Wyjątkowa animacja z okazji urodzin Marszałka. WIDEO

/ youTube

  

- Zależało nam na tym, by rozbudzić wyobraźnię uczniów. Każdy ma w domu album ze zdjęciami, za którymi stoi jakaś rodzinna historia. Historia rodzin tworzy wielką narodową historię - mówi Dariusz Jakóbek, reżyser i scenarzysta filmu "Z albumu Dziadka" opowiadającego o Józefie Piłsudskim.

Dziś 150. rocznica urodzin jednego z największych Polaków - Józefa Piłsudskiego. Marszałek Piłsudski jest jednym z ojców naszej niepodległości. W XIX wieku wykorzystywał zyskującą popularność ideologię socjalistyczną do zdobycia poparcia dla walki niepodległościowej. Przez lata wydawał prasę podziemną. Organizował bojówkę, potem szkoły strzeleckie, by stworzyć polską siłę zbrojną. Bez bagnetów i karabinów – Polska zdana byłaby na łaskę i niełaskę dyplomatów, i trudno powiedzieć, czy upadek zaborców przyniósłby jej wolność. 

Koniec pierwszej wojny światowej nie przyniósł spokoju w Polsce. Powstało kilka rządów, a sąsiedzi zagrażali granicom. Największym zagrożeniem były rewolucje rozpalające się w Niemczech i w Rosji. Józef Piłsudski ciesząc się największym autorytetem w kraju, został Naczelnikiem Państwa i zmobilizował siły zbrojne zdolne do obrony granic. 

W sierpniu 1920 roku największe, bolszewickie zagrożenie stanęło pod Warszawą. Plan bitwy został opracowany przez generała Rozwadowskiego, ale to Józef Piłsudski podjął decyzję podjęcia ryzykownej kontrofensywy. Jako decydent, to on ponosiłby odpowiedzialność za klęskę. Wygraliśmy, po raz pierwszy ratując świat przez zalewem komunizmu. Cud nad Wisłą został wpisany na listę najważniejszych bitew w historii świata. 5. grudnia – w dniu urodzin Marszałka ma także miejsce premiera filmu rysunkowego skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Zrealizowany przez Stowarzyszenie RKW dzięki wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej materiał od dziś będzie można ściągać i wykorzystywać na lekcjach. W najbliższych dniach udostępnione będą konspekty dla nauczycieli.

Zależało nam na tym, by rozbudzić wyobraźnię uczniów. Każdy ma w domu album ze zdjęciami, za którymi stoi jakaś rodzinna historia. Historia rodzin tworzy wielką narodową historię

 - mówi Dariusz Jakóbek, reżyser i scenarzysta filmu.

Przez dziesiątki lat komunizmu rugowano tę postać z naszej historii. Skutkuje to tym, że po latach transformacji wciąż brakuje materiałów edukacyjnych dla najmłodszych. W przededniu stulecia niepodległości trzeba to koniecznie naprawić

- dodaje producent animacji Krzysztof Jabłoński.

Klatki filmu narysowała Eluta Kidacka, a ożywił je Arkadiusz Olszewski (nagrodzony III nagrodą na festiwalu OKNO za film Ludobójstwo). 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, mat.pras.

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tragiczny wypadek na DK22. Droga zablokowana

/ podlaska.policja.gov.pl

  

Na drodze krajowej nr 22 na odcinku Wałcz – Chojnice w miejscowości Chrząstówko doszło do zderzenia samochodu osobowego z ciężarowym. Jedna osoba zginęła. Droga jest zablokowana - poinformowała dzisiaj GDDKiA.

Jak podała GDDKiA, jedna osoba zginęła na miejscu, a jedna została ranna. Drogowcy przewidują, że utrudnienia w ruchu samochodów potrwają około 3 godzin.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl