MON przekaże 18 mln zł na organizacje proobronne i patriotyczne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Irek Dorożański/mon.gov.pl

18 mln złotych przeznaczy w przyszłym roku Ministerstwo Obrony Narodowej na organizacje pozarządowe i stowarzyszenia realizujące działania patriotyczne i proobronne – zapowiedział dziś w Poznaniu wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk.

Na terenie 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach rozpoczęło się dziś VIII Forum Organizacji Pozarządowych pt. "Wojsko dla Społeczeństwa". W spotkaniu uczestniczą przedstawiciele stowarzyszeń i fundacji, które realizują działania proobronne, zajmują się szkoleniami strzeleckimi, historią polskiego wojska, oraz osoby prowadzące muzea związane z militariami.

- Współpraca z tymi organizacjami i stowarzyszeniami jest dla nas szalenie ważna. Dzięki niej możemy realizować ważne cele Ministerstwa Obrony Narodowej tj. kształtowanie postaw proobronnych, patriotycznych, promocję polskich sił zbrojnych oraz historii oręża polskiego. Liczymy, że to forum pomoże nam usprawnić współpracę z naszymi partnerami

 – powiedział Dworczyk.

Jak dodał, w 2018 roku MON przeznaczy, w ramach konkursów, na działalność tych placówek i instytucji 18 mln zł. 

- Stworzymy generator wniosków, aby te instytucje mogły łatwiej i szybciej otrzymywać dotacje. Przy okazji tego spotkania chcemy też się dowiedzieć, jakie oczekiwania i priorytety mają organizacje, bo to są mocno zróżnicowane środowiska

 – powiedział wiceminister.

Dworczyk zaznaczył, że prowadzone są prace nad nowelizacja ustawy o broni i amunicji. Mogą skorzystać na niej organizacje prowadzące m.in. szkolenia strzeleckie.

Jak wyjaśnił, nowelizacja przewiduje m.in. możliwość przekazywania przez wojsko amunicji, której okres wykorzystania dobiega końca, organizacjom współpracującym z MON. Pozwoli to na efektywniejsze wykorzystanie zasobów wojska, które na razie ponosi koszty utylizacji amunicji.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Promowanie aborcji za pieniądze Sorosa

/ congerdesign

Irlandzkiej filii organizacji Amnesty International (AI) mogą grozić kłopoty z prawem po tym, jak tamtejszy rząd odkrył, że wzięła pieniądze od fundacji kontrowersyjnego miliardera George’a Sorosa. Dotacja w wysokości 137 tys. euro miała zostać użyta do prowadzenia kampanii, mającej na celu legalizację aborcji.

Irlandia ma jedne z najostrzejszych przepisów antyaborcyjnych w całej Unii Europejskiej. Legalna aborcja jest dopuszczalna tylko w wypadku stwierdzenia zagrożenia życia matki, a za jej nielegalne dokonanie grozi 14 lat więzienia. Co więcej, ochronę życia poczętego gwarantuje ósma poprawka do konstytucji.

W ub.r. portal DCLeaks opublikował przeciek z należącej do Sorosa fundacji Open Society. Wynikało z niego, że próbowała ona zliberalizować prawo aborcyjne w Irlandii, a następnie użyć jej przykładu do ataku na inne katolickie i konserwatywne kraje, takie jak np. Polska. Okazja pojawiła się szybko, gdyż w maju 2018 r. odbędzie się referendum, którego wynik zadecyduje o losie ósmej poprawki do irlandzkiej konstytucji. Do jej zniesienia namawiała Irlandczyków nawet ONZ. Teraz do akcji wkroczyło również Amnesty International, którym właśnie zainteresował się irlandzki rząd.

Tamtejsze prawo zabrania organizacjom pozarządowym przyjmowania dotacji z zagranicy. Według ustawy z 1997 r., mającej powstrzymać wpływ zagranicy na irlandzką politykę, każda dotacja wyższa od 100  euro, której źródłem jest zagraniczny podmiot, musi zostać zwrócona. Tymczasem Biuro Standardów w Służbie Publicznej (SIPO) odkryło, że Amnesty International otrzymało od fundacji Sorosa 137 tys. euro.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl