"Organy ustawodawcze Ukrainy przejęli złodzieje i bandyci". Saakaszwili zapowiada pozostanie pod budynkiem parlamentu

Micheil Saakaszwili / flickr.com/European People's Party/CC BY 2.0

  

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili zapowiedział dziś, że pozostanie ze swoimi zwolennikami przed Radą Najwyższą Ukrainy w Kijowie do czasu zwycięstwa nad „złodziejami i bandytami”, którzy zasiadają w tym budynku.

- Wzywam mieszkańców Kijowa, by przyszli tu na akcję pokojową, żeby w sposób pokojowy wyjaśnić temu parlamentowi, że organy ustawodawcze Ukrainy przejęli złodzieje i bandyci

 – mówił.

- Odejdę stąd wraz z narodem ukraińskim wyłącznie jako zwycięzca. Drodzy kijowianie! W związku z tym, że ocaliliście mi dziś życie, od dziś należy ono do was

 – zwracał się Saakaszwili do około tysięcznego tłumu ludzi.

Prokurator generalny Jurij Łucenko zaprezentował tymczasem w parlamencie nagrania rozmów telefonicznych, które mają potwierdzać współpracę środowiska Saakaszwilego z otoczeniem ukrywającego się w Rosji i obalonego w 2014 roku byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

Nagrania te kilka godzin wcześniej Łucenko przedstawił dziennikarzom mówiąc, że Saakaszwili otrzymał z Rosji ok. pół miliona dolarów na akcje antyrządowe na Ukrainie. Prokurator powiedział, że Gruzin finansowany jest przez zbiegłego z Ukrainy w 2014 roku Serhija Kurczenkę, młodego oligarchę uważanego za skarbnika rodziny Janukowycza.

Łucenko ogłosił także z trybuny parlamentarnej, że daje Saakaszwilemu czas do środy rano na stawienie się przed śledczymi.

- Za 24 godziny cały system prawny zrobi wszystko co konieczne, by bezpaństwowiec Micheil Saakaszwili, który, rzecz jasna, związany jest machinacjami finansowymi z oligarchami, stanął przed śledczym, który zapozna go z podejrzeniami pod jego adresem, a następnie przed sądem, od którego prokuratura będzie domagała się aresztu domowego

 – powiedział Łucenko.

Dziś rano Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała Saakaszwilego na polecenie prokuratury generalnej w związku z podejrzeniami o współpracę polityka z organizacjami przestępczymi. Kilka godzin później były gruziński prezydent został „wyzwolony” z rąk policji przez swoich zwolenników. Zablokowali oni samochód, którym był przewożony do aresztu, rozbili szyby auta i wyciągnęli Saakaszwilego na zewnątrz. Policja nie interweniowała.

Były prezydent Gruzji, którego w lipcu prezydent Petro Poroszenko pozbawił ukraińskiego obywatelstwa, założył partię Ruch Nowych Sił i wraz z nią domaga się nowych wyborów parlamentarnych i ustąpienia urzędującego prezydenta.

W niedzielę Saakaszwili zorganizował w Kijowie marsz na rzecz impeachmentu Poroszenki, w którym uczestniczyło kilka tysięcy osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Jarosław Kaczyński: "Nasza partia musi się stać do końca partią marzeń Polaków"

/ PiS

  

- Prawo i Sprawiedliwość udowodniło w ciągu ostatnich trzech lat oraz w latach 2005-2007, że potrafi rządzić uczciwe, że potrafi być wiarygodne, że potrafi robić to wszystko, co zostało zapowiedziane. Chcemy dziś wskazać kierunki, w których chcemy iść. Musimy wiedzieć, w jakim kierunku należy iść, by ten marsz był zgodny z tym, czego oczekują Polacy. Nasza partia musi się stać do partią marzeń Polaków - tak swoje przemówienie na konwencji PiS rozpoczął Jarosław Kaczyński.

- Mamy przeciwko sobie potężny front, który nie chce dialogu - stwierdził Jarosław Kaczyński. - Droga budowy Polski silnej i liczącej się w Europie będzie kontynuowana. Obecna opozycja nie potrafi rządzić, udowodnili to wielokrotnie, nie są wiarygodni - ta prawda musi być przekazana społeczeństwu - jeśli tak się stanie, to nasza droga budowy Polski silnej, liczącej się w Europie, będzie kontynuowana.  Już dziś, za sprawą obecnych władz Warszawy, mamy do czynienia z sytuacją, która jest niczym innym jak rabowaniem Polaków - dodał.

- Robimy wszystko, by ceny w Polsce się nie podnosiły, a ta druga strona - opozycja, robi odwrotnie. Robi wszystko, by rabować Polaków. Tylko my możemy zmieniać Polskę i zapewnić Polakom lepszy los

- zaznaczył lider PiS.

- Jestem głęboko przekonany, że dzisiejszy dzień jest zapowiedzią determinacji, którą musimy rozpocząć od nowego roku - podkreślił.

Przed wystąpieniem prezesa partii uczczono minutą ciszy zmarłą w ubiegłym tygodniu posłankę PiS Jolantę Szczypińską.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl