Premier Olszewski o „ubeckich metodach”: Używanie takich określeń w bieżących sporach politycznych jest rażące

/ Telewizja Republika

– Trzeba znać świadomość proporcji. Tu nastąpiło coś niedobrego. Mam wrażenie, że nie będzie to istotnym elementem obciążającym różnicę zdań, które – jak widać – rysują się między prezydentem a ministrem obrony narodowej. Do sporów należy odnieść się merytorycznie – mówił w Telewizji Republika były premier, Jan Olszewski.

Przypomnijmy, że jakiś czas temu na Twitterze pojawił się film, na którym widać, jak prezydent Andrzej Duda odnosi się do rzekomego konfliktu z ministrem obrony narodowej, Antonim Macierewiczem. Zapytany przez osobę obecną na Krakowskim Przedmieściu, stwierdził:

Musi sobie parę rzeczy przemyśleć. Jak będzie wobec uczciwych oficerów stosował takie ubeckie metody, jak Platforma stosowała wobec niego, to będzie kiepsko – mówi prezydent Andrzej Duda.

Poproszony o komentarz do tej wypowiedzi prezydenta, były premier Jan Olszewski stwierdził, że "sprawa jest dla niego trudna do oceny publicznej, bo zna obie strony sporu, jeśli uważać, że to spór osobisty".

Znam ministra Macierewicza od jego czasów maturalnych, a prezydenta Dudę od jego pracy w kancelarii ś.p. Lecha Kaczyńskiego. Obie te osoby cenię -- dodał.

Zdaniem premiera Olszewskiego "rzeczywiście – używana w sporze terminologia jest niewłaściwa".

To rzecz, która nie dotyczy tylko tej sprawy, ale ogólnie w życiu społecznym używa się słów z „minionej” epoki, nie zdając sobie sprawy z tego, że dla ludzi, którzy przeżyli te czasy, może być to rażące. Jeśli mówi się o ubeckich metodach, współcześni 40-latkowie znają to z opisów, ale oni nie przeżyli tego okresu bezpośrednio po 1945 r., kiedy UB było organem władz sowieckich. Ja należę do tego pokolenia, które doświadczyło tych metod. Jednego z moich najbliższych przyjaciół z tamtego okresu niedawno ekshumowano z „Łączki”. Używanie takich określeń w bieżących sporach politycznych jest rażące. Trzeba znać świadomość proporcji. Tu nastąpiło coś niedobrego -- opowiadał gość TV Republika.

Mam wrażenie, że nie będzie to istotnym elementem obciążającym różnicę zdań, które – jak widać – rysują się między prezydentem a ministrem obrony narodowej. Do sporów należy odnieść się merytorycznie – dodał Jan Olszewski.

Źródło: telewizjarepublika.pl, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

PKN Orlen z kontraktem dla armii USA

/ twitter.com/PKN_ORLEN

PKN Orlen podpisał kontrakt na zaopatrzenie w paliwa armii amerykańskiej stacjonującej na terenie Polski. Kontrakt obejmuje sprzedaż zarówno paliwa lotniczego F34, jak i oleju napędowego ON i ONA2. Współpraca potrwa do końca 2018 r. z możliwością jej przedłużenia.

Jak poinformował dziś PKN Orlen, paliwa dla armii amerykańskiej stacjonującej w Polsce "będą wykorzystywane do zasilania zarówno sprzętu lądowego, jak też powietrznego", a dostawy będą realizowane poprzez zewnętrznego wykonawcę kontraktowego bezpośrednio do baz stacjonowania jednostek, m.in. w Żaganiu, Toruniu, Bemowie Piskim i Świętoszowie.

PKN Orlen jest kluczowym producentem i dostawcą paliw na krajowym rynku, który kontrahentom może zaoferować nie tylko paliwa wysokiej jakości, ale także rozwiniętą infrastrukturę logistyczną, gwarantującą terminowość i pewność dostaw. Sprzedaż paliw do jednostek wojskowych, jak armia amerykańska, wymaga ponadto specjalistycznej wiedzy m.in. w zakresie produkcji czy transportu i dzięki temu, że mamy wymagane know-how możemy ubiegać się o tego rodzaju kontrakty

– podkreślił Zbigniew Leszczyński, członek zarządu płockiego koncernu ds. sprzedaży, cytowany w komunikacie spółki.

Jak zaznaczył PKN Orlen, obecna współpraca obejmująca dostawę paliwa dla armii amerykańskiej stacjonującej na terenie Polski "będzie realizowana do 31 grudnia 2018 r. z możliwością jej przedłużenia na kolejne lata". Spółka przypomniała zarazem, że już od kwietnia 2017 r. sprzedaje paliwa na potrzeby amerykańskich jednostek w formule spot - doraźnej.

PKN Orlen zwrócił uwagę, że kontraktacja na dostawy paliwa dla wojska podlega m.in. "rygorystycznym standardom w zakresie poziomu obsługi, tak aby sprostać oczekiwaniom finalnych odbiorców".

Koncern posiada niezbędne certyfikaty AQAP pozwalające realizować sprzedaż według najwyższych standardów dla wojsk NATO

- podkreślił płocki koncern. Wspomniał przy tym, iż w przypadku paliwa lotniczego i oleju napędowego jest dostawcą dla Wojska Polskiego.

PKN Orlen to największa spółka branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce, strategiczna dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, i jeden z największych podmiotów tego segmentu w Europie.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl