Abp Gądecki wziął udział w Zgromadzeniu Narodowym

Abp Stanisław Gądecki / fot. twitter.com/EpiskopatNews

  

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, wziął udział w Zgromadzeniu Narodowym zwołanym w związku z nadchodzącą setną rocznicą odzyskania niepodległości, która będzie obchodzona w 2018 roku. Połączone izby polskiego parlamentu zebrały się w przypadającą 5 grudnia 150. rocznicą urodzin Józefa Piłsudskiego.

Orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym wygłosił prezydent Andrzej Duda. Wysłuchali go także prymas Polski, metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz oraz przedstawiciele Kościołów i związków wyznaniowych.

Abp Gądecki zapowiedział po listopadowym posiedzeniu Rady Stałej KEP na Jasnej Górze, że Kościół włączy się w przyszłoroczne obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Bardzo chętnie włączymy się w te obchody, jesteśmy nawet do tego zobowiązani, ponieważ mówimy o Kościele, który jest blisko ojczyzny, który uczy patriotyzmu. Chcielibyśmy przypominać rolę Kościoła w odzyskaniu niepodległości. Będziemy zwracali uwagę na to co ludzie Kościoła dokonali w materii utrzymania języka polskiego, utrzymania poczucia tożsamości narodowej. Kościół poniósł ofiary, w sensie męczenników, którzy zostali zesłani na katorgę. Komisja Duszpasterstwa przygotuje kalendarium przedsięwzięć związanych z rocznicą odzyskania niepodległości
– powiedział przewodniczący episkopatu. 

Organizacją obchodów zajmuje się komitet powołany przez prezydenta Dudę. W skład Komitetu obok prezydenta wchodzą m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, ministrowie, przedstawiciele partii politycznych i ugrupowań, reprezentanci kościołów i związków wyznaniowych, środowisk kultury i nauki, samorządu terytorialnego, związków zawodowych.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

OneSky z udziałem polskich i amerykańskich pilotów

/ mat. arch. DG RSZ \

  

W ubiegłym tygodniu odbyło się zintegrowane czterodniowe szkolenie z udziałem amerykańskich samolotów F-15 i F-16, polskich F-16 oraz samolotów z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego - informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Zadania realizowane w polskiej przestrzeni powietrznej przez samoloty F-15 i F-16 wspierały załogi C-130 z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. W szkoleniu pod kryptonimem One Sky uczestniczyli również piloci M-346 z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego - czytamy na portalu DG RSZ.

Głównym celem treningu było doskonalenie realizacji misji lotniczych o charakterze zarówno ofensywnym jak i defensywnym. Piloci przećwiczyli m.in. zastosowanie procedur operacyjnych zgodnych z sojuszniczymi standardami wzajemnej współpracy. Realizację zadań związanych z przechwytywaniem i identyfikacją  statków powietrznych oraz reagowania w sytuacjach kryzysowych zgodnie z procedurami NATO wspierał naziemny personel naprowadzania - informuje Dowództwo Generalne. 

Wspólne polsko-amerykańskie szkolenia to element wymiany doświadczeń oraz doskonalenia współpracy pilotów, nawigatorów oraz struktur dowodzących wykonywaniem zadań w powietrzu.

Źródło: DG RSZ

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl