie doszło ogółem do 10 146 wypadków przy pracy z czego 46 to wypadki śmiertelne. To spadek w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, kiedy zarejestrowano 55 wypadków śmiertelnych.

Dane o wypadkach przy pracy w gospodarstwach indywidualnych w rolnictwie rejestrowane są przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kolejna pielgrzymka papieża Franciszka? Zaprosił go prezydent Słowacji

Zdjęcie ilustracyjne - pielgrzymka Papieża Franciszka / © Marian Paluszkiewicz 2018, All Rights Reserved

  

Prezydent Słowacji Andrej Kiska zaprosił papieża Franciszka do swego kraju. Zaproszenie złożył w czasie dzisiejszej audiencji w Watykanie. Papież odpowiedział prezydentowi: "Zasadniczo przyjmuję zaproszenie, zobaczymy, kiedy będę mógł".

"Chciałbym zaprosić Waszą Świątobliwość w imieniu całego narodu słowackiego. Wiemy, że Wasza Świątobliwość jest bardzo zajęta, ale gdyby mógł przyjechać, byłaby to ogromna radość"

- powiedział prezydent do Franciszka podczas ceremonii wymiany podarunków po trwającej ponad pół godziny prywatnej rozmowie. Papież zaproszenie przyjął. 

Kiska podarował Franciszkowi cztery wielkie bombki na choinkę, pomalowane - jak wyjaśnił - przez dzieci niepełnosprawne, romskie, sieroty i bezdomne. Następnie na tablecie pokazał papieżowi nagranie filmowe z prac nad przygotowaniem tych podarunków.

Franciszek, który z zainteresowaniem obejrzał ten film prezentujący ofiarodawców , podkreślił zwracając się do prezydenta:

"Proszę powiedzieć im, że zaniosę te prezenty do Domu Świętej Marty, gdzie odprawiam msze"

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl