Francja z nowymi pociskami przeciwpancernymi

/ https://fr.wikipedia.org/wiki/Missile_moyenne_port%C3%A9e#/media/File:MBDA_MLP_et_MMP.JPG

Francuska agencja ds. zamówień wojskowych Direction Générale pour l’Armement (DGA) przyjęła dostawę do Sił Zbrojnych pierwszej partii 50 kierowanych pocisków Missile Moyenne Portée (MMP) oraz 20 wyrzutni, przeznaczonych do ich odpalania.

Dostawa pocisków oraz wyrzutni odbyła się pomiędzy 15 a 23 listopada br. Broń ta zastąpi wykorzystywane do tej pory przeciwpancerne pociski kierowane Milan oraz HOT, które montowane są m.in. na transporterach opancerzonych VAB. Pociski MMP mają trafić do jednostek piechoty oraz kawalerii Wojsk Lądowych i Sił Specjalnych. Do roku 2025 francuskie Siły Zbrojne otrzymać mają 1 750 pocisków MMP oraz 400 wyrzutni do ich odpalania.

Warto przypomnieć, że DGA zleciła koncernowi MBDA dostawę pocisków i wyrzutni MMP już w 2013 roku. Same natomiast testy technologiczno-operacyjne zorganizowane przez Służbę Techniczną Wojsk Lądowych STAT (Service Technique de l'Armee de Terre), które miały miejsce pomiędzy sierpniem a październikiem 2017 roku potwierdziły spełnienie wymagań DGA.

Pocisk średniego zasięgu MMP posiada głowicę wielozadaniową która umożliwia likwidowanie pojazdów opancerzonych, siły żywej wroga oraz umocnionych pozycji przeciwnika na dystansie do 4 tysięcy metrów, minimalizując przy tym ryzyko zniszczeń ubocznych. Pocisk może operować w trybie "wystrzel i zapomnij" albo być naprowadzany przez operatora. Druga z możliwości zapewnia żołnierzowi likwidację celu, który początkowo był dla niego niewidoczny. Obsługiwane mogą być z zamkniętych pomieszczeń. Wyrzutnie MMP mogą być przenoszone przez pojedynczego żołnierza piechoty oraz montowane na pojazdach, w tym wozach rozpoznawczych EBRC Jaguar, które trafią do francuskiej armii w 2020 roku.

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tego Komisja Europejska raczej się nie spodziewała. Prztyczka w nos dał jej... szef MSW Niemiec

/ FLICKR.COM/Michael Panse/CC BY 2.0

Nowy szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Niemiec skrytykował w wywiadzie Komisję Europejską za przyjmowanie "moralizatorskiego tonu" wobec krajów wschodnioeuropejskich, które odmówiły przyjęcia uchodźców w ramach unijnego mechanizmu relokacji. Takie podejście jest - w jego ocenie - bezproduktywne, bo "każdy kraj ma swoją dumę".

Seehofer, który jest politykiem współrządzącej w Niemczech partii chadeckiej CSU, w rozmowie z "Welt am Sonntag" ("WamS"; niedzielne wydanie dziennika "Die Welt") powiedział, że kontrole na granicach niemieckich powinny zostać utrzymane, dopóki Unia Europejska nie będzie w stanie skutecznie chronić swych granic zewnętrznych.

Skrytykował też Komisję Europejską za przyjmowanie "moralizatorskiego tonu" wobec krajów wschodnioeuropejskich, które odmówiły przyjęcia uchodźców w ramach unijnego mechanizmu relokacji. Takie podejście jest w jego ocenie bezproduktywne, bo "każdy kraj ma swoją dumę".

Zaapelował też do UE, by - jak to określił - przestała podejmować decyzje "ponad głowami" państw członkowskich.

Komisja Europejska często zachowuje się w sposób protekcjonalny. Musimy włożyć więcej wysiłku w dialog na temat rozdziału uchodźców. Jeśli będziemy cierpliwie negocjować, większość krajów poprze (to rozwiązanie) – przekonywał.

Dodał, że pozostałe kraje mogą pomóc w inny sposób, np. wysyłając więcej personelu do ochrony granic UE lub bardziej angażując się na rzecz wspólnego ich patrolowania.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Niemiecka gazeta ostrzega Merkel przed „podążaniem na ślepo” za Macronem. „Klucz do przyszłości Europy jest w Warszawie”

W poniedziałek do Warszawy przybywa kanclerz Angela Merkel. Tematem rozmów ma być m.in. sytuacja na Ukrainie, polityka wobec Rosji, szczyt NATO, bezpieczeństwo energetyczne, współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego, a także relacje Europa-USA. Polska będzie drugim po Francji celem wizyty zagranicznej Merkel od jej wybrania w środę przez Bundestag na czwartą kadencję na stanowisko kanclerza Niemiec.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl