Barbórka w Kopalni Soli „Wieliczka” – ZDJĘCIA

/ fot. Adam Bujak/ Archidiecezja Krakowska

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski poświęcił komorę pulmonologiczną w kopalni soli w Wieliczce, a następnie w kaplicy św. Kingi przewodniczył barbórkowej mszy świętej.

Prace górnicze, modernizacyjne i aranżacyjne w komorze Jezioro Wessel trwały 2 lata. Dzięki temu odzyskała ona swój dawny blask i znów może służyć kuracjuszom. Znajduje się ona na 3 piętrze kopalni, na głębokości 135 metrów. 

W tej komorze, jak w soczewce, skupiają się wszystkie nasze spojrzenia na kopalnię 
– mówił Zbigniew Zarębski, prezes zarządu kopalni soli w Wieliczce.

Poświęcona komora powstała w latach 80. XIX wieku. Po II wojnie światowej została zalana solanką i o mało nie uległa całkowitemu zniszczeniu. Dopiero w latach 90. XX wieku zabezpieczono ją i przeznaczono na działalność sanatoryjną. Dziś pacjenci mają do dyspozycji m.in. bieżnię, rowerki czy inhalatorium. 

Głównym elementem misji Kopalni Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna jest udostępnianie kopalni jako miejsca zabytkowego, miejsca kultu religijnego, ale także jako sanatorium. Otwarcie pięknej komory uzdrowiskowej to nie tylko tradycja kontynuowania prac związanych ze zdrowiem, ale także odpowiedź na coraz bardziej rosnące zapotrzebowanie zapobiegania i łagodzenia chorób dróg oddechowych 
– tłumaczył Damian Konieczny, prezes trasy turystycznej kopalni soli.

Podczas poświęcenia metropolita krakowski prosił o boże błogosławieństwo dla wszystkich osób chorych, które będą leczyły się w tej komorze oraz dla tych, którzy będą się tam nimi opiekować.

Następnie uroczysta Eucharystia rozpoczęła obchody Barbórki w wielickiej kopalni. Arcybiskup w wygłoszonej homilii mówił o heroicznej postawie św. Barbary, która wywodząc się z rodziny pogańskiej i żyjąc w trudnych dla chrześcijan czasach, przyjęła chrzest, a następnie złożyła ślub dziewictwa, by całkowicie swoje życie oddać Chrystusowi.

Kiedy jej ojciec dowiedział się o tym, wpadł w gniew i to, co było później – stało się bardzo dobitnym potwierdzeniem tego, co zapowiadał Pan Jezus, mówiąc, że ludzie będą się dzielili między sobą ze względu na niego. Tak stało się właśnie w przypadku Barbary, której ojciec, aby ją złamać najpierw zamknął ją w wieży, a gdy ona nie ustępowała, zaprowadził przed sędziego i tu zaczęła się jej Kalwaria 
– mówił metropolita.

Św. Barbara w swoich cierpieniach nie była jednak sama. Towarzyszył jej Bóg i jego aniołowie, którzy ją chronili. Lecz kiedy już wydawało się, że żadne tortury nie mogłoby jej złamać, sędzia nakazał ojcu, by on ją osobiście ściął mieczem. Tak się stało, a kiedy odłożył skrwawiony miecz, został dosięgnięty bożą karą.

Święta Barbara pozostaje szczególną patronką zwłaszcza ludzi, którzy ze względu na swoją pracę i miejsce, jakie zajmują w społeczeństwie, są narażeni na wielkie niebezpieczeństwa. Od samego początku zatem była patronką górników, a także ludzi morza zmagających się z żywiołem oraz tych, którzy znaleźli się w niebezpieczeństwie życia ze względu na swoje choroby. Została również patronką dobrej śmierci 
– głosił arcybiskup.

Ze św. Barbarą związany był również św. Stanisław Kostka, który jako młody chłopak, uczący się w kolegium jezuickim w Wiedniu zapadł na groźną chorobę, a gdy mimo próśb, odmówiono mu ostatniej posługi katolickiego kapłana, przyszła do niego właśnie św. Barbara, udzielając mu komunii świętej.

Gromadzimy się w tym prawdziwie świętym miejscu – w kaplicy świętej Kingi, w tej kopalni, która ma swoje wspaniałe dzieje. To wielkie dzieło ludzkie okupione ciężką pracą, a także nieszczęściem. Górnikom towarzyszy głęboka wiara, że w ich trudzie i w niebezpieczeństwach, z jakimi przyszło im się zmagać, jest święta Barbara, która opiekuje się, wspomaga, a gdy przychodzi chwila ostatnia, umacnia i prowadzi do Chrystusa 
– mówił hierarcha.

Choć współcześnie wielicka kopalnia różni się od tej sprzed wieków, łączy ją z nią natomiast postać św. Barbary. 

To, co pozostaje dla nas nieustannie ważnym przesłaniem płynącym z historii świętej Barbary jest jej nauka, jak żyć mądrze, mając świadomość, że nasz czas jest czasem chrześcijan między „już”, a „jeszcze nie”. Już od chwili chrztu świętego zostaliśmy wszczepieni w Chrystusa, ale jeszcze nie jesteśmy w pełni chwały. Nasz czas jest czasem zmagań ze współczesnymi bestiami, które chcą wyrwać z naszych serc wiarę, które chcą sprawić byśmy przestali kochać, byśmy żyli zapatrzeni tylko w siebie 
– powiedział arcybiskup.

Św. Barbara w swoim przesłaniu do każdego człowieka mówi również, by być mądrym, znając swój cel, by być odważnym, nie bojąc się przy tym zagrożeń, które stawia świat oraz by pokładać ufność w Bogu.

Uczmy się zatem by iść naprzód z ufnością, którą wyrażają słowa powtarzane przez nas podczas każdej mszy świętej tuż po przeistoczeniu: „Chrystus umarł, Chrystus zmartwychwstał, Chrystus powróci” ze wszystkimi swoimi apostołami, męczennikami, wyznawcami, świadkami, także ze świętą Barbarą, która oby stanęła przy nas w chwili tego decydującego momentu przejścia z tego świata do ojca 
– podkreślił abp Jędraszewski.

Po mszy św. uczestnicy wzięli udział w akademii barbórkowej, w czasie której wręczono odznaczenia i nadano stopnie górnicze.

Uroczystość odbyła się w piątek, 1 grudnia.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Archidiecezja Krakowska, niezalezna.pl


SONDA
Wczytuję sondę...

Tagi

Wczytuję komentarze...

PO się tłumaczy: nie chcemy łamać konstytucji

Mariusz Witczak / Platforma Obywatelska RP; creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

  

Koalicja Obywatelska postuluje w swym programie likwidację urzędu wojewody, nie samego organu. Nie zamierzamy łamać konstytucji - zapewnił Mariusz Witczak (PO). To odpowiedź na poniedziałkowe zarzuty premiera. Według Witczaka chodzi o redukcję kompetencji wojewody.

Polityk PO tłumaczył, że kompetencje organu wojewody miałyby zostać zredukowane jedynie do rządowego nadzoru nad samorządami.

Poseł Platformy odniósł się w ten sposób do poniedziałkowych zarzutów premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu podczas spotkania z mieszkańcami Sochaczewa (woj. mazowieckie) zarzucił Koalicji Obywatelskiej (PO, Nowoczesnej i Inicjatywie Polska), że postulując likwidację urzędu wojewody, chce złamać art. 152 konstytucji, który stanowi, że wojewoda jest przedstawicielem rządu w województwie.

"Gorąca prośba, żeby premier przeczytał nasz program wyborczy, który tak na marginesie mówiąc, mu przesłaliśmy"

- powiedział Witczak  Dodał, że w programie Koalicji Obywatelskiej jest postulat likwidacji urzędu wojewody, nie samego organu. "Mamy świadomość tego, że organ wojewody jest zapisany w konstytucji. Chcemy zlikwidować urząd wojewody i przekazać wszystkie kompetencje i zadania realizowane przez ten urząd marszałkowi województwa" - powiedział Witczak.

W ten sposób - jak tłumaczył - miałby powstać jeden gospodarz regionu, który miałby szersze niż obecnie kompetencje.

"Chcemy, by nastało jednowładztwo w regionie, tak by nie dublować kompetencji marszałka i wojewody, które mają np. departamenty rolnictwa jednego i drugiego urzędu"

- podkreślił poseł PO.

Według niego chodzi także o to, by to jeden urząd - marszałka województwa, a nie - jak obecnie - dwa, odpowiadał za bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe w regionie. "Widzieliśmy dobrze co się działo w zeszłym roku, kiedy sytuacją kryzysową zarządzał marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, który o 6 rano był już na obszarach dotkniętych nawałnicą, a wojewoda PiS-owski dotarł tam dopiero po dwóch dniach" - argumentował Witczak.

Dodał, że kompetencje organu wojewody miałyby zostać zredukowane jedynie do rządowego nadzoru nad samorządami.

"Jesteśmy państwem unitarnym, gdzie rząd sprawuje nadzór formalno-prawny nad działalnością samorządów"

- zaznaczył Witczak. Przypomniał, że wojewoda bada chociażby zgodność z prawem uchwał podejmowanych przez samorząd, np. rady gmin.

"Wojewoda mógłby zostać sprowadzony do 5-osobowej kancelarii i taką właśnie rolę formalno-prawną pełnić w imieniu rządu. W ten sposób przekazalibyśmy urząd, zadania merytoryczne obszary pracy wojewody marszałkowi, pozostawiając tę najważniejszą kompetencję dotyczącą nadzoru formalno-prawnego nad samorządem"

- wyjaśnił polityk Platformy.

Zapowiedź likwidacji urzędu wojewody padła podczas konwencji Koalicji Obywatelskiej w Warszawie. "Konsekwentnie wprowadzimy zasadę - jeden gospodarz w regionie i będzie to gospodarz samorządowy" - mówił wówczas lider PO Grzegorz Schetyna. "Centra zarządzania kryzysowego, pełen nadzór nad służbami ratującymi życie i majątek ludzi dotkniętych przez żywioł - to wszystko trafi do urzędów marszałkowskich" - dodał.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl