Premier Szydło, czy premier Morawiecki? Tomasz Sakiewicz o scenariuszach rekonstrukcji w rządzie

/ Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz pytany wprost o możliwe scenariusze rekonstrukcji w rządzie i medialne spekulacje na temat możliwości zmiany na stanowisku premiera podkreśla, że w obecnej sytuacji spore szanse na objęcie funkcji szefa rządu faktycznie ma Mateusz Morawiecki. Jednocześnie Tomasz Sakiewicz wskazuje na pewne próby osłabienia Jarosława Kaczyńskiego, które można było obserwować w ostatnich tygodniach.

Pytany, czy medialne zainteresowanie wokół rekonstrukcji rządu może być jedynie klasyczną przykrywką polityczną i służyć w celu odwrócenia uwagi od innych wydarzeń na arenie politycznej, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz podkreśla, że z pewnością mówienie o rekonstrukcji w rządzie nie wpływa negatywnie na sondaże PiS.

- Zarejestrowałem pewne próby osłabienia Jarosława Kaczyńskiego w ostatnich tygodniach. Były takie ataki sugerujące, że on się nie nadaje na premiera. Co ciekawe te ataki pojawiały się bardziej po prawej stronie, niż po stronie opozycji, która wręcz sugerowała, że to Jarosław Kaczyński powinien być premierem. [...] Jeśli chodzi o rekonstrukcję, na pewno jest to dobry zbieg okoliczności, bo jak widać mówienie o rekonstrukcji i zmianach w rządzie nie obniżają jakoś specjalnie sondaży, a starcie wokół sądów czy ordynacji wyborczej jest zawsze ryzykowne. Natomiast dyskusja o tym, kto będzie ministrem czy premierem tak naprawdę Polaków aż tak nie rozpala – mówił na antenie TVP Info Tomasz Sakiewicz.

Z kolei pytany wprost, czy w związku z medialnymi doniesieniami większe szanse na funkcję premiera po rekonstrukcji w rządzie ma Mateusz Morawiecki, czy też premier Beata Szydło, redaktor Tomasz Sakiewicz podkreśla, że raczej należałoby wskazać na obecnego wicepremiera.

- Dzisiaj pewnie Mateusz Morawiecki. To ma oczywiście swoje wady, jak i zalety. Mateusz Morawiecki jest doskonałym architektem gospodarczym. Potrafi zebrać korporacyjną drużynę, która jest w stanie dobrze zarządzać tak wielką firmą jaką jest państwo. [...] Zobaczymy jak będzie z doświadczeniem politycznym. Tu trzeba byłoby dać mu szansę. Na szczęście jest ktoś, kto jest w stanie zmieniać premierów, gdy wymaga tego sytuacja. [...] Wydaje się, że Mateusz Morawiecki ma szansę dogadać się z wielkimi funduszami zarówno w Unii Europejskiej, jak i funduszami spoza Unii, które są w dużej mierze jeszcze u nas niewykorzystane, a jest tam więcej pieniędzy niż w samej Unii - mówił na antenie TVP Info Tomasz Sakiewicz.

Odnosząc się do roli Jarosława Kaczyńskiego po rekonstrukcji rządu, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” podkreślił, że wydaje się bardzo prawdopodobne, że to właśnie od prezesa Prawa i Sprawiedliwości będzie zależało sterowanie sprawami politycznymi, podczas gdy kwestie gospodarcze byłyby w rękach Mateusza Morawieckiego.

Proszony o wskazanie ewentualnych ministrów, których należałoby wymienić w ramach rekonstrukcji rządu, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” podkreślił, że zamiast wskazywać ministrów do wymiany, lepiej jest wskazać tych, którzy najlepiej się sprawdzili.

- Boję się mówić o ministrach do wymiany, bo za chwilę będzie o tym rzeczywiście mowa. Wskazałbym za to najlepszych ministrów. Najlepsi ministrowie rządu to Mateusz Morawiecki, Elżbieta Rafalska i Antoni Macierewicz. Niezłym ministrem jest także Mariusz Błaszczak, który się sprawdził w czasie organizacji w Polsce Światowych Dni Młodzieży. Należy podkreślić, że w Polsce nic złego się wtedy nie wydarzyło. Choć minister Błaszczak był trochę niewidoczny, trzeba przyznać, że się sprawdził. Można nie lubić ministra Antoniego Macierewicza, ale nie da się zaprzeczyć, że spełnił on cel strategiczny kilku pokoleń - doprowadzić do silnego i trwałego sojuszu, żeby polskie granice były bezpieczne. Minister Rafalska doprowadziła do likwidacji biedy w Polsce, a wicepremiera Mateusza Morawieckiego należy docenić za dobre decyzje gospodarcze – wyliczał redaktor Tomasz Sakiewicz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, TVP Info

Tagi

Wczytuję komentarze...

Macron gratuluje porozumienia na COP24

COP24 / twitter.com/UNFCCC

  

Prezydent Francji Emmanuel Macron pogratulował w nocy z soboty na niedzielę na Twitterze osiągnięcia porozumienia na szczycie klimatycznym w Katowicach COP24. "Wspólnota międzynarodowa pozostaje zaangażowana w walce ze zmianami klimatycznymi" - napisał Macron.

Szef francuskiego państwa pogratulował "ONZ, naukowcom, organizacjom pozarządowym i wszystkim negocjatorom". "Francja i Europa muszą wskazywać drogę. Walka trwa" - dodał.

[polecam:http://niezalezna.pl/250494-na-cop24-osiagnelismy-historyczny-sukces-panstwa-gratuluja-polskiej-prezydencji]

W trakcie sobotniej sesji plenarnej COP24 strony przyjęły dokument końcowy konferencji, tzw. Pakiet Katowicki, czyli "mapę drogową" realizacji Porozumienia paryskiego z 2015 r., mającego na celu ograniczenie globalnego wzrostu temperatury. W niedzielę, 16 grudnia, krótko po północy, prezydent COP24 Michał Kurtyka zamknął szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach.

COP24 rozpoczął się w niedzielę, 2 grudnia. Wzięło w nim udział blisko 200 przedstawicieli państw świata. Według władz Katowic w sumie, wraz z obserwatorami i dziennikarzami, w trwającym blisko dwa tygodnie szczycie uczestniczyło ponad 21,5 tys. osób.

W 2015 roku w Paryżu państwa zobowiązały się, że podejmą działania na rzecz zatrzymania globalnego ocieplenia na poziomie dwóch stopni Celsjusza - a w razie możliwości 1,5 stopnia Celsjusza - powyżej średniej temperatur sprzed rewolucji przemysłowej.

Porozumienie paryskie nie mówi o redukcji emisji CO2 jako jedynym sposobie przeciwdziałania zmianom klimatu. Wskazuje również na pochłanianie dwutlenku węgla przez żywe zasoby przyrodnicze, np. lasy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl