"Dziwię się, że HGW nie postawiono jeszcze prokuratorskich zarzutów"

Hanna Gronkiewicz-Waltz / flickr.com/European People's Party/CC BY 2.0

  

Zdaniem prezesa Stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa Jana Śpiewaka, w sprawie stołecznej reprywatyzacji zebrany został już wystarczający materiał dowodowy, aby postawić prokuratorskie zarzuty prezydent Warszawy Hannie Gronkiewicz-Waltz.

W ocenie Śpiewaka, prezydent Warszawy powinna odpowiedzieć za tzw. przestępstwa urzędnicze: niedopełnienie obowiązków oraz narażenie miasta na gigantyczne straty, a to - jak dodał Śpiewak - "zagrożone jest wieloletnimi sankcjami więzienia".

W ten sposób prezes Stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa, a zarazem radny stołecznej dzielnicy Śródmieście, odniósł się do słów przewodniczącego komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Patryka Jakiego, że "zachowaniem prezydent Warszawy powinna się zająć prokuratura".

- Dziwię się, że nie postawiono jeszcze zarzutów pani prezydent (...) unieważniono kilkanaście reprywatyzacji wydanych z naruszaniem prawa za jej rządów. To już jest moim zdaniem wystarczający materiał dowodowy, żeby postawić jej prokuratorskie zarzuty

 - powiedział Śpiewak.

Niestawienie się dziś przed komisją weryfikacyjną, gdzie Gronkiewicz-Waltz miała zeznawać jako świadek, Śpiewak uznał za "strach", bo - jak dodał - "pani prezydent wie, że musiałaby mówić prawdę, a prawda i fakty są dla niej dość druzgocące".

CZYTAJ WIĘCEJ: Grzywny nic jej nie nauczyły - HGW nadal unika zeznań przed komisją

Zdaniem Śpiewaka, prezydent Warszawy utrudnia pracę organom, które próbują wyjaśnić sprawę dzikiej reprywatyzacji. Zaznaczył jednak, że prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz trzeba nadal wzywać przed komisję.

Śpiewak - obecnie prezes Stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa wcześniej był liderem stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Obie organizacje są mocno zaangażowane w monitorowanie spraw reprywatyzacyjnych w Warszawie.

Dzisiaj i jutro komisja weryfikacyjna zbada reprywatyzację kamienicy przy ul. Noakowskiego 16, do której części w 2003 r. prawo nabył m.in. mąż prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Wraz z mężem została ona wezwana przez komisję na świadka. Prezydent Warszawy skorzystała z prawa do odmowy składania zeznań w charakterze świadka uzasadniając, że stroną w sprawie jest jej mąż. Dotychczas prezydent stolicy nie stawiła się ani razu przed komisją, która wzywała ją wcześniej jako stronę swych postępowań. Według Gronkiewicz-Waltz komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji jest niekonstytucyjna, na co - jak dodała - ma stosowne ekspertyzy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Białystok: radni rozpoczęli nową kadencję

/ Karol Rutkowski; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en

  

Na pierwszej sesji nowej kadencji zebrała się Rada Miasta Białystok. Samodzielną większość ma w niej Koalicja Obywatelska. Przewodniczącym rady wybrany został debiutant w samorządzie miasta, radca prawny Łukasz Prokorym z PO.

Uroczysta sesja odbyła się nie w stałym miejscu obrad rady, którym jest sala konferencyjna Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, a w Pałacu Branickich w Białymstoku. Wśród gości byli parlamentarzyści, hierarchowie katoliccy i prawosławni, rektorzy uczelni.

Rekomendowany przez Koalicję Obywatelską Łukasz Prokorym był jedynym kandydatem na przewodniczącego Rady Miasta Białystok VIII kadencji. W głosowaniu tajnym wybrany został jednogłośnie. Wcześniej radni odebrali zaświadczenia o wyborze i złożyli ślubowanie.

Nowy przewodniczący rady deklarował, że jest "otwarty i gotowy do współpracy ze wszystkimi". "Bez względu na przynależność polityczną i klubową. Wiem, że każdy z nas w swojej pracy kieruje się dobrem Białegostoku i jego mieszkańców" - mówił Prokorym. Wyraził przekonanie, że kadencja 2018-2023 będzie okresem "dobrej i owocnej współpracy" rady z prezydentem miasta Tadeuszem Truskolaskim.

Truskolaski odebrał na sesji zaświadczenie o wyborze i złożył ślubowanie, symbolicznie odebrał też klucze do bram miasta. To jego czwarta kadencja na stanowisku prezydenta Białegostoku. Startował z poparciem Koalicji Obywatelskiej.

W wystąpieniu po złożeniu ślubowania wspominał początki swojej pracy w samorządzie. Jak mówił, Białystok był wtedy miastem "z potencjałem, ale z potencjałem drzemiącym, w którym brakowało wielu rzeczy potrzebnych naszym mieszkańcom".

Wśród najtrudniejszych decyzji w trakcie trzech poprzednich kadencji wymienił przebudowę Rynku Kościuszki (kilka tysięcy osób podpisało się wówczas pod sprzeciwem) i decyzję o sprzedaży miejskiej spółki ciepłowniczej (w mieście odbyło się w tej sprawie referendum zorganizowane przez przeciwników sprzedaży MPEC; okazało się formalnie nieważne, ale zdecydowana większość jego uczestników była przeciwna tej transakcji).

Tadeusz Truskolaski mówił też, że najtrudniejsza dla niego była miniona kadencja. W radzie większość miał wówczas klub Prawa i Sprawiedliwości. Przypominał, że w tym czasie cztery razy nie otrzymał od rady absolutorium.

Mówił, że przystępuje do nowej kadencji z nadziejami na bardzo dobrą współpracę ze wszystkimi radnymi. .

Po październikowych wyborach samorządowych w 28-osobowej Radzie Miasta Białystok doszło do zmiany układu sił. Większość stracił PiS, który ma teraz 12 radnych. Pozostałe mandaty zdobyli kandydaci z list Koalicji Obywatelskiej, którą w mieście tworzą: Platforma Obywatelska, Nowoczesna, radni klubu Tadeusza Truskolaskiego (taki istniał w minionej kadencji) oraz Forum Mniejszości Podlasia, czyli przedstawiciele społeczności prawosławnej.

Mandat radnego Koalicji Obywatelskiej uzyskał m.in. Tadeusz Truskolaski, ale - zgodnie z prawem wyborczym - po wyborze na prezydenta miasta jego mandat radnego został wygaszony. Radnym w jego miejsce został piłkarz Jagiellonii Białystok Rafał Grzyb. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl