Wyjątkowa animacja z okazji urodzin Marszałka. WIDEO

/ youTube

- Zależało nam na tym, by rozbudzić wyobraźnię uczniów. Każdy ma w domu album ze zdjęciami, za którymi stoi jakaś rodzinna historia. Historia rodzin tworzy wielką narodową historię - mówi Dariusz Jakóbek, reżyser i scenarzysta filmu "Z albumu Dziadka" opowiadającego o Józefie Piłsudskim.

Dziś 150. rocznica urodzin jednego z największych Polaków - Józefa Piłsudskiego. Marszałek Piłsudski jest jednym z ojców naszej niepodległości. W XIX wieku wykorzystywał zyskującą popularność ideologię socjalistyczną do zdobycia poparcia dla walki niepodległościowej. Przez lata wydawał prasę podziemną. Organizował bojówkę, potem szkoły strzeleckie, by stworzyć polską siłę zbrojną. Bez bagnetów i karabinów – Polska zdana byłaby na łaskę i niełaskę dyplomatów, i trudno powiedzieć, czy upadek zaborców przyniósłby jej wolność. 

Koniec pierwszej wojny światowej nie przyniósł spokoju w Polsce. Powstało kilka rządów, a sąsiedzi zagrażali granicom. Największym zagrożeniem były rewolucje rozpalające się w Niemczech i w Rosji. Józef Piłsudski ciesząc się największym autorytetem w kraju, został Naczelnikiem Państwa i zmobilizował siły zbrojne zdolne do obrony granic. 

W sierpniu 1920 roku największe, bolszewickie zagrożenie stanęło pod Warszawą. Plan bitwy został opracowany przez generała Rozwadowskiego, ale to Józef Piłsudski podjął decyzję podjęcia ryzykownej kontrofensywy. Jako decydent, to on ponosiłby odpowiedzialność za klęskę. Wygraliśmy, po raz pierwszy ratując świat przez zalewem komunizmu. Cud nad Wisłą został wpisany na listę najważniejszych bitew w historii świata. 5. grudnia – w dniu urodzin Marszałka ma także miejsce premiera filmu rysunkowego skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Zrealizowany przez Stowarzyszenie RKW dzięki wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej materiał od dziś będzie można ściągać i wykorzystywać na lekcjach. W najbliższych dniach udostępnione będą konspekty dla nauczycieli.

Zależało nam na tym, by rozbudzić wyobraźnię uczniów. Każdy ma w domu album ze zdjęciami, za którymi stoi jakaś rodzinna historia. Historia rodzin tworzy wielką narodową historię

 - mówi Dariusz Jakóbek, reżyser i scenarzysta filmu.

Przez dziesiątki lat komunizmu rugowano tę postać z naszej historii. Skutkuje to tym, że po latach transformacji wciąż brakuje materiałów edukacyjnych dla najmłodszych. W przededniu stulecia niepodległości trzeba to koniecznie naprawić

- dodaje producent animacji Krzysztof Jabłoński.

Klatki filmu narysowała Eluta Kidacka, a ożywił je Arkadiusz Olszewski (nagrodzony III nagrodą na festiwalu OKNO za film Ludobójstwo). 

Źródło: niezalezna.pl, mat.pras.

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

CBA znów zatrzymuje. Podejrzani działali w zorganizowanej grupie przestępczej

/ flickr.com/Lukas Plewnia/CC BY-SA 2.0

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy osoby podejrzewane o działanie w grupie przestępczej, która wyłudziła w latach 2014-16 zwrot podatku VAT na kwotę ponad 30 mln zł i wyprała ponad 161 mln zł pochodzących z przestępstw.

Zatrzymane osoby w Prokuraturze Okręgowej w Łodzi usłyszały zarzuty m.in. prania pieniędzy, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i wyłudzenia zwrotu podatku VAT wielkiej wartości – poinformował Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura.

Potwierdził, że zatrzymania w Warszawie trzech osób dokonali agenci łódzkiej delegatury CBA, w akcji współpracowali również funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej oraz policjanci.

Zatrzymani, to członkowie zarządu dużej warszawskiej agencji pracy tymczasowej - jej prezes i wiceprezes oraz członek zarządu spółki zajmującej się pośrednictwem pracy - podał Kaczorek. Agenci z CBA przeszukali mieszkania zatrzymanych i siedzibę spółki.

Według śledczych mają oni wchodzić w skład zorganizowanej grupy przestępczej, która prowadziła fikcyjny obrót towarami, wystawiała nierzetelne faktury VAT. Miała też prowadzić do uszczuplenia należności podatkowych i praniu pieniędzy pochodzących z przestępstw. Zatrzymani mieli w ramach specjalnie założonej spółki prowadzić fikcyjną działalność - handel odzieżą i tkaninami. "Wystawiali faktury VAT, poświadczające nieprawdę i dokumentujące transakcje handlowe, które w rzeczywistości nie miały miejsca. Śledztwo CBA wykazało, że handel ubraniami to tylko przykrywka do przestępczej aktywności" - powiedział PAP Kaczorek.

Wcześniej w tej sprawie - w czerwcu 2017 r. CBA zatrzymała w jednej z łódzkich restauracji biznesmena na gorącym uczynku sprzedaży fikcyjnych faktur VAT, a niedawno troje biznesmenów pochodzenia wietnamskiego działających w branży tekstylnej w podwarszawskiej Wólce Kosowskiej.

Ogółem w tym śledztwie zarzuty usłyszało w sumie 32 podejrzanych - pośredników, pomocników i przedstawicieli spółek - zaznaczył Kaczorek w rozmowie z PAP. W tej grupie tylko jeden z zatrzymanych przedstawicieli warszawskiej spółki należącej do cudzoziemców miał wyprać blisko 25 mln zł.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezydent Tarnobrzega zatrzymany przez CBA. Na jaw wychodzą nowe szczegóły

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl