Tak zmieni się BOR. Zobacz szczegóły

/ bor.gov.pl

Spore zmiany czekają Biuro Ochrony Rządu. Zgodnie z projektem ustawy, Biuro zastąpić ma Służba Ochrony Państwa. „Powołanie nowej formacji, w miejsce BOR, ma zapewnić jej skutecznie działanie; chodzi o to żeby usprawnić tę służbę i żeby było bezpiecznie” - mówił w Sejmie wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński podczas debaty nad projektem ustaw.

Wiceminister, mówiąc o potrzebie zmian przekonywał, że są one niezbędne m.in. ze względu na wieloletnie zaniedbania w Biurze Ochrony Rządu. Zapowiedział, że MSWiA „będzie konsekwentne we wzmacnianiu nowej formacji”.
 
Zapisy projektu próbowali torpedować posłowie opozycji. Według nich których funkcjonariusze SOP będą mogli przeprowadzać czynności operacyjno-rozpoznawcze. Tymczasem wiceszef MSWiA stwierdził, że nie jest to na świecie nic nowego, a podobne uprawnienia od lat mają służby ochronne w innych krajach m.in. w Australii, Kanadzie, USA, Wlk. Brytanii, Estonii, Słowacji, Rumunii oraz w Niemczech.

- Im te uprawnienia pomagają, a nie przeszkadzają - powiedział Zieliński.

Zgodnie z projektem, funkcjonariusze SOP będą mogli przeprowadzać czynności operacyjno-rozpoznawcze w celu pozyskiwania informacji o zagrożeniach dotyczących ochronionych osób i obiektów, a także rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw im zagrażających. Jak podkreśla MSWiA, w ten sposób SOP nie będzie uzależniona od informacji uzyskiwanych od innych służb, co wpłynie korzystnie na szybkość i efektywność jej działania.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zabójca Heleny Kmieć skazany. Nie ma szans na skrócenie kary

Helena Kmieć / fot. facebook.com

Zabójca polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć, Benual Romualdo Mamio Dos Santos, który przyznał się do winy, został skazany na 30 lat więzienia, bez możliwości wcześniejszego zwolnienia - podał boliwijski dziennik "Opinion".

Dos Santos zabił Helenę Kmieć z Wolontariatu Misyjnego Salvator 24 stycznia 2017 roku podczas napadu rabunkowego na ochronkę dla dzieci w miasteczku Pacata, w pobliżu położonego w środkowej Boliwii Cochabamba.

Kmieć została kilkakrotnie ugodzona nożem i zmarła na skutek odniesionych ran.

Podczas procesu Dos Santos zeznał, że działał pod wpływem narkotyków. "Opinion" nie podaje, kiedy zapadł wyrok, wyjaśnia jedynie, że proces miał miejsce kilka miesięcy temu.

Wspólnota Wolontariatu Misyjnego Salvator z siedzibą w Trzebini, w której działała Helena Kmieć, to grupa młodych ludzi skupiona przy zgromadzeniu salwatorianów.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl