Wczoraj Rosja była "ciepłym krajem". Dziś Moskwa informuje o rozmieszczeniu Iskanderów

/ Vitaly V. Kuzmin; creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

  

Podczas wczorajszej ceremonii losowania grup mundialu szef FIFA i sam Władimir Putin roztaczali wizję przyjaznej, ciepłej i otwartej na cały świat Rosji. Dziś dziennik "Kommiersant", powołując się na źródło zbliżone do sztabu generalnego Rosji, podał, że stacjonująca w obwodzie kaliningradzkim 152. brygada rakietowa jest wyposażana w nowe zestawy rakiet Iskander-M. Wejdą one do służby na początku 2018 roku.

Gazeta zauważa, że Iskandery zostaną w najbliższym czasie rozmieszczone w obwodzie kaliningradzkim na stałe. Według dziennika władze rosyjskie zapowiadały taki krok od 2007 r., jednak "do tej pory najnowsze operacyjno-taktyczne zestawy rakietowe przerzucane były w ten region jedynie czasowo".

Rzeczniczka NATO Oana Lungescu w komentarzu dla "Kommiersanta" podkreśliła, że "wszelkie rozmieszczenie w pobliżu granic Sojuszu rakiet, które mogą przenosić głowice jądrowe nie będzie sprzyjać zmniejszeniu napięcia" w relacjach z Rosją. Dodała, że NATO ma nadzieję, "iż Rosja w duchu przejrzystości przedstawi więcej informacji na ten temat".

Rosyjski dziennik cytuje też komentarz uzyskany w polskim MSZ. "Aktywna militaryzacja obwodu kaliningradzkiego, trwająca już kilka lat, wywołuje zaniepokojenie wszystkich krajów w regionie i poza jego granicami" - głosi to oświadczenie.

Źródło zbliżone do sztabu generalnego Rosji poinformowało, iż w nowe zestawy, w miejsce obecnie wykorzystywanych zestawów Toczka-U, zostanie przezbrojona brygada rakietowa stacjonująca w Czerniachowsku. Zanim Iskandery wejdą do służby, załogi 152. brygady mają uczyć się ich obsługi w centrum szkoleniowym wojsk rakietowych w obwodzie astrachańskim. Później odbędą się ćwiczenia taktyczne, a następnie personel brygady przemieści się transportem kolejowym do miejsca stałej dyslokacji.

Rozmówca dziennika zapewnił, że infrastruktura jest gotowa do przyjęcia kompleksu rakiet przeznaczonego dla brygady.

Jeden taki kompleks składa się z 12 wyrzutni, 12 pojazdów transportowo-załadowczych, 11 wozów dowódczo-sztabowych, a także pojazdów pomocniczych, technicznych i socjalnych - podaje dziennik.

Iskandery (w kodzie NATO - SS-26 Stone) to lądowe pociski balistyczne na mobilnej platformie samochodowej. W wersji dla armii rosyjskiej mają zasięg 380-500 km. Testowany jest również system Iskander-K, uzbrojony w pociski manewrujące o zasięgu ponad 500 km. Iskandery mogą przenosić ładunki nuklearne.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Co dalej z gminą Kleszczów? Konsultacje społeczne zakończone  

/ I, MaKa~commonswiki [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)]

  

Przedstawiony w czerwcu br. projekt zmiany granic pomiędzy gminami Kleszczów i Bełchatów przeszedł już konsultacje społeczne. Oznacza to, że niebawem dowiemy się, czy mieszkańcy poparli takie rozwiązanie, czy zmian nie chcą. „Będę na tych konsultacjach, na podsumowaniu i zobaczę, jaka jest decyzja ludzi. Jeśli to będzie decyzja pozytywna, sprawa pójdzie dalej” – zdradza portalowi Niezależna.pl poseł Małgorzata Janowska, członek komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT.

W czerwcu bieżącego roku poseł Małgorzata Janowska, która we wrześniu przystąpiła do klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, wraz z wójtem sąsiadującej z Kleszczowem gminy Bełchatów Kamilem Ładziakiem (PiS) przedstawiła „Wspólny rozwój gmin Bełchatów i Kleszczów – projekt korekty granic gmin”. Dokument zawiera postulat zmiany granic pomiędzy gminami Kleszczów i Bełchatów.
 
Gdyby projekt wszedł w życie, oznaczałoby to, że w granicach gminy Kleszczów pozostanie kopalnia węgla brunatnego oraz Elektrownia Bełchatów, ale podatki i opłaty z tytułu działalności tych dwóch podmiotów trafiałyby do gminy Bełchatów.
 
Przypomnijmy: gmina Kleszczów jest najbogatszą gminą w Polsce i stąd pomysł na to, aby jej budżet wsparł sąsiednie gminy powiatu chociażby w kwestii wygospodarowania funduszy na remonty dróg czy budowę kanalizacji.
 
Jednak budżet Kleszczowa traciłby na tej zmianie ok. 60 mln zł rocznie, dlatego propozycja wywołała spore zamieszanie i kontrowersje. Z początkiem lipca mieszkańcy zorganizowali akcję „Wspólnie dla obrony Kleszczowa”, której celem jest nie doprowadzenie do podziału gminy. Mieszkańcy zarzucają władzom gminy niską aktywność w tej sprawie. Do tej pory działalność samorządu ograniczała się do pisemnych oświadczeń.
 
Tymczasem 30 sierpnia br. Rada Gminy Bełchatów jednogłośnie przegłosowała uchwałę dotyczącą dalszego procedowania zmian administracyjnych oraz przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród mieszkańców.

O to, na jakim jest etapie sam projekt, zapytaliśmy samą pomysłodawczynię poseł Małgorzatę Janowską, która zdradziła nam, że zgodnie z wymogiem prawnym odbyły się konsultacje społeczne.

Na chwilę obecną te konsultacje nastąpiły. 19 listopada jest podsumowanie konsultacji w gminie Bełchatów. Będziemy wiedzieli, jak ludzie to oceniają i jaka była ich decyzja

- mówi w rozmowie z portalem Niezależna.pl. Jak wykazuje, przy konsultacjach ludzie musieli podejmować decyzje, czyli wypełniać wnioski, ankiety i głosować – „teraz czekamy na informację zwrotną”.

Będę na tych konsultacjach, na podsumowaniu i zobaczę, jaka jest decyzja ludzi. Jeśli to będzie decyzja pozytywna, sprawa pójdzie dalej, czyli: jest przygotowywana dokumentacja, która następnie idzie do zaopiniowania przez wojewodę. Ten wraz ze swoją opinią i wnioskami przekazuje sprawę do Rady Ministrów i wtedy - do końca marca przyszłego roku jest podejmowana decyzja

- tłumaczy i zaznacza, że jeżeli będzie pozytywna, to z dniem 31 lipca przyszłego roku ujęta w projekcie część gminy Kleszczów zostanie formalnie przyłączona do gminy Bełchatów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl