Migracja nie zawsze pomaga

abp Kyrillos K.W. Samaan (po lewej na pierwszym planie) / YouTube

  

- Kwestia aklimatyzacji oraz bariera językowa i kulturowa sprawiają, że nie zawsze przyjmowanie migrantów jest dobrym rozwiązaniem. O wiele lepszą i bardziej efektywną formą pomocy jest przekazywanie wsparcia tym osobom w miejscu ich zamieszkania - mówi "Gazecie Polskiej Codziennie" arcybiskup Kościoła katolickiego obrządku koptyjskiego Kyrillos K.W. Samaan.

Nie wszyscy czytelnicy mogą wiedzieć, kim są Koptowie. Arcybiskup tak opisuje swoich braci i siostry w wierze:

Koptowie pochodzą od faraonów i są rdzennymi Egipcjanami. Historia Kościoła koptyjskiego zaś sięga czasów starożytnych. Samo słowo „Kopt” nawiązuje do greckiego słowa „aigyptos” (w mitologii greckiej to król Egiptu, syn Belosa i Anchinoe), co podkreśla tradycję, o której mówię. Obecnie Koptowie – dziedziczący tradycje Egiptu wraz z rodakami, muzułmanami – stanowią o bogactwie współczesnej egipskiej kultury.

Z jednej strony rządy niektórych państw zachodnioeuropejskich narzuciły przyjmowanie tzw. kwot migrantów, którzy dotarli do Europy. Z drugiej jednak takie kraje jak Polska wolą pomagać na miejscu – tam, gdzie trwa wojna. Abp Kyrillos K.W. Samaan sądzi, że lepiej nie stawiać na to pierwsze rozwiązanie, tzn. by przyjmować ich w Europie.

Proszę pamiętać, że migracja to trudne wyzwanie dla Europy. Chodzi chociażby o kwestię aklimatyzacji, bariery językowej i kulturowej. Lepiej pomagać „na miejscu”, czyli tam, gdzie potrzebne jest wsparcie natychmiast. Poza tym taka forma pomocy to praca u podstaw, dzięki której możemy eliminować radykalizację i wrogie nastawienie do pokoju, chociażby poprzez kształcenie i uświadamianie mieszkańców

- wyjaśnia.

Arcybiskup bardzo pozytywnie ocenia polską pomoc w tym zakresie

Aż nasuwa się pytanie: dlaczego tak mocno się udzielacie? Jaki jest powód tak wielkiej pomocy? Oczywiście są to pytania retoryczne. Ten powód to bracia i siostry chrześcijanie, którzy giną na świecie, a wy chcecie okazać solidarność z ich losem. Naprawdę jesteśmy wam za to bardzo wdzięczni

- mówi.

Całość wywiadu w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

W "7x24" o konwencji PiS. „Cel jest jeden: chcemy kontynuować przebudowę i upodmiotowienie Polski”

/ PrtSc/ Republika

  

Pan premier otrzymał silny mandat do rządzenia Polską. Na konwencji padły kierunki programowe dotyczące szczegółowych propozycji na wybory do europarlamentu i wyborów parlamentarnych. Cel jest jeden: chcemy kontynuować przebudowę i upodmiotowienie Polski, żeby była państwem funkcjonującym sprawnie, państwem sprawiedliwym - mówił Zbigniew Gryglas (Porozumienie).

W Szeligach pod Warszawą odbyła się w sobotę konwencja Prawa i Sprawiedliwości, podczas której podsumowano dotychczasowe osiągnięcia rządu Zjednoczonej Prawicy i wskazano najważniejsze cele na przyszłość. 

[polecam:https://niezalezna.pl/250426-jaroslaw-kaczynski-nasza-partia-musi-sie-stac-do-konca-partia-marzen-polakow]

Konwencja stała się również punktem wyjścia dzisiejszego programu "7x24" Katarzyny Gójskiej. Na niej bowiem zapowiedziano, iż na przełomie stycznia i lutego ogłoszony zostanie program na kampanie do wyborów do europarlamentu oraz parlamentarnych.

[polecam:https://niezalezna.pl/250427-premier-mateusz-morawiecki-na-konwencji-pis-jestesmy-bijacym-sercem-europy]

Ryszard Czarnecki (PiS) przypomniał, że PiS, jak zawsze, "działa od ogółu do szczegółu".

Najpierw przedstawienie pewnych drogowskazów: europeizacja - tak, powinniśmy zarabiać tyle, ile nasi sąsiedzi zachodni. Przedstawimy propozycje budżetowe, które dadzą więcej pieniędzy Polakom. Chcemy, żeby wzrost gospodarczy był konsumowany nie przez elity, ale przez społeczeństwo

- mówił.

Jak poinformował, "trwają intensywne konsultacje premiera z panią minister finansów. Chcemy, żeby więcej pieniędzy dla Polaków spinało się, żebyśmy nie dawali niczego na kredyt, ale potrafili korzystać z dotychczasowych sukcesów. Chcemy, żeby wpływy ze wzrostu gospodarczego, który jest najlepszy w Europie, były odczuwalne przez Polaków".

Zdaniem Marcina Święcickiego (Platforma Obywatelska) sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

W budżecie jest ciasno, brakuje pieniędzy m.in. dla rolników za susze, inwestycje są mniejsze niż niż zaplanowano (...) Mierzeja Wiślana, jej przekop, będzie budowana przez 40 lat z takim budżetem, jak obecnie

- mówił. 

Na stwierdzenie o wzroście wynagrodzeń w policji i w oświacie stwierdził, że są dwie sprawy: "w takiej dobrej koniunkturze powinna być nadwyżka, po drugie notujemy spadek w inwestycjach".

Tomaszowi Rzymkowskiemu (Kukiz'15) w wystąpieniu premiera Morawieckiego brakowało "tego, czego ja oczekuję, m.in. obniżki podatków".

Bardziej charyzmatyczny był minister Jarosław Gowin. Problem realny to kolejne grupy zatrudnione m.in. w sektorze sprawiedliwości. chodzące na zwolnienia L4

- stwierdził.

Paweł Rabiej (Nowoczesna) wykazywał, że "dobra koniunktura to zasługa pracy Polaków, a nie rządu. U premiera Mateusza Morawieckiego było dużo krzyku: tak krzyczy ktoś, kto się boi, tonie. PiS traci siłę, stąd taka reakcja". 

Natomiast Marek Sawicki (PSL) wykazywał, iż "to, co mnie zadziwia w wystąpieniach premiera - są coraz głośniejsze i pytanie, co chce zagłuszyć i zakrzyczeć".

Czy protest rolników, niewypłacenie środków na suszę, czy wykorzystanie funduszy europejskich w kwestii pomoru świń, czy holdingu gospodarczego. Zamiast narodowego holdingu polskiego powstanie chiński pod patronatem polskiego rządu. Kwestia KNF i zamieszania wokół SKOK nie jest wyjaśniana

- stwierdził i przypomniał: "proponujemy, żeby Prawo i Sprawiedliwość włączyło się w nasz pomysł emerytury bez podatku".

Natomiast Zbigniewa Gryglasa (Porozumienie) i sobotnia konwencja, i głosowanie nad votum zaufania, uczyniło jedno: "wychodzimy jako Zjednoczona Prawica wzmocnieni".

Pan premier otrzymał silny mandat do rządzenia Polską. Na konwencji padły kierunki programowe dotyczące szczegółowych propozycji na wybory do europarlamentu i wyborów parlamentarnych. Cel jest jeden: chcemy kontynuować przebudowę i upodmiotowienie Polski, żeby była państwem funkcjonującym sprawnie, państwem sprawiedliwym

- dodał. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl