Singapur zamawia bomby do F-15

/ flickr.com

Amerykański Departament Stanu wyraził zgodę w ramach procedury Foreign Military Sales na sprzedaż taktycznych bomb lotniczych kierowanych laserowo Paveway II (LGB) oraz zapalników lotniczych FMU-152 za kwotę 415 mln dolarów dla Singapuru.

Aby kontrakt mógł zostać zrealizowany, potrzeba jeszcze notyfikacji Kongresu Stanów Zjednoczonych, który otrzymał w czwartek stosowne dokumenty od agencji amerykańskiego Departamentu Obrony ds. współpracy wojskowej DSCA (Defense Security Cooperation Agency).

Rząd Singapuru wyraził chęć zakupu 40 pakietów bomb taktycznych kierowanych laserowo GBU-10 Paveway II, 84 pakietów bomb taktycznych GBU-12 Paveway II LGB oraz 60 zapalników lotniczych FMU-152 bądź FMU-139D/B.

Departament Stanu wyraził zgodę również na dostarczenie zestawów telemetrycznych dla kierowanych pocisków rakietowych powietrze-powietrze AIM-120, oraz dużego wachlarza innych elementów uzbrojenia i części zamiennych w tym tych związanych z tankowaniem w powietrzu, oraz wsparcie logistyczne, szkoleniowe jak i techniczne.

Sprzedaż ma być uzupełnieniem programu Peace Carvin V, który związany jest ze współpracą pomiędzy Siłami Powietrznymi Stanów Zjednoczonych (US Air Force) a Siłami Powietrznymi Republiki Singapuru (RSAF). W ramach współdziałania powołano eskadrę szkoleniową w skład której wchodzi 12 myśliwców F-15SG operujących z bazy lotniczej Mountain Home w stanie Idaho. Jak informuje DSCA, sprzedaż pozwoli utrzymywać zdolność bojową 40 myśliwców F-15SG, które są na wyposażeniu Sił Powietrznych Republiki Singapuru.

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tego Komisja Europejska raczej się nie spodziewała. Prztyczka w nos dał jej... szef MSW Niemiec

/ FLICKR.COM/Michael Panse/CC BY 2.0

Nowy szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Niemiec skrytykował w wywiadzie Komisję Europejską za przyjmowanie "moralizatorskiego tonu" wobec krajów wschodnioeuropejskich, które odmówiły przyjęcia uchodźców w ramach unijnego mechanizmu relokacji. Takie podejście jest - w jego ocenie - bezproduktywne, bo "każdy kraj ma swoją dumę".

Seehofer, który jest politykiem współrządzącej w Niemczech partii chadeckiej CSU, w rozmowie z "Welt am Sonntag" ("WamS"; niedzielne wydanie dziennika "Die Welt") powiedział, że kontrole na granicach niemieckich powinny zostać utrzymane, dopóki Unia Europejska nie będzie w stanie skutecznie chronić swych granic zewnętrznych.

Skrytykował też Komisję Europejską za przyjmowanie "moralizatorskiego tonu" wobec krajów wschodnioeuropejskich, które odmówiły przyjęcia uchodźców w ramach unijnego mechanizmu relokacji. Takie podejście jest w jego ocenie bezproduktywne, bo "każdy kraj ma swoją dumę".

Zaapelował też do UE, by - jak to określił - przestała podejmować decyzje "ponad głowami" państw członkowskich.

Komisja Europejska często zachowuje się w sposób protekcjonalny. Musimy włożyć więcej wysiłku w dialog na temat rozdziału uchodźców. Jeśli będziemy cierpliwie negocjować, większość krajów poprze (to rozwiązanie) – przekonywał.

Dodał, że pozostałe kraje mogą pomóc w inny sposób, np. wysyłając więcej personelu do ochrony granic UE lub bardziej angażując się na rzecz wspólnego ich patrolowania.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Niemiecka gazeta ostrzega Merkel przed „podążaniem na ślepo” za Macronem. „Klucz do przyszłości Europy jest w Warszawie”

W poniedziałek do Warszawy przybywa kanclerz Angela Merkel. Tematem rozmów ma być m.in. sytuacja na Ukrainie, polityka wobec Rosji, szczyt NATO, bezpieczeństwo energetyczne, współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego, a także relacje Europa-USA. Polska będzie drugim po Francji celem wizyty zagranicznej Merkel od jej wybrania w środę przez Bundestag na czwartą kadencję na stanowisko kanclerza Niemiec.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl