Premier Olszewski o „ubeckich metodach”: Używanie takich określeń w bieżących sporach politycznych jest rażące

/ Telewizja Republika

  

– Trzeba znać świadomość proporcji. Tu nastąpiło coś niedobrego. Mam wrażenie, że nie będzie to istotnym elementem obciążającym różnicę zdań, które – jak widać – rysują się między prezydentem a ministrem obrony narodowej. Do sporów należy odnieść się merytorycznie – mówił w Telewizji Republika były premier, Jan Olszewski.

Przypomnijmy, że jakiś czas temu na Twitterze pojawił się film, na którym widać, jak prezydent Andrzej Duda odnosi się do rzekomego konfliktu z ministrem obrony narodowej, Antonim Macierewiczem. Zapytany przez osobę obecną na Krakowskim Przedmieściu, stwierdził:

Musi sobie parę rzeczy przemyśleć. Jak będzie wobec uczciwych oficerów stosował takie ubeckie metody, jak Platforma stosowała wobec niego, to będzie kiepsko – mówi prezydent Andrzej Duda.

Poproszony o komentarz do tej wypowiedzi prezydenta, były premier Jan Olszewski stwierdził, że "sprawa jest dla niego trudna do oceny publicznej, bo zna obie strony sporu, jeśli uważać, że to spór osobisty".

Znam ministra Macierewicza od jego czasów maturalnych, a prezydenta Dudę od jego pracy w kancelarii ś.p. Lecha Kaczyńskiego. Obie te osoby cenię -- dodał.

Zdaniem premiera Olszewskiego "rzeczywiście – używana w sporze terminologia jest niewłaściwa".

To rzecz, która nie dotyczy tylko tej sprawy, ale ogólnie w życiu społecznym używa się słów z „minionej” epoki, nie zdając sobie sprawy z tego, że dla ludzi, którzy przeżyli te czasy, może być to rażące. Jeśli mówi się o ubeckich metodach, współcześni 40-latkowie znają to z opisów, ale oni nie przeżyli tego okresu bezpośrednio po 1945 r., kiedy UB było organem władz sowieckich. Ja należę do tego pokolenia, które doświadczyło tych metod. Jednego z moich najbliższych przyjaciół z tamtego okresu niedawno ekshumowano z „Łączki”. Używanie takich określeń w bieżących sporach politycznych jest rażące. Trzeba znać świadomość proporcji. Tu nastąpiło coś niedobrego -- opowiadał gość TV Republika.

Mam wrażenie, że nie będzie to istotnym elementem obciążającym różnicę zdań, które – jak widać – rysują się między prezydentem a ministrem obrony narodowej. Do sporów należy odnieść się merytorycznie – dodał Jan Olszewski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: telewizjarepublika.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kierowco – nie daj się zaskoczyć zimie!

Zima / swietokrzyska.policja.gov.pl

  

Pogoda tegorocznej jesieni jest wyjątkowo sprzyjająca dla kierowców. Jednak wszystko wskazuje na to, że w najbliższych dniach ulegnie ona pogorszeniu, a temperatury nocą spadną poniżej zera. To już ostatni moment, aby przygotować nasze samochody do zimy. Jest to niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Na co należy zwrócić uwagę?

O konieczności oczyszczenia szyb samochodowych oraz sprawnym oświetleniu mówią jasno przepisy. Z kolei zmianę opon na zimowe czy korzystanie z płynów zimowych do spryskiwaczy przepisy jednoznacznie nie regulują. Jednak zarówno stosowanie się do prawa jak i zaleceń jest niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Warto wymienić opony na zimowe, gdyż przy temperaturach poniżej 7 stopni Celsjusza mają znacznie lepsze parametry jeśli chodzi o drogę hamowania. Ponadto nieporównywalnie lepiej prowadzi się auto z takim ogumieniem na ośnieżonej nawierzchni czy na błocie pośniegowym. Z kolei zimowy płyn do spryskiwaczy lepiej oczyszcza szybę przy temperaturach ujemnych i co ważne – nie zamarza. Sprawne i prawidłowo ustawione oświetlenie gwarantuje nam dużo lepszą widoczność, co jest niezwykle istotne w czasie, gdy większą część doby panuje mrok. Takiej regulacji z pewnością możemy dokonać na stacji diagnostycznej. Odśnieżone i oczyszczone z lodu szyby czołowe i boczne mają decydujący wpływ na widoczność i odpowiednio wczesne, a zatem bezpieczne wykonywanie manewrów. Ponadto uchronić nas może przez spowodowaniem kolizji lub choćby mandatem karnym. Bardzo praktyczna w tym zakresie może okazać się specjalna mata, którą możemy kupić w większości marketów i w każdym sklepie motoryzacyjnym.

Na bezpieczeństwie nie należy oszczędzać. Tym bardziej, że opisane akcesoria (sprawne żarówki, skrobaczki, maty czy płyny zimowe) można kupić w większości sklepów i stacji benzynowych. Ich koszt z pewnością dużo niższy, niż naprawa uszkodzonego w trakcie kolizji auta lub mandat karny za niestosowanie się do przepisów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl