Wyjątkowa animacja z okazji urodzin Marszałka. WIDEO

/ youTube

redakcja

Kontakt z autorem

- Zależało nam na tym, by rozbudzić wyobraźnię uczniów. Każdy ma w domu album ze zdjęciami, za którymi stoi jakaś rodzinna historia. Historia rodzin tworzy wielką narodową historię - mówi Dariusz Jakóbek, reżyser i scenarzysta filmu "Z albumu Dziadka" opowiadającego o Józefie Piłsudskim.

Dziś 150. rocznica urodzin jednego z największych Polaków - Józefa Piłsudskiego. Marszałek Piłsudski jest jednym z ojców naszej niepodległości. W XIX wieku wykorzystywał zyskującą popularność ideologię socjalistyczną do zdobycia poparcia dla walki niepodległościowej. Przez lata wydawał prasę podziemną. Organizował bojówkę, potem szkoły strzeleckie, by stworzyć polską siłę zbrojną. Bez bagnetów i karabinów – Polska zdana byłaby na łaskę i niełaskę dyplomatów, i trudno powiedzieć, czy upadek zaborców przyniósłby jej wolność. 

Koniec pierwszej wojny światowej nie przyniósł spokoju w Polsce. Powstało kilka rządów, a sąsiedzi zagrażali granicom. Największym zagrożeniem były rewolucje rozpalające się w Niemczech i w Rosji. Józef Piłsudski ciesząc się największym autorytetem w kraju, został Naczelnikiem Państwa i zmobilizował siły zbrojne zdolne do obrony granic. 

W sierpniu 1920 roku największe, bolszewickie zagrożenie stanęło pod Warszawą. Plan bitwy został opracowany przez generała Rozwadowskiego, ale to Józef Piłsudski podjął decyzję podjęcia ryzykownej kontrofensywy. Jako decydent, to on ponosiłby odpowiedzialność za klęskę. Wygraliśmy, po raz pierwszy ratując świat przez zalewem komunizmu. Cud nad Wisłą został wpisany na listę najważniejszych bitew w historii świata. 5. grudnia – w dniu urodzin Marszałka ma także miejsce premiera filmu rysunkowego skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Zrealizowany przez Stowarzyszenie RKW dzięki wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej materiał od dziś będzie można ściągać i wykorzystywać na lekcjach. W najbliższych dniach udostępnione będą konspekty dla nauczycieli.

Zależało nam na tym, by rozbudzić wyobraźnię uczniów. Każdy ma w domu album ze zdjęciami, za którymi stoi jakaś rodzinna historia. Historia rodzin tworzy wielką narodową historię

 - mówi Dariusz Jakóbek, reżyser i scenarzysta filmu.

Przez dziesiątki lat komunizmu rugowano tę postać z naszej historii. Skutkuje to tym, że po latach transformacji wciąż brakuje materiałów edukacyjnych dla najmłodszych. W przededniu stulecia niepodległości trzeba to koniecznie naprawić

- dodaje producent animacji Krzysztof Jabłoński.

Klatki filmu narysowała Eluta Kidacka, a ożywił je Arkadiusz Olszewski (nagrodzony III nagrodą na festiwalu OKNO za film Ludobójstwo). 

Źródło: mat.pras.

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze
Będą nowe loty na Księżyc. Trump wznawia…

Będą nowe loty na Księżyc. Trump wznawia…

Senacka komisja za nowelizacją ustawy o KRS

Senacka komisja za nowelizacją ustawy o KRS

Ewa Błaszczyk laureatką nagrody im.…

Ewa Błaszczyk laureatką nagrody im.…

„PiS załatwi wiele problemów, które…

„PiS załatwi wiele problemów, które…

Klub PiS się powiększa. Dołączył kolejny…

Klub PiS się powiększa. Dołączył kolejny…

Exposé premiera Mateusza Morawieckiego. Co warto wiedzieć?

/ Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w porządku obrad Sejmu na 12 grudnia poza blokami głosowań i debatami znalazło się exposé premiera Morawieckiego. W zgodnej opinii ekspertów exposé wyznaczy nowe cele polityczne na najbliższe dwa lata.

Obrady Sejmu rozpoczną się we wtorek o godz. 16:00, kiedy to premier Mateusz Morawiecki wygłosi swe exposé, zaplanowane na około godzinę. Później, po kolejnej godzinie przerwy, odbędzie się debata nad exposé, która ma potrwać do godz. 2:00 w nocy. Głosowanie nad wotum zaufania dla nowej Rady Ministrów ma się odbyć w środę o godz. 9:00.

W Polsce zgodnie z zapisami Konstytucji z 1997 roku, Prezes Rady Ministrów jest zobowiązany do przedstawienia Sejmowi w ciągu 14 dni od powołania Rady Ministrów programu działania swojego rządu wraz z wnioskiem o udzielenie całemu gabinetowi wotum zaufania. Po wysłuchaniu exposé Prezesa Rady Ministrów oraz zadaniu pytań przez posłów i udzieleniu na nie odpowiedzi, przeprowadzane jest głosowanie nad wyrażeniem wotum zaufania dla Rady Ministrów. W sytuacji nieudzielenia Radzie Ministrów wotum zaufania Prezes Rady Ministrów podaje gabinet do dymisji, którą przyjmuje Prezydent RP, powierzając jej dalsze pełnienie obowiązków do czasu powołania nowej Rady Ministrów.
 
Od czasów transformacji 1989 roku, exposé w polskim Sejmie wygłaszano w sumie siedemnaście razy. Najdłuższe exposé w historii wygłosił 23 listopada 2007 roku Donald Tusk. Jego przemówienie trwało 185 minut.  Z kolei najkrótsze exposé na sali Sejmowej wygłosiła 10 lipca 1992 roku Hanna Suchocka. Trwało ono 30 minut.
 
Politolog, prof. Waldemar Paruch zwraca uwagę, że w porównaniu z przemówieniami premiera z dnia powołania rządu, to właśnie exposé z punktu widzenia strategii państwa, będzie miało znacznie większe znaczenie. Profesor Paruch spodziewa się, że exposé może wyznaczyć nowe cele polityczne na najbliższe dwa lata.

- Znacznie ważniejsze będzie wtorkowe exposé premiera Morawieckiego w kontekście poniedziałkowych wydarzeń w postaci zaprzysiężenia rządu. W exposé należy się spodziewać wyznaczenia nowych celów politycznych, które będzie realizowała nowa ekipa Mateusza Morawieckiego, która powstanie w wyniku rekonstrukcji rządu, najprawdopodobniej w styczniu. W exposé usłyszymy nowe cele na dwa lata, czyli najprawdopodobniej do wyborów w 2019 roku – podkreśla politolog.

Jednocześnie prof. Paruch podkreśla, że po Mateuszu Morawieckim spodziewa się exposé bardziej politycznego niż ekonomicznego. Politolog podkreśla również wyjątkowość całej sytuacji i wskazuje, że w dziejach Polski po 1989 roku jest to swego rodzaju ewenement.

- Mateusz Morawiecki powinien we wtorek przemówić do wyborców PiS (…) do tzw. elektoratu „żelaznego” wiernego tej partii przynajmniej od roku 2010 […] i do elektoratu tzw. miękkiego, który został pozyskany przez partię strategią polityczną po roku 2014 i 2015 i sukcesami rządu Beaty Szydło. Po raz pierwszy w Polsce wymiana na stanowisku premiera nie odbywa się pod wpływem spadających sondaży, nacisków otoczenia, krytyki opinii publicznej tylko jest to wymiana wynikająca ze strategii politycznej Jarosława Kaczyńskiego. Jest to ciekawa sytuacja, wręcz ewenement w dziejach Polski po roku 1989 – powiedział prof. Paruch.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl