Gotowi na wszystko? Szalona komedia twórców "Ostatniej rodziny"

Kadr z filmu "Gotowi na wszystko. Exterminator" / mat.pras.

  

Już wkrótce cała Polska pozna swoich nowych, wymarzonych idoli – młodych (jak na swój wiek), pełnych ambicji, energii i doskonałego poczucia humoru. Mowa o członkach zespołu Exterminator, którzy już 5 stycznia podbiją serca kinowej widowni za sprawą nowej komedii producentów hitu „Ostatnia Rodzina”.

Piątka oddanych przyjaciół miała od dzieciństwa wielkie marzenie – chcieli wstrząsnąć polską sceną metalową i gromadzić na koncertach tłumy, a wszystko to pod szyldem zespołu o złowieszczo brzmiącej nazwie: EXTERMINATOR. Czas jednak pokazał, że młodzieńcze ambicje to jedno, a życie to drugie. Obecnie lider zespołu, Marcyś (Paweł Domagała), pracuje w sklepie ojca i przeżywa kryzys w związku z Magdą (Agnieszka Więdłocha). Wirtuoz gitary Lizzy (Piotr Żurawski) to szeregowy pracownik banku. Trzeci z mężczyzn, basista Jaromir (Krzysztof Czeczot), codziennie podbija kartę w fabryce pianki poliuretanowej i usilnie stara się sprostać obowiązkom ojca rodziny. Perkusista Makar (Piotr Rogucki) wylądował w zakładzie psychiatrycznym. Z kolei piąty – Cypek (Sebastian Stankiewicz) – wyjechał zarabiać za granicę. Pewnego dnia powracają dawne wspomnienia – pani burmistrz (Dominika Kluźniak) okazuje się wielką fanką Exterminatora ze starych czasów. Obiecuje wesprzeć przyjaciół unijną dotacją, o ile dogadają się i doprowadzą do reaktywacji zespołu. Szybko okazuje się, że propozycja ma jednak mały haczyk: chłopcy muszą sprzeniewierzyć się swoim ideałom i wystąpić na kilku festynach, grając utwory dalekie od ich repertuaru. Męska duma nie pozwala bohaterom iść na kompromis, a wieloletnia przyjaźń i związki z kobietami poddane zostają prawdziwej próbie. Pikanterii całej sytuacji dodają: pojawienie się szalonej koleżanki Makara ze szpitala, Julci (Aleksandra Hamkało) oraz konflikt z liderką miejscowego zespołu Wisienki, Ziomecką (Dorota Kolak). A tymczasem zbliża się wielki koncert…

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Kino Świat

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zakończył się konkurs muzyczny im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej

/ facebook. com/@PałacKulturyZagłębia

  

Fagocista Szymon Michalik i waltornista Paweł Cal - to laureaci pierwszych nagród w 12. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka, który od 14 września br. odbywał się w Dąbrowie Górniczej (Śląskie). Laureaci konkursu wystąpili dzisiaj wieczorem podczas konkursowej gali w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, który w ostatnich dniach był też miejscem przesłuchań.

W corocznym konkursie biorą udział młodzi muzycy, do 30. roku życia. Rywalizują zawsze w trzech specjalnościach. W tym roku były to: kontrabas, fagot i róg (waltornia). Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymują po 12 tys. zł oraz pamiątkowe statuetki.

W kategorii kontrabasu nie przyznano I nagrody. W kategorii fagotu statuetkę za I miejsca otrzymał Szymon Michalik, a w kategorii rogu – Paweł Cal.

We wszystkich trzech kategoriach swój udział w tym roku zgłosiło 70 artystów z Włoch, Czech, Chin, Japonii, Portugalii, Wenezueli, Tajwanu, Wielkiej Brytanii oraz Polski. W pierwszych dwóch etapach muzycy prezentowali szeroki repertuar kameralny, z towarzyszeniem fortepianu, obejmujący epoki od baroku po muzykę współczesną.

Finaliści w trzecim etapie mierzyli się z większą formą, z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego. W zależności od specjalności, wykonywali utwory: M. Spisaka, J. N. Hummla, R. Gliera, G. Bottesiniego i R. Straussa.

Uczestników oceniało międzynarodowe jury pod przewodnictwem waltornisty, prof. Wiesława Grochowskiego z katowickiej Akademii Muzycznej, która od pierwszej edycji konkursu sprawuje nad nim opiekę merytoryczną.

Podczas niedzielnej gali prof. Grochowski gratulował samorządowi Dąbrowy Górniczej pomysłu, aby taką imprezą propagować polską muzykę i trochę zapomnianego kompozytora – Michała Spisaka. Wyraził uznanie dla prezydenta miasta Zbigniewa Podrazy (w zbliżających się wyborach nie ubiega się o reelekcję - PAP), że wykorzystując tylko środki miejskie „doprowadził do imprezy, która nabrała międzynarodowego kształtu i znaczenia”.

Dzięki temu konkursowi Michał Spisak jest coraz bardziej znany na świecie i grane są jego utwory. To naprawdę wielka zasługa, że Dąbrowa Górnicza organizuje konkurs, by promować polską muzykę i syna swojej ziemi

- podkreślił prof. Grochowski.

Patron konkursu Michał Spisak (1914-1965) to wybitny polski kompozytor, przedstawiciel polskiego XX-wiecznego neoklasycyzmu. Z pochodzenia dąbrowianin, absolwent Konserwatorium Muzycznego w Katowicach. Mieszkał w Dąbrowie Górniczej przez ponad 20 lat, jednak całe twórcze życie spędził w Paryżu, gdzie m.in. studiował kompozycję u słynnej Nadii Boulanger.

Artysta tworzył muzykę symfoniczną, kameralną i utwory solowe na fortepian, skrzypce i instrumenty dęte. Najlepszy okres jego pracy przypadł na czas powojenny, był wówczas laureatem wielu prestiżowych nagród, z których najbardziej znacząca to Grand Prix w konkursie na nowy oficjalny hymn olimpijski w 1955 r. Jego utwór wybrano z 392 kompozycji nadesłanych na konkurs. W 1957 r. zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. królowej Elżbiety w Brukseli za "Concerto giocoso" na orkiestrę kameralną. Zmarł w Paryżu w 1965 r.

Pierwszy międzynarodowy konkurs imienia Michała Spisaka - w 2007 r. - był kontynuacją wcześniejszego konkursu o randze ogólnopolskiej. Ten z kolei był następstwem Festiwalu im. Spisaka, zorganizowanego w 40. rocznicę śmierci artysty.

Źródło: niezalezna.pl, pap

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl