Francja z nowymi pociskami przeciwpancernymi

/ https://fr.wikipedia.org/wiki/Missile_moyenne_port%C3%A9e#/media/File:MBDA_MLP_et_MMP.JPG

  

Francuska agencja ds. zamówień wojskowych Direction Générale pour l’Armement (DGA) przyjęła dostawę do Sił Zbrojnych pierwszej partii 50 kierowanych pocisków Missile Moyenne Portée (MMP) oraz 20 wyrzutni, przeznaczonych do ich odpalania.

Dostawa pocisków oraz wyrzutni odbyła się pomiędzy 15 a 23 listopada br. Broń ta zastąpi wykorzystywane do tej pory przeciwpancerne pociski kierowane Milan oraz HOT, które montowane są m.in. na transporterach opancerzonych VAB. Pociski MMP mają trafić do jednostek piechoty oraz kawalerii Wojsk Lądowych i Sił Specjalnych. Do roku 2025 francuskie Siły Zbrojne otrzymać mają 1 750 pocisków MMP oraz 400 wyrzutni do ich odpalania.

Warto przypomnieć, że DGA zleciła koncernowi MBDA dostawę pocisków i wyrzutni MMP już w 2013 roku. Same natomiast testy technologiczno-operacyjne zorganizowane przez Służbę Techniczną Wojsk Lądowych STAT (Service Technique de l'Armee de Terre), które miały miejsce pomiędzy sierpniem a październikiem 2017 roku potwierdziły spełnienie wymagań DGA.

Pocisk średniego zasięgu MMP posiada głowicę wielozadaniową która umożliwia likwidowanie pojazdów opancerzonych, siły żywej wroga oraz umocnionych pozycji przeciwnika na dystansie do 4 tysięcy metrów, minimalizując przy tym ryzyko zniszczeń ubocznych. Pocisk może operować w trybie "wystrzel i zapomnij" albo być naprowadzany przez operatora. Druga z możliwości zapewnia żołnierzowi likwidację celu, który początkowo był dla niego niewidoczny. Obsługiwane mogą być z zamkniętych pomieszczeń. Wyrzutnie MMP mogą być przenoszone przez pojedynczego żołnierza piechoty oraz montowane na pojazdach, w tym wozach rozpoznawczych EBRC Jaguar, które trafią do francuskiej armii w 2020 roku.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szykują się zmiany w obchodach Wielkanocy? Franciszek rozmawiał z patriarchami

/ By http://www.cgpgrey.com, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37262866

  

Na niedawnym spotkaniu modlitewnym Franciszka z prawosławnym i innymi wschodniochrześcijańskimi hierarchami z Bliskiego Wschodu podniesiono m.in. temat wyznaczenia daty wspólnych obchodów Wielkanocy jako widocznego znaku jedności chrześcijan. Ujawnił to chaldejski patriarcha Babilonii kard. Luis Raphael Sako, który był jednym z uczestników tamtego wydarzenia na południu Włoch.

W czasie rozmów, toczonych za zamkniętymi drzwiami, nie podejmowano spraw doktrynalnych – przyznał kardynał w rozmowie z Radiem Watykańskim. Wyjaśnił, że uczestnicy spotkania mieli świadomość, że do jedności kroczy się razem, na wspólnej modlitwie i podejmując te same problemy, wiedząc, że można zaczerpnąć ze wspólnego źródła.

Zwierzchnik katolickiego Kościoła chaldejskiego zaznaczył jednoczenie, że nie mówiono wyłącznie o prześladowaniu chrześcijan.

- Dla wszystkich było jasne, że przyszłość wyznawców Chrystusa jest złączona z muzułmanami, żydami i innymi wspólnotami, które żyją na Bliskim Wschodzie

 – podkreślił kard. Sako.

Przyznał, że słowa, które wypowiedziano i wspólna modlitwa położyły dobry fundament pod wspólne działania, toteż jest przekonany, że spotkanie w Bari nie było ostatnim takim wydarzeniem. Wyraził także nadzieję, że kiedyś będzie możliwe poszerzenie gremium osób, które będą brały w nim udział o przedstawicieli muzułmanów i żydów.

- Sami bowiem nie zdołamy stawić czoła i rozwiązać tak wielu problemów

 – powiedział iracki hierarcha.

Dodał, że rzeczy dojrzewają, kiedy przyjdzie na to czas.

- Pięćdziesiąt lat temu byłoby nie do pomyślenia takie spotkanie jak to, które odbyło się w Bari 

– podkreślił kard. Sako. – Dlatego to wspólne spotkanie przedstawicieli tak wielu różnych Kościołów i wspólnot może być postrzegane jako przykład także dla innych.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl