Premier Szydło, czy premier Morawiecki? Tomasz Sakiewicz o scenariuszach rekonstrukcji w rządzie

/ Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

Redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz pytany wprost o możliwe scenariusze rekonstrukcji w rządzie i medialne spekulacje na temat możliwości zmiany na stanowisku premiera podkreśla, że w obecnej sytuacji spore szanse na objęcie funkcji szefa rządu faktycznie ma Mateusz Morawiecki. Jednocześnie Tomasz Sakiewicz wskazuje na pewne próby osłabienia Jarosława Kaczyńskiego, które można było obserwować w ostatnich tygodniach.

Pytany, czy medialne zainteresowanie wokół rekonstrukcji rządu może być jedynie klasyczną przykrywką polityczną i służyć w celu odwrócenia uwagi od innych wydarzeń na arenie politycznej, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz podkreśla, że z pewnością mówienie o rekonstrukcji w rządzie nie wpływa negatywnie na sondaże PiS.

- Zarejestrowałem pewne próby osłabienia Jarosława Kaczyńskiego w ostatnich tygodniach. Były takie ataki sugerujące, że on się nie nadaje na premiera. Co ciekawe te ataki pojawiały się bardziej po prawej stronie, niż po stronie opozycji, która wręcz sugerowała, że to Jarosław Kaczyński powinien być premierem. [...] Jeśli chodzi o rekonstrukcję, na pewno jest to dobry zbieg okoliczności, bo jak widać mówienie o rekonstrukcji i zmianach w rządzie nie obniżają jakoś specjalnie sondaży, a starcie wokół sądów czy ordynacji wyborczej jest zawsze ryzykowne. Natomiast dyskusja o tym, kto będzie ministrem czy premierem tak naprawdę Polaków aż tak nie rozpala – mówił na antenie TVP Info Tomasz Sakiewicz.

Z kolei pytany wprost, czy w związku z medialnymi doniesieniami większe szanse na funkcję premiera po rekonstrukcji w rządzie ma Mateusz Morawiecki, czy też premier Beata Szydło, redaktor Tomasz Sakiewicz podkreśla, że raczej należałoby wskazać na obecnego wicepremiera.

- Dzisiaj pewnie Mateusz Morawiecki. To ma oczywiście swoje wady, jak i zalety. Mateusz Morawiecki jest doskonałym architektem gospodarczym. Potrafi zebrać korporacyjną drużynę, która jest w stanie dobrze zarządzać tak wielką firmą jaką jest państwo. [...] Zobaczymy jak będzie z doświadczeniem politycznym. Tu trzeba byłoby dać mu szansę. Na szczęście jest ktoś, kto jest w stanie zmieniać premierów, gdy wymaga tego sytuacja. [...] Wydaje się, że Mateusz Morawiecki ma szansę dogadać się z wielkimi funduszami zarówno w Unii Europejskiej, jak i funduszami spoza Unii, które są w dużej mierze jeszcze u nas niewykorzystane, a jest tam więcej pieniędzy niż w samej Unii - mówił na antenie TVP Info Tomasz Sakiewicz.

Odnosząc się do roli Jarosława Kaczyńskiego po rekonstrukcji rządu, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” podkreślił, że wydaje się bardzo prawdopodobne, że to właśnie od prezesa Prawa i Sprawiedliwości będzie zależało sterowanie sprawami politycznymi, podczas gdy kwestie gospodarcze byłyby w rękach Mateusza Morawieckiego.

Proszony o wskazanie ewentualnych ministrów, których należałoby wymienić w ramach rekonstrukcji rządu, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” podkreślił, że zamiast wskazywać ministrów do wymiany, lepiej jest wskazać tych, którzy najlepiej się sprawdzili.

- Boję się mówić o ministrach do wymiany, bo za chwilę będzie o tym rzeczywiście mowa. Wskazałbym za to najlepszych ministrów. Najlepsi ministrowie rządu to Mateusz Morawiecki, Elżbieta Rafalska i Antoni Macierewicz. Niezłym ministrem jest także Mariusz Błaszczak, który się sprawdził w czasie organizacji w Polsce Światowych Dni Młodzieży. Należy podkreślić, że w Polsce nic złego się wtedy nie wydarzyło. Choć minister Błaszczak był trochę niewidoczny, trzeba przyznać, że się sprawdził. Można nie lubić ministra Antoniego Macierewicza, ale nie da się zaprzeczyć, że spełnił on cel strategiczny kilku pokoleń - doprowadzić do silnego i trwałego sojuszu, żeby polskie granice były bezpieczne. Minister Rafalska doprowadziła do likwidacji biedy w Polsce, a wicepremiera Mateusza Morawieckiego należy docenić za dobre decyzje gospodarcze – wyliczał redaktor Tomasz Sakiewicz.

Źródło: niezalezna.pl, TVP Info

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wybuch w centrum miasta w Wielkiej Brytanii. W zawalonym budynku był polski sklep. WIDEO

/ @TolomeoNews print screen

Brytyjska policja w mieście Leicester ogłosiła, że doszło do "poważnego zajścia" po wybuchu w jednym z budynków w centrum miasta. Według serwisu internetowego dziennika "Daily Mirror" znajdował się w nim polski sklep. Cztery osoby są w stanie krytycznym.

Jak wynika z nagrań udostępnionych w mediach społecznościowych, w wyniku eksplozji zawalił się dwupiętrowy budynek.

Na miejsce zdarzenia skierowano co najmniej sześć wozów straży pożarnej. Policja ewakuowała mieszkańców pobliskich budynków i poprosiła o pozostanie z dala od miejsca incydentu. Na miejscu trwa akcja ratunkowa i poszukiwawcza.

Według doniesień świadków do wybuchu doszło ok. 19.10 czasu lokalnego (20.10 czasu polskiego). Mieszkańcy informowali o "potężnym wybuchu" oraz grubych kłębach dymu widzianych w pozostałych częściach miasta.

Na razie nie wiadomo, czy ktoś został ranny.

Telewizja Sky News podała, powołując się na źródła w policji, że "nic nie wskazuje", by niedzielny wybuch w Leicester był związany z działalnością terrorystów. Według dziennika "Daily Mirror" w budynku, w którym doszło do eksplozji, znajdował się polski sklep.

Informacja ta nie została oficjalnie potwierdzona przez policję.

Polskie służby konsularne w Wielkiej Brytanii są świadome wybuchu w budynku w Leicester i pozostają w kontakcie z policją w celu ustalenia szczegółów zdarzenia

- powiedziały PAP źródła w tych służbach.

Policja w Leicester poinformowała, że doszło do "poważnego zajścia" na Hickley Road w centrum miasta i poprosiła mieszkańców o niezbliżanie się do miejsca zdarzenia. Ewakuowano także okolicznych mieszkańców. Na miejscu trwa akcja ratunkowa i poszukiwawcza.

Pogotowie ratunkowe w brytyjskim Leicester poinformowało, że karetki zabrały cztery osoby ranne w wybuchu w budynku w centrum miasta. Według telewizji Sky News poszkodowani są w stanie krytycznym.

Źródło: niezalezna.pl, PAP, twitter.com

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl