Prezydent odmówił powołania na sędziów. Jest prawomocne postanowienie NSA

/ Zrzut ekranu z youtube.com/TV Republika

  

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi czterech osób, którym prezydent Andrzej Duda odmówił powołania na sędziów. Wcześniej skargi te odrzucił Wojewódzki Sąd Administracyjny, zaś odwołanie od tej decyzji trafiło właśnie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Kompetencje głowy państwa nie są działalnością administracyjną -- powiedział w uzasadnieniu postanowienia NSA sędzia Roman Ciąglewicz.

Sędzia dodał, że rozpatrywana kwestia nie miała charakteru administracyjnego lecz ustrojowy, w którym "uprawniony organ państwowy dokonuje obsady stanowisk innej władzy, w tym przypadku władzy sądowniczej". Postanowienie NSA jest prawomocne.

Przypomnijmy, że w czerwcu 2016 roku Krajowa Rada Sądownictwa otrzymała postanowienie prezydenta o odmowie powołania 10 kandydatów wskazanych przez Radę do pełnienia urzędu sędziego. Postanowienie nie zawierało uzasadnienia. Część niepowołanych złożyła dwie skargi do WSA w Warszawie.

W grudniu 2016 roku WSA odrzucił obie skargi, nie przyjmując ich do rozpoznania.

Kompetencja prezydenta RP zarówno w zakresie powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego, jak i odmowy powołania, jest specjalną prerogatywą prezydenta RP jako głowy państwa. Jest to czynność niezawisła i dyskrecjonalna, która nie podlega kontroli sądu administracyjnego - uznał wtedy WSA.

Na to odrzucenie wniesiono skargi kasacyjne do NSA. W końcu lipca na niejawnym posiedzeniu jednoosobowy skład NSA wydał zarządzenie o skierowanie na rozprawę skargi dotyczącej trzech osób. Na początku sierpnia NSA zdecydował tak samo w sprawie drugiej ze złożonych skarg. Dotyczyła ona jednej osoby niepowołanej przez prezydenta.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Robi się ciekawie... Krąży plotka, że Giertych będzie ministrem od sprawiedliwości. Ale niby kiedy?!

Roman Giertych / Fot. Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

  

Spekulacje, rozmaite giełdy nazwisk, roszady personalne - to często pojawia się w politycznych komentarzach. Ale plotka, która dzisiaj pojawiła się na portalu wp.pl brzmi już jak science fiction. Rzekomo w kręgach Platformy Obywatelskiej widzieliby Romana Giertycha jako ministra. Do tego w resorcie sprawiedliwości. Takie fantazje mają co niektórzy...

Wystarczy spojrzeć, kogo w ostatnim czasie reprezentował Giertych, by zrozumieć skąd takie spekulacje. Na liście klientów Giertycha są m.in. Donald Tusk i jego syn Michał, Stanisław Gawłowski czy ostatnio Leszek Czarnecki. Mecenas ruszał także ochoczo na marsze Komitetu Obrony Demokracji...

Nic dziwnego, że Giertych cieszy się dużą popularnością w środowisku Platformy.

 Roman to pełnokrwisty polityk, ale przede wszystkim świetny prawnik. Jeńców na wojnie z PiS brać nie będzie

– twierdzi informator Wirtualnej Polski.

A teraz najciekawszy fragment tekstu wp.pl, który oparty jest głównie na cytatach "anonimów".

"Nasi informatorzy w partii są przekonani, że gdyby doszło do zmiany władzy, a przyszły premier z Platformy Obywatelskiej złożyłby "ofertę" wejścia do rządu Giertychowi, ten by nie odmówił. Warunek jest jeden: teka ministra sprawiedliwości i powierzenie funkcji Prokuratora Generalnego (choć nie do końca wiadomo, czy PO nie będzie chciała rozdzielić oby dwu urzędów)" - pisze portal.

Kluczowe stwierdzenie: "gdyby doszło do zmiany władzy". I dalsze spekulacje nie mają sensu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl