PiS odrzuci wniosek o wotum nieufności dla rządu

/ Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

  

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk powiedział dziś w Brukseli, że w czwartek w Sejmie zostanie odrzucony wniosek o wotum nieufności dla rządu. Pytany o spekulacje na temat rekonstrukcji w rządzie, odpowiedział: „To przyszłość najbliższych dni”.

Adamczyk przyjechał do Brukseli na spotkanie unijnych ministrów odpowiedzialnych za sprawy transportu, którzy rozmawiają m.in. socjalnych kwestiach związanych z tzw. pakietem mobilności, w tym o propozycjach, by pracownicy sektora transportowego byli objęci przepisami o pracownikach delegowanych.

Minister był pytany przez dziennikarzy, czy spodziewa się zmian w rządzie. 

Kwestia rekonstrukcji rządu, (...) absorbuje Polaków już od wielu miesięcy. Jest to temat, który jest stale obecny w przestrzeni debaty publicznej. W czwartek mamy w polskim Sejmie debatę nad wnioskiem o wotum nieufności, złożonym przez opozycję. Myślę, że tutaj doskonale sobie z tym poradzimy. Mam na myśli większość, która odrzuci ten wniosek. To przyszłość najbliższych dni

- powiedział.

Dopytywany „czy widziałby siebie w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego”, odpowiedział:

Dziś wykonujemy zajęcia, które są na nas nałożone. Każdy z ministrów ma obowiązek realizować te zadania, które zostały mu powierzone. Ja te zadania realizuję.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Będzie wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego

10 mln zł na tworzenie m.in. wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego / stevepb CC0

  

10 mln zł przeznaczył Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie na tworzenie na Podkarpaciu wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. Dofinansowanie może też być przeznaczone na szkolenia z zakresu opieki na osobami niesamodzielnymi. Pieniądze pochodzą z regionalnego programu operacyjnego.

Dyrektor WUP Tomasz Czop poinformował dziś, że w ramach konkursu tworzone mogą być wypożyczalnie nie tylko sprzętu rehabilitacyjnego, ale również wspomagającego lub pielęgnacyjnego.

Sprzęt taki ma służyć wspomaganiu funkcjonowania osób niesamodzielnych w domach rodzinnych. Pobyt w domu rodzinnym, w przypadku braku wskazań do opieki instytucjonalnej, jest najbardziej korzystnym rozwiązaniem dla osób chorych i niepełnosprawnych

 – podkreślił.

Na dofinansowanie mogą liczyć również projekty zakładające szkolenia osób opiekujących się osobami niesamodzielnymi, a które wymagają rehabilitacji. Ze szkoleń takich mogą skorzystać m.in. członkowie rodzin i opiekunowie prawni.

Minimalna wartość projektu wynosi 100 tys. zł. Wnioski można składać od 17 grudnia 2018 r. do 11 stycznia 2019 r.

Czop przypomniał, że w ramach poprzedniego konkursu dofinansowano 16 wypożyczalni, a wartość projektów przekroczyła 14,5 mln zł. - Ze wsparcia skorzystało ponad 3 tys. osób, a do końca realizacji działań skorzystać ma w sumie 6 tys. osób niesamodzielnych – podkreślił.

Zdaniem dyrektora rzeszowskiego WUP liczba osób korzystających z wypożyczalni tego rodzaju sprzętu świadczy o skali problemu i potrzebach mieszkańców Podkarpacia.

Osoby chore, które bez niezbędnego wyposażenia nie mogłyby przebywać w domu, to osoby, które nie mają środków finansowych na zakup sprzętu, przede wszystkim ze względu na znaczące koszty leczenia i opieki. Często również, zanim otrzymają orzeczenie o niepełnosprawności, które uprawnia do korzystania z dofinansowania ze środków PFRON do zakupu sprzętu, pozostawieni są bez możliwości pomocy

– powiedział.

Ogłoszony konkurs finansowany jest z regionalnego programu operacyjnego woj. podkarpackiego. Budżet programu składa się z dwóch źródeł: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego.

W ramach programu Podkarpacie otrzyma ponad 2,1 mld euro. Instytucją zarządzającą programem jest podkarpacki urząd marszałkowski. Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie pełni rolę instytucji pośredniczącej i odpowiada za realizację trzech z jego osi finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego: regionalny rynek pracy, integracja społeczna, jakość edukacji i kompetencji w regionie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl