Nowy premier w Czechach

/ Zrzut ekranu z twitter.com

redakcja

Kontakt z autorem

Prezydent Czech, Milosz Zeman mianował dziś lidera centroprawicowego ruchu ANO, Andreja Babisza, nowym premierem. Członków jego mniejszościowego rządu szef państwa mianuje za tydzień.

Po uroczystości na praskim zamku Babisz zapowiedział, że jego gabinet będzie mniejszościowy co wynika z faktu, iż inne partie polityczne, które znalazły się w parlamencie po październikowych wyborach nie chcą współpracować z triumfatorem wyborów czyli z ANO.

Premier zapowiedział, że jednym z celów jego polityki europejskiej będzie walka z przemytem nielegalnych migrantów. Zapowiedział też, że chce aby Republika Czeska zajmowała w Europie takie miejsce, jakie przed II wojną światową miała Czechosłowacja.

Zeman, znany ze swoich ostrych sądów na temat dziennikarzy poradził nowemu premierowi by nie zwracał uwagi na media, które będą go krytykować. Cytował Stanisława Jerzego Leca: "Nie zwracaj uwagi na krasnoludki, które kopią po kostkach. Wyżej nie są w stanie dosięgnąć".

63-letni Babisz zajmuje drugie miejsce na liście najbogatszych obywateli Republiki Czeskiej. Założył i kieruje centroprawicową partią ANO co po czesku znaczy "Tak". Do maja był wicepremierem i ministrem finansów w gabinecie premiera Bohuslava Sobotki. Przeciwko Babiszowi toczy się postępowanie karne związane z finansowaniem budowy ośrodka konferencyjno-wczasowego z funduszy europejskich.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze
Papież do Polaków: Niech udział w mszy…

Papież do Polaków: Niech udział w mszy…

Doda zaśpiewała w duecie z Bohdanem…

Doda zaśpiewała w duecie z Bohdanem…

Gollob będzie miał swoją ulicę

Gollob będzie miał swoją ulicę

Kto kontroluje pieniądze Polaków?…

Kto kontroluje pieniądze Polaków?…

Prezes PiS złoży kwiaty na grobie ks.…

Prezes PiS złoży kwiaty na grobie ks.…

Obchody rocznicy stanu wojennego w Muzeum Żołnierzy Wyklętych ZDJĘCIA

/ jw \ niezalezna.pl

Dwie godziny przed północą z 12 na 13 grudnia zaczęły się obchody 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego przygotowane przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej.

Dawni członkowie MRKS-u, Solidarności Walczącej, Konfederacji Polski Niepodległej, Grup Oporu, NZS-u, podziemnej Solidarności z Warszawy, Płocka, Śląska i innych miast spotkali się w byłym Areszcie Śledczym aby wspólnie powspominać lata 80. Przed wejściem do muzeum uderzali w wielki bęben w symbolicznym rytmie bicia serca, aby wydobyć z niego rytm Pulsu Wolności.

Na obchody przybyli m.in.: była internowana Ewa Tomaszewska, Antoni Macierewicz - minister obrony narodowej, Jarosław Szarek - prezes IPN, Krzysztof Szwagrzyk - wiceprezes IPN, ks. Jan Sikorski - duszpasterz internowanych i prof. Wiesław Wysocki - historyk. Bardowie Leszek Czajkowski i Paweł Piekarczyk wykonali koncert złożony z piosenek o podziemnej walce od czasów Żołnierzy Wyklętych po lata 80. Za swoją artystyczną działalność zostali wyróżnieni medalami Gloria Artis, które w imieniu ministra kultury wręczył im Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Po północy została otwarta przez prezesa IPN Jarosława Szarka i Jacka Pawłowicza wystawa „Pluskwy w hotelu, cień na ulicy”, przygotowana przez Tomasza Maniewskiego i Jarosława Wróblewskiego, na której można zobaczyć metody oraz środki techniczne, jakie stosował aparat bezpieczeństwa PRL w inwigilacji społeczeństwa. Oryginalne eksponaty Służby Bezpieczeństwa cieszyły się wielkim zainteresowaniem wśród byłych represjonowanych.

Ważnym elementem spotkania było również przekazywanie do zbiorów muzeum przez dawnych opozycjonistów pamiątek z internowania, więzienia i podziemnej działalności.

 

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl