UE i NATO uzgodniły ściślejszą współpracę

/ Pawel Kabanski \ CC BY-SA 2.0

  

Przedstawiciele Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej uzgodnili dziś, że będą pogłębiać współpracę w dziedzinie wojskowej - poinformował na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Pierwszy dzień dwudniowego spotkania ministrów spraw zagranicznych Sojuszu Północnoatlantyckiego poświęcony był kwestiom współpracy między NATO i Unią Europejską, zagrożeniom dla światowego pokoju, głównie ze strony Korei Płn. oraz sposobom umacniania stabilności poza granicami sojuszu.

Stoltenberg mówił na konferencji, że UE i NATO uzgodniły zacieśnienie współpracy w kwestii zwiększania mobilności wojsk, przeciwstawiania się zagrożeniom hybrydowym, wspólnych operacji morskich, cyberbezpieczeństwa, wzmacniania zdolności obronnych, wymiany informacji, współpracy antyterrorystycznej.

Współpraca między UE i NATO wchodzi na nowy poziom. To dziś niezwykle ważne, bo UE chce zwiększać swoje zdolności obronne poprzez stałą współpracę strukturalną. (...) Ten krok może prowadzić do zwiększenia wydatków na obronność, nowoczesnych zdolności (bojowych) i sprawiedliwego podziału zobowiązań po obu stronach Atlantyku

 - powiedział.

Dyskutowana podczas spotkania strategia współpracy to efekt deklaracji, jaką NATO i UE podpisały podczas szczytu Sojuszu w Warszawie w lipcu 2016 r. Jest ona również realizacją kolejnego etapu przyjętego w grudniu 2016 r. programu, w którym deklarację o współpracy przełożono na 42-punktowy zestaw działań, które obejmują m.in. wspólne operacje morskie, obronę przed cyberatakami czy badania naukowe w dziedzinie uzbrojenia.

 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalena.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wiaduktem w Genui jechało ponad 30 aut. Wstrząsające WIDEO i ZDJĘCIA z miejsca tragedii

/ Twitter

  

W chwili zawalenia się wiaduktu na autostradzie w Genui znajdowało się na nim około 30-35 samochodów i trzy tiry - podała włoska Obrona Cywilna. Wstępny bilans dzisiejszej katastrofy to 22 ofiary śmiertelne i 13 rannych. Co najmniej 10 osób jest zaginionych.

"Obawiamy się, że liczba zabitych i rannych wzrośnie, gdyż trwa przeszukiwanie gruzów zawalonego mostu" - powiedział szef Obrony Cywilnej Angelo Borrelli.

Stan kilku rannych jest ciężki.

Na miejscu pracują ekipy ratunkowe. Są wśród nich drużyny specjalizujące się w poszukiwaniu ludzi po trzęsieniu ziemi. Poniżej bezpośrednia transmisja z akcji ratunkowej:

A tak wygląda miejsce, w którym znajdował się wiadukt:

A to jeden z wyjątkowych szczęśliwców...

I jeszcze jedno niezwykłe ujęcie:

 

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl