UE i NATO uzgodniły ściślejszą współpracę

/ Pawel Kabanski \ CC BY-SA 2.0

Przedstawiciele Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej uzgodnili dziś, że będą pogłębiać współpracę w dziedzinie wojskowej - poinformował na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Pierwszy dzień dwudniowego spotkania ministrów spraw zagranicznych Sojuszu Północnoatlantyckiego poświęcony był kwestiom współpracy między NATO i Unią Europejską, zagrożeniom dla światowego pokoju, głównie ze strony Korei Płn. oraz sposobom umacniania stabilności poza granicami sojuszu.

Stoltenberg mówił na konferencji, że UE i NATO uzgodniły zacieśnienie współpracy w kwestii zwiększania mobilności wojsk, przeciwstawiania się zagrożeniom hybrydowym, wspólnych operacji morskich, cyberbezpieczeństwa, wzmacniania zdolności obronnych, wymiany informacji, współpracy antyterrorystycznej.

Współpraca między UE i NATO wchodzi na nowy poziom. To dziś niezwykle ważne, bo UE chce zwiększać swoje zdolności obronne poprzez stałą współpracę strukturalną. (...) Ten krok może prowadzić do zwiększenia wydatków na obronność, nowoczesnych zdolności (bojowych) i sprawiedliwego podziału zobowiązań po obu stronach Atlantyku

 - powiedział.

Dyskutowana podczas spotkania strategia współpracy to efekt deklaracji, jaką NATO i UE podpisały podczas szczytu Sojuszu w Warszawie w lipcu 2016 r. Jest ona również realizacją kolejnego etapu przyjętego w grudniu 2016 r. programu, w którym deklarację o współpracy przełożono na 42-punktowy zestaw działań, które obejmują m.in. wspólne operacje morskie, obronę przed cyberatakami czy badania naukowe w dziedzinie uzbrojenia.

 

Źródło: PAP, niezalena.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

W USA ograniczą dostęp do broni?

/ Jabbacake; pixabay.com / Creative Commons CC0

Prezydent Donald Trump zapowiedział, że jest gotowy rozważyć zaostrzenie kontroli sprzedaży broni palnej. Z oficjalnego komunikatu Białego Domu w tej sprawie wynika, że wśród analizowanych kroków wymienia się wprowadzenie badań psychologicznych dla potencjalnych nabywców broni.

Raj Shah, główny zastępca rzeczniczki Białego Domu Sary Sanders poinformował, że prezydent Trump rozmawiał w tej sprawie z republikańskim senatorem Johnem Cornynem, współautorem ponadpartyjnej propozycji obostrzeń w sprzedaży broni.

Senator John Cornyn wspólnie z demokratycznym senatorem Chrisem Murphym - wieloletnim zwolennikiem zaostrzenia przepisów dotyczących sprzedaży broni palnej - jest autorem ponadpartyjnego projektu ustawy zgłoszonej w listopadzie ub. roku, przewidującego zmianę systemu zgłaszania przez władze stanowe oraz federalne wykroczeń i przestępstw, tak aby uniemożliwić nabycie broni palnej osobom, które w przeszłości dopuściły się wykroczeń bądź są chore psychicznie.

Jak ustaliły amerykańskie media, Donald Trump podczas ostatniego weekendu przeprowadził wśród członków swojego elitarnego klubu golfowego w Mar-a-Lago na Florydzie nieformalny sondaż, jaki jest ich stosunek do zaostrzenia restrykcji przy zakupie broni.

Apele o zaostrzenie przepisów w dziedzinie sprzedaży i posiadania broni palnej zwiększyły się po masakrze w szkole średniej w Parkland na Florydzie, w której w ubiegłą środę zginęło 17 osób. Sprawcą tego masowego mordu był 19-letni Nicolas Cruz.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl