Temat molestowania to w Polsce tabu. Winą często obarczamy ofiarę

/ pixabay.com

Temat molestowania seksualnego to wielkie tabu w Polsce. Opinia jest często taka, że ofiara sama się o to prosiła, a społeczeństwo zamiast reagować, na ogół szuka winy u osoby pokrzywdzonej - oceniła psychoseksuolog Bianca-Beata Kotoro z Uniwersytetu SWPS.

- Jak słyszę od niektórych, że ludzie, którzy się ujawniają, to ekshibicjoniści, to uważam, że to jest ocena bardzo nie na miejscu oraz bardzo krzywdząca. Zawsze będą pewne wyjątkowe sytuacje, kiedy osoby będą się odwoływać do czegoś, co nie miało miejsca w ich życiu, ale my nie możemy się odnosić do nich, tylko do tej większości, która została pokrzywdzona - podkreśliła Kotoro.

Dodała, że wstyd, skrępowanie oraz lęk przed oceną społeczną powodują u osoby pokrzywdzonej "chęć trzymania sprawy w tajemnicy". W ocenie Kotoro osoby, które doświadczyły molestowania seksualnego, często potrzebują czasu i "spojrzenia na sprawę z innej perspektywy".

Zdaniem Kotoro temat molestowania seksualnego "jest wielkim tabu w naszym kraju".

- O tym się nie mówi, obiegowa opinia jest bardzo często taka, że osoba, która jest ofiarą, sama się o to prosiła, sama sprowokowała. Społeczeństwo zamiast reagować, dawać ochronę ofierze, na ogół szuka w niej winy - powiedziała.

Jak dodała, milczenie społeczne może powodować przekonanie ofiary o własnej winie, bo "innym to się nie przytrafia".

Kotoro podkreśliła, że każdy człowiek inaczej reaguje na doświadczenie molestowania seksualnego, ale zazwyczaj jest to uczucie upokorzenia i lęku.

- Jedna osoba zamknie się na inne relacje, związki. Druga przeciwnie - pomyśli: "skoro moja granica została złamana, to nie ma zasad i mogę robić różne rzeczy". To pokazuje, jak skrajnie potrafimy reagować na tego typu zdarzenia - wyjaśniła.

Zdaniem Kotoro, o molestowaniu seksualnym powinniśmy mówić głośno, ale też starać się mu zapobiegać. Podkreśliła, że "każdy ma prawo do takich granic, jakie chce sobie sam wytyczyć".

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pogrzeb śp. Antoniego Krauze - TRANSMISJA

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Pogrzeb śp. Antoniego Krauze – wybitnego reżysera i scenarzysty – odbędzie się we wtorek, 20 lutego, o godzinie 10:30 w kościele p.w. św. Dominika na warszawskim Służewcu (ul. Dominikańska 2). Wszystkich, którzy nie mają możliwości wzięcia udziału w uroczystościach osobiście zapraszamy na transmisje LIVE.

Wybitny reżyser i scenarzysta, twórca filmów fabularnych oraz realizator licznych obrazów krótkometrażowych, Antoni Krauze zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 14 lutego. Miał 78 lat. Ostatnie wyreżyserowane przez niego filmy to „Czarny Czwartek” oraz „Smoleńsk”. 
Wicepremier prof. Piotr Gliński zapowiedział, że uroczystości pogrzebowe Antoniego Krauzego będą miały charakter państwowy. Myślę, że to jest oczywiste. Wystąpiliśmy do pana premiera o pogrzeb państwowy. Rozmawiałem z żoną i córką Antoniego Krauze. Poprosiłem o zgodę na taki charakter uroczystości pogrzebowych – mówił szef MKiDN.

Źródło: niezależna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl