Grupa Litwinów uczciła na Rossie rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego

Cmentarz Na Rossie w Wilnie, mauzoleum Matka i Serce Syna / By Marek Dziwior - photo made by my father, published with his permission, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3765851

  

Na cmentarzu na Rossie przy mauzoleum, w którym spoczywa matka Józefa Piłsudskiego i jego serce, około 50 Litwinów uczciło we wtorek 150. rocznicę urodzin marszałka. Na Rossę przybył m.in. honorowy przewodniczący litewskiej partii konserwatywnej Vytautas Landsbergis.

Józef Piłsudski jest częścią historii Litwy, odegrał w niej znaczącą rolę. Można mówić – rolę negatywną (zajmując Wilno i Wileńszczyznę w 1920 r. - red.), ale też dwukrotnie z Wilna wygnał bolszewików

- przypomniał w rozmowie z dziennikarzami Landsbergis.

Zaznaczył też, że „Piłsudski skłócił Litwinów i Polaków i nikt na tym nie zyskał”, jednak jego zdaniem „Litwini nie powinni zbyt kategorycznie oceniać historii”.

Niesprawiedliwe jest ocenianie postaci Józefa Piłsudskiego z uwzględnieniem tylko tego jednego aspektu – zajęcia Wilna

- powiedział inicjator uczczenia rocznicy urodzin marszałka, prezes Wileńskiego Towarzystwa Żmudzinów, Mintautas Daulenskis.

Daulenskis podkreślił, że „Piłsudski pochodził z Litwy, kochał Wilno” i – jego zdaniem - „to powinno łączyć nasze dwa narody”.

Dziś przypada 150. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Co dalej z gminą Kleszczów? Konsultacje społeczne zakończone  

/ I, MaKa~commonswiki [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)]

  

Przedstawiony w czerwcu br. projekt zmiany granic pomiędzy gminami Kleszczów i Bełchatów przeszedł już konsultacje społeczne. Oznacza to, że niebawem dowiemy się, czy mieszkańcy poparli takie rozwiązanie, czy zmian nie chcą. „Będę na tych konsultacjach, na podsumowaniu i zobaczę, jaka jest decyzja ludzi. Jeśli to będzie decyzja pozytywna, sprawa pójdzie dalej” – zdradza portalowi Niezależna.pl poseł Małgorzata Janowska, członek komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT.

W czerwcu bieżącego roku poseł Małgorzata Janowska, która we wrześniu przystąpiła do klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, wraz z wójtem sąsiadującej z Kleszczowem gminy Bełchatów Kamilem Ładziakiem (PiS) przedstawiła „Wspólny rozwój gmin Bełchatów i Kleszczów – projekt korekty granic gmin”. Dokument zawiera postulat zmiany granic pomiędzy gminami Kleszczów i Bełchatów.
 
Gdyby projekt wszedł w życie, oznaczałoby to, że w granicach gminy Kleszczów pozostanie kopalnia węgla brunatnego oraz Elektrownia Bełchatów, ale podatki i opłaty z tytułu działalności tych dwóch podmiotów trafiałyby do gminy Bełchatów.
 
Przypomnijmy: gmina Kleszczów jest najbogatszą gminą w Polsce i stąd pomysł na to, aby jej budżet wsparł sąsiednie gminy powiatu chociażby w kwestii wygospodarowania funduszy na remonty dróg czy budowę kanalizacji.
 
Jednak budżet Kleszczowa traciłby na tej zmianie ok. 60 mln zł rocznie, dlatego propozycja wywołała spore zamieszanie i kontrowersje. Z początkiem lipca mieszkańcy zorganizowali akcję „Wspólnie dla obrony Kleszczowa”, której celem jest nie doprowadzenie do podziału gminy. Mieszkańcy zarzucają władzom gminy niską aktywność w tej sprawie. Do tej pory działalność samorządu ograniczała się do pisemnych oświadczeń.
 
Tymczasem 30 sierpnia br. Rada Gminy Bełchatów jednogłośnie przegłosowała uchwałę dotyczącą dalszego procedowania zmian administracyjnych oraz przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród mieszkańców.

O to, na jakim jest etapie sam projekt, zapytaliśmy samą pomysłodawczynię poseł Małgorzatę Janowską, która zdradziła nam, że zgodnie z wymogiem prawnym odbyły się konsultacje społeczne.

Na chwilę obecną te konsultacje nastąpiły. 19 listopada jest podsumowanie konsultacji w gminie Bełchatów. Będziemy wiedzieli, jak ludzie to oceniają i jaka była ich decyzja

- mówi w rozmowie z portalem Niezależna.pl. Jak wykazuje, przy konsultacjach ludzie musieli podejmować decyzje, czyli wypełniać wnioski, ankiety i głosować – „teraz czekamy na informację zwrotną”.

Będę na tych konsultacjach, na podsumowaniu i zobaczę, jaka jest decyzja ludzi. Jeśli to będzie decyzja pozytywna, sprawa pójdzie dalej, czyli: jest przygotowywana dokumentacja, która następnie idzie do zaopiniowania przez wojewodę. Ten wraz ze swoją opinią i wnioskami przekazuje sprawę do Rady Ministrów i wtedy - do końca marca przyszłego roku jest podejmowana decyzja

- tłumaczy i zaznacza, że jeżeli będzie pozytywna, to z dniem 31 lipca przyszłego roku ujęta w projekcie część gminy Kleszczów zostanie formalnie przyłączona do gminy Bełchatów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl