Wyjątkowa animacja z okazji urodzin Marszałka. WIDEO

/ youTube

  

- Zależało nam na tym, by rozbudzić wyobraźnię uczniów. Każdy ma w domu album ze zdjęciami, za którymi stoi jakaś rodzinna historia. Historia rodzin tworzy wielką narodową historię - mówi Dariusz Jakóbek, reżyser i scenarzysta filmu "Z albumu Dziadka" opowiadającego o Józefie Piłsudskim.

Dziś 150. rocznica urodzin jednego z największych Polaków - Józefa Piłsudskiego. Marszałek Piłsudski jest jednym z ojców naszej niepodległości. W XIX wieku wykorzystywał zyskującą popularność ideologię socjalistyczną do zdobycia poparcia dla walki niepodległościowej. Przez lata wydawał prasę podziemną. Organizował bojówkę, potem szkoły strzeleckie, by stworzyć polską siłę zbrojną. Bez bagnetów i karabinów – Polska zdana byłaby na łaskę i niełaskę dyplomatów, i trudno powiedzieć, czy upadek zaborców przyniósłby jej wolność. 

Koniec pierwszej wojny światowej nie przyniósł spokoju w Polsce. Powstało kilka rządów, a sąsiedzi zagrażali granicom. Największym zagrożeniem były rewolucje rozpalające się w Niemczech i w Rosji. Józef Piłsudski ciesząc się największym autorytetem w kraju, został Naczelnikiem Państwa i zmobilizował siły zbrojne zdolne do obrony granic. 

W sierpniu 1920 roku największe, bolszewickie zagrożenie stanęło pod Warszawą. Plan bitwy został opracowany przez generała Rozwadowskiego, ale to Józef Piłsudski podjął decyzję podjęcia ryzykownej kontrofensywy. Jako decydent, to on ponosiłby odpowiedzialność za klęskę. Wygraliśmy, po raz pierwszy ratując świat przez zalewem komunizmu. Cud nad Wisłą został wpisany na listę najważniejszych bitew w historii świata. 5. grudnia – w dniu urodzin Marszałka ma także miejsce premiera filmu rysunkowego skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Zrealizowany przez Stowarzyszenie RKW dzięki wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej materiał od dziś będzie można ściągać i wykorzystywać na lekcjach. W najbliższych dniach udostępnione będą konspekty dla nauczycieli.

Zależało nam na tym, by rozbudzić wyobraźnię uczniów. Każdy ma w domu album ze zdjęciami, za którymi stoi jakaś rodzinna historia. Historia rodzin tworzy wielką narodową historię

 - mówi Dariusz Jakóbek, reżyser i scenarzysta filmu.

Przez dziesiątki lat komunizmu rugowano tę postać z naszej historii. Skutkuje to tym, że po latach transformacji wciąż brakuje materiałów edukacyjnych dla najmłodszych. W przededniu stulecia niepodległości trzeba to koniecznie naprawić

- dodaje producent animacji Krzysztof Jabłoński.

Klatki filmu narysowała Eluta Kidacka, a ożywił je Arkadiusz Olszewski (nagrodzony III nagrodą na festiwalu OKNO za film Ludobójstwo). 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, mat.pras.

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rafał "Wpadka" Trzaskowski zarejestrowany

/ Chancellery of the Senate of the Republic of Poland

  

Sztab Koalicji Obywatelskiej PO i Nowoczesnej zarejestrował kandydaturę Rafała Trzaskowskiego na prezydenta Warszawy - poinformował szef warszawskiego sztabu Koalicji Jarosław Szostakowski.

Szostakowski poinformował, że w imieniu koalicyjnego komitetu wyborczego Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska zgłosił kandydaturę Rafała Trzaskowskiego na prezydenta Warszawy w miejskiej komisji wyborczej w Warszawie.

„W ten sposób kończymy proces zgłaszania kandydatów koalicyjnego komitetu w Warszawie. Zgłosiliśmy kandydatów we wszystkich okręgach do sejmiku województwa mazowieckiego, Rady Warszawy oraz rad dzielnic”

- mówił samorządowiec. „Teraz zaczynamy kampanię, apelujemy o głosowanie na naszych kandydatów, apelujemy o głosowanie na Rafała Trzaskowskiego" - dodał Szostakowski.

Do 26 września do północy komitety mogą zgłaszać kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (dodatkowy termin jest możliwy, gdy żaden kandydat nie zostanie zgłoszony lub gdy zostanie zgłoszony tylko jeden). Prawo zgłaszania kandydatów ma komitet wyborczy, który zarejestrował listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie. Kodeks wyborczy nie zakazuje jednoczesnego kandydowania na radnego gminy i na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl