Jest projekt skargi na Rosję ws. wraku Tu154M

/ faktysmolensk.gov.pl

  

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowało projekt skargi do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ws. braku zwrotu przez Rosję wraku Tu154M rozbitego w katastrofie smoleńskiej – poinformował wiceminister resortu Jacek Czaputowicz. Zaznaczył, że decyzja o uruchomieniu skargi nie została podjęta.

Czaputowicz przedstawił sejmowej komisji obrony informację o działaniach dyplomatycznych w sprawie odzyskania wraku.

Wiceminister podał, że dokument liczy kilkaset stron. Na angielski i francuski przetłumaczono ponad 200 dokumentów dotyczących skargi. Zaznaczył, że decyzja dotycząca skargi jest poważna i zależy od wielu czynników, choćby dlatego, że Polska nie była jeszcze w sporze przed MTS. Projekt skargi opiera się m.in. na normach prawnych z różnych dziedzin - szczególnie dotyczących poszanowania własności państwowej, konwencji międzynarodowych oraz norm prawa międzynarodowego.

Podkreślił, że wśród rozmówców ministra spraw zagranicznych, z którymi poruszano sprawę zwrotu wraku, był b. sekretarz stanu USA John Kerry czy sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Rozmowy toczyły się też m.in. na poziomie wiceministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji oraz podczas spotkań z ambasadorem Rosji.

O zwrot występowały też organy prokuratury – przypomniał, jednak strona rosyjska na wszystkie noty o zwrot wraku samolotu odpowiadała negatywnie – że wrak musi pozostać na terenie Rosji do końca rosyjskiego śledztwa.

- Śledztwo było chyba 16 razy przedłużane, ostatnio do 10 października, ale zostało z pewnością dalej przedłużone – mówił posłom wiceminister.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szczecin: fałszował banknoty

/ adam_gorka

  

Szczecińska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia ws. mężczyzny, który podrobił co najmniej 20 banknotów o nominale 100 zł. Domniemany fałszerz i trzej inni podejrzani w tej sprawie mieli wprowadzać lub usiłować wprowadzać do obiegu podrobione pieniądze.

Filip K. przy użyciu drukarki podrobił co najmniej 20 banknotów o nominale 100 zł - wynika z informacji przekazanych przez służby prasowe Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. Później K. i trzej inni mężczyźni mieli wprowadzać do obiegu podrobione pieniądze.

3 i 4 kwietnia br. podejrzani mieli kilkukrotnie dokonywać drobnych zakupów, płacąc podrobionymi banknotami. Filip K. i Tomasz N. zostali zatrzymani przez policjantów na gorącym uczynku na jednej ze stacji paliw, gdzie usiłowali po raz kolejny zapłacić fałszywym banknotem. Pozostali mężczyźni, którzy mieli brać udział w procederze, zostali krótko po tym zatrzymani.

Wszyscy mężczyźni zaangażowani w podrabianie i wprowadzanie do obiegu pieniędzy byli w przeszłości wielokrotnie karani.

Podczas przesłuchania przed prokuratorem podejrzani przyznali się do stawianych im zarzutów.

Filipowi K. za podrobienie banknotów grozi od 5 lat do nawet 25 lat więzienia. Za pozostałe przestępstwa, które prokuratura zarzuca zatrzymanym grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl