MON przekaże 18 mln zł na organizacje proobronne i patriotyczne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Irek Dorożański/mon.gov.pl

  

18 mln złotych przeznaczy w przyszłym roku Ministerstwo Obrony Narodowej na organizacje pozarządowe i stowarzyszenia realizujące działania patriotyczne i proobronne – zapowiedział dziś w Poznaniu wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk.

Na terenie 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach rozpoczęło się dziś VIII Forum Organizacji Pozarządowych pt. "Wojsko dla Społeczeństwa". W spotkaniu uczestniczą przedstawiciele stowarzyszeń i fundacji, które realizują działania proobronne, zajmują się szkoleniami strzeleckimi, historią polskiego wojska, oraz osoby prowadzące muzea związane z militariami.

- Współpraca z tymi organizacjami i stowarzyszeniami jest dla nas szalenie ważna. Dzięki niej możemy realizować ważne cele Ministerstwa Obrony Narodowej tj. kształtowanie postaw proobronnych, patriotycznych, promocję polskich sił zbrojnych oraz historii oręża polskiego. Liczymy, że to forum pomoże nam usprawnić współpracę z naszymi partnerami

 – powiedział Dworczyk.

Jak dodał, w 2018 roku MON przeznaczy, w ramach konkursów, na działalność tych placówek i instytucji 18 mln zł. 

- Stworzymy generator wniosków, aby te instytucje mogły łatwiej i szybciej otrzymywać dotacje. Przy okazji tego spotkania chcemy też się dowiedzieć, jakie oczekiwania i priorytety mają organizacje, bo to są mocno zróżnicowane środowiska

 – powiedział wiceminister.

Dworczyk zaznaczył, że prowadzone są prace nad nowelizacja ustawy o broni i amunicji. Mogą skorzystać na niej organizacje prowadzące m.in. szkolenia strzeleckie.

Jak wyjaśnił, nowelizacja przewiduje m.in. możliwość przekazywania przez wojsko amunicji, której okres wykorzystania dobiega końca, organizacjom współpracującym z MON. Pozwoli to na efektywniejsze wykorzystanie zasobów wojska, które na razie ponosi koszty utylizacji amunicji.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szykują się zmiany w obchodach Wielkanocy? Franciszek rozmawiał z patriarchami

/ By http://www.cgpgrey.com, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37262866

  

Na niedawnym spotkaniu modlitewnym Franciszka z prawosławnym i innymi wschodniochrześcijańskimi hierarchami z Bliskiego Wschodu podniesiono m.in. temat wyznaczenia daty wspólnych obchodów Wielkanocy jako widocznego znaku jedności chrześcijan. Ujawnił to chaldejski patriarcha Babilonii kard. Luis Raphael Sako, który był jednym z uczestników tamtego wydarzenia na południu Włoch.

W czasie rozmów, toczonych za zamkniętymi drzwiami, nie podejmowano spraw doktrynalnych – przyznał kardynał w rozmowie z Radiem Watykańskim. Wyjaśnił, że uczestnicy spotkania mieli świadomość, że do jedności kroczy się razem, na wspólnej modlitwie i podejmując te same problemy, wiedząc, że można zaczerpnąć ze wspólnego źródła.

Zwierzchnik katolickiego Kościoła chaldejskiego zaznaczył jednoczenie, że nie mówiono wyłącznie o prześladowaniu chrześcijan.

- Dla wszystkich było jasne, że przyszłość wyznawców Chrystusa jest złączona z muzułmanami, żydami i innymi wspólnotami, które żyją na Bliskim Wschodzie

 – podkreślił kard. Sako.

Przyznał, że słowa, które wypowiedziano i wspólna modlitwa położyły dobry fundament pod wspólne działania, toteż jest przekonany, że spotkanie w Bari nie było ostatnim takim wydarzeniem. Wyraził także nadzieję, że kiedyś będzie możliwe poszerzenie gremium osób, które będą brały w nim udział o przedstawicieli muzułmanów i żydów.

- Sami bowiem nie zdołamy stawić czoła i rozwiązać tak wielu problemów

 – powiedział iracki hierarcha.

Dodał, że rzeczy dojrzewają, kiedy przyjdzie na to czas.

- Pięćdziesiąt lat temu byłoby nie do pomyślenia takie spotkanie jak to, które odbyło się w Bari 

– podkreślił kard. Sako. – Dlatego to wspólne spotkanie przedstawicieli tak wielu różnych Kościołów i wspólnot może być postrzegane jako przykład także dla innych.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl