Migracja nie zawsze pomaga

abp Kyrillos K.W. Samaan (po lewej na pierwszym planie) / YouTube

  

- Kwestia aklimatyzacji oraz bariera językowa i kulturowa sprawiają, że nie zawsze przyjmowanie migrantów jest dobrym rozwiązaniem. O wiele lepszą i bardziej efektywną formą pomocy jest przekazywanie wsparcia tym osobom w miejscu ich zamieszkania - mówi "Gazecie Polskiej Codziennie" arcybiskup Kościoła katolickiego obrządku koptyjskiego Kyrillos K.W. Samaan.

Nie wszyscy czytelnicy mogą wiedzieć, kim są Koptowie. Arcybiskup tak opisuje swoich braci i siostry w wierze:

Koptowie pochodzą od faraonów i są rdzennymi Egipcjanami. Historia Kościoła koptyjskiego zaś sięga czasów starożytnych. Samo słowo „Kopt” nawiązuje do greckiego słowa „aigyptos” (w mitologii greckiej to król Egiptu, syn Belosa i Anchinoe), co podkreśla tradycję, o której mówię. Obecnie Koptowie – dziedziczący tradycje Egiptu wraz z rodakami, muzułmanami – stanowią o bogactwie współczesnej egipskiej kultury.

Z jednej strony rządy niektórych państw zachodnioeuropejskich narzuciły przyjmowanie tzw. kwot migrantów, którzy dotarli do Europy. Z drugiej jednak takie kraje jak Polska wolą pomagać na miejscu – tam, gdzie trwa wojna. Abp Kyrillos K.W. Samaan sądzi, że lepiej nie stawiać na to pierwsze rozwiązanie, tzn. by przyjmować ich w Europie.

Proszę pamiętać, że migracja to trudne wyzwanie dla Europy. Chodzi chociażby o kwestię aklimatyzacji, bariery językowej i kulturowej. Lepiej pomagać „na miejscu”, czyli tam, gdzie potrzebne jest wsparcie natychmiast. Poza tym taka forma pomocy to praca u podstaw, dzięki której możemy eliminować radykalizację i wrogie nastawienie do pokoju, chociażby poprzez kształcenie i uświadamianie mieszkańców

- wyjaśnia.

Arcybiskup bardzo pozytywnie ocenia polską pomoc w tym zakresie

Aż nasuwa się pytanie: dlaczego tak mocno się udzielacie? Jaki jest powód tak wielkiej pomocy? Oczywiście są to pytania retoryczne. Ten powód to bracia i siostry chrześcijanie, którzy giną na świecie, a wy chcecie okazać solidarność z ich losem. Naprawdę jesteśmy wam za to bardzo wdzięczni

- mówi.

Całość wywiadu w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szef MSZ o zagrożeniu ze strony Rosji

/ twitter.com/MSZ_RP

  

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz powiedział w Waszyngtonie, że dla Polski związki transatlantyckie mają “nadrzędne znaczenie, z uwagi na rolę, jaką Polska przywiązuje do spraw bezpieczeństwa z powodu zagrożenia ze strony Rosji".

Polski minister, występując w jednej z dyskusji panelowych konferencji waszyngtońskiego ośrodka Center for European Policy Analysis (CEPA), oznajmił, że różnice stanowisk pomiędzy Unią Europejską i USA w sprawie międzynarodowego układu nuklearnego z Iranem są poważnym problemem w stosunkach pomiędzy Waszyngtonem a Brukselą.

Jacek Czaputowicz dodał, że takie stanowisko władz polskich przedstawił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania w ubiegły wtorek z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Szef polskiej dyplomacji towarzyszył prezydentowi w jego rozmowach z amerykańskim przywódcą w Białym Domu.

Obok Czaputowicza w dyskusji panelowej prowadzonej przez eksperta CEPA Edwarda Lucasa udział wzięli: wicepremier Rumunii Ana Birchall oraz ministrowie spraw zagranicznych Słowacji Miroslav Lajczak i Litwy Linas Linkeviczius.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl