Czeski rząd podał się do dymisji

/ flickr.com/Sébastien Bertrand/CC BY 2.0

  

Dotychczasowy czeski rząd socjaldemokratycznego premiera Bohuslava Sobotki podał się do dymisji, co otwiera drogę do utworzenia nowego rządu po październikowych wyborach do Izby Poselskiej.

Sobotka kierował większościową koalicją Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CSSD), centroprawicowego ruchu ANO oraz Unii Chrześcijańskiej i Demokratycznej - Czechosłowackiej Partii Ludowej (KDU-CSL). Na trzy te ugrupowania przypada obecnie mniej niż połowa miejsc w 200-osobowej Izbie Poselskiej, przy czym ANO tworzy tam największą frakcję z 78 deputowanymi zamiast dotychczasowych 47, natomiast stan posiadania CSSD zmniejszył się z 50 do zaledwie 15 mandatów. Rokowania w sprawie utworzenia nowego rządu prezydent Milosz Zeman zlecił przywódcy ANO Andrejowi Babiszowi.

Dymisja rządu ma związek z wyznaczonym na piątek konstytuującym posiedzeniem nowego składu Izby Poselskiej. Wbrew dotychczasowym zwyczajom Sobotka nie poinformował Zemana o swym ustąpieniu osobiście, lecz listem doręczonym przez przedstawiciela urzędu rady ministrów, co odzwierciedla chłodne stosunki między obu politykami.

Jak poinformował rzecznik Zemana Jirzi Ovczaczek, prezydent przyjmie dymisję premiera we wtorek, a od środy przez kolejne dni będzie w swej rezydencji w Lanach koło Pragi rozmawiał z tymi wyznaczonymi przez Babisza kandydatami na ministrów, którzy dotąd nie zasiadali w rządzie. Mianowania przez prezydenta nowego rządu oczekuje się 13 grudnia. Babisz chce, by był to mniejszościowy rząd ANO uzupełniony o apartyjnych ekspertów.

Na razie nie jest jasne, czy Izba Poselska udzieli takiemu rozwiązaniu wystarczającego poparcia. Wszystkich osiem pozostałych ugrupowań parlamentarnych odrzuca współpracę z ANO, ale nie jest wykluczone, że jego mniejszościowy rząd tolerowałyby Komunistyczna Partia Czech i Moraw (KSCM) oraz antyislamski ruch Wolność i Demokracja Bezpośrednia (SPD) przedsiębiorcy Tomio Okamury. Razem dawałoby to Babiszowi 115 głosów w 200-osobowej Izbie Poselskiej.

Niechęć do wchodzenia w koalicję z ANO większość partii uzasadnia toczącym się przeciwko Babiszowi postępowaniem karnym w związku z podejrzeniem bezprawnego otrzymania dotacji Unii Europejskiej przez należący do niego ośrodek wypoczynkowy.

Na wniosek prokuratury Izba Poselska poprzedniej kadencji uchyliła immunitet Babisza, ale utraciło to moc prawną po ponownym uzyskaniu przez niego mandatu. Prokuratura wystąpiła już do Izby o powtórne głosowanie w tej sprawie.

Babisz, który dzięki swej wieloletniej działalności biznesowej zajmuje drugie miejsce na liście najbogatszych obywateli Republiki Czeskiej, był do maja bieżącego roku wicepremierem i ministrem finansów. Ustąpił z tych stanowisk pod naciskiem premiera Sobotki, oskarżającego szefa ANO o domniemane nadużycia podatkowe.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Naukobus i Planetobus jeżdżą po Polsce

zdjęcie ilustracyjne / / pixabay.com; Yuri_B

  

Naukobus i Planetobus, umożliwiające samodzielne odkrywania nauki dzieciom i młodzieży z małych ośrodków, odwiedzą wszystkie powiaty w Polsce – zapowiedział wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zajęcia prowadzą edukatorzy z Centrum Nauki Kopernik.

W poniedziałek Planetobus zawitał do szkoły podstawowej w Iwanowicach Włościańskich w Małopolsce. Planetobus to mobilne planetarium, na którego półokrągłym sklepieniu uczniowie oglądają pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów.

Jak podkreślił wicepremier Gowin, który uczestniczył w pokazie, społeczna odpowiedzialność nauki, czyli popularyzacja osiągnięć i polskiej i światowej nauki oraz docieranie z nimi do mniejszych miejscowości jest jednym z trzech filarów działalności resortu nauki i szkolnictwa wyższego, a także rządu.

"Od kilku miesięcy po Polsce jeździ już nie tylko Naukobus, ale także Planetobus, w którym pokazujemy dzieciom i młodzieży tajemnice kosmosu. Dzisiaj z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia razem z dziećmi w Iwanowicach szukamy pierwszej gwiazdki"

- powiedział Gowin.

Zapowiedział, że docelowo Naukobus i Planetobus powinny dotrzeć do każdego powiatu w Polsce, gdzie będą organizowane zajęcia popularyzujące naukę dla uczniów z kilku sąsiednich gmin. "Mamy zatem nadzieję, że w ciągu najbliższych paru lat z Planetobusem i Naukobusem zetknie się zdecydowana większość polskich dzieci" - zaznaczył wicepremier.

"Parę razy uczestniczyłem w tych zajęciach i widziałem szczęśliwe dzieci, pełne zainteresowania, dlatego że tutaj pokazuje się naukę od takiej strony, która dla najmłodszych jest najbardziej interesująca - od strony gier, zabawy, kreacji, prostych eksperymentów, które dzieci same mogą przeprowadzać. To co na lekcjach w szkole wydaje się nudne, podczas zajęć w Naukobusie czy Planetobusie okazuje się fascynujące"

- dodał szef resortu nauki.

Program Naukobus i Planetobus to inicjatywa mająca na celu umożliwienie samodzielnego odkrywania nauki dzieciom z małych miejscowości na terenie całej Polski. Naukobus, pełniący rolę mobilnego laboratorium, daje szansę zobaczenia i dotknięcia ponad 20 eksponatów przygotowanych i obsługiwanych przez zespół animatorów z Centrum Nauki Kopernik. Dzieci w praktyczny sposób, poprzez eksperymenty, mogą poznawać tajniki różnych dziedzin nauki, m.in. biologii, fizyki, chemii czy informatyki.

Planetobus to mobilne planetarium, na którego półokrągłym "suficie" widzowie oglądają pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów. W spcjalnym namiocie można zobaczyć niebo pełne gwiazd, poznać najciekawsze konstelacje, układy planet i inne obiekty astronomiczne, a także odwiedzić Międzynarodową Stację Kosmiczną i dowiedzieć się, co robią na niej astronauci.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl