Minister Macierewicz na obchodach Dnia Podchorążego

/ CO MON

  

Pamiętajcie, że w wasze ręce Polacy składają swoją przyszłość, najlepszą broń i pewność, że u źródeł polskiej niepodległości będzie stało silne wojsko. Wy będziecie je stanowili. To jest wasze zadanie - powiedział podczas obchodów Dnia Podchorążego minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Dziś po południu szef MON uczestniczył w ceremonii objęcia posterunków honorowych przez podchorążych z okazji Dnia Podchorążego. Ceremonia, w której uczestniczyli także przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, kierowniczej kadry MON i SZRP oraz podchorążowie, odbyła się w Warszawie na dziedzińcu Belwederu.

29 listopada 1830 r. do Belwederu biegli młodzi żołnierze, aby rozpocząć walkę o niepodległość. Dzisiaj czcimy ten dzień szczególnie i nazywamy go Dniem Podchorążych, bo okazało się właśnie, że to podchorążowie (...) dają szansę i gwarancję wielkiej niepodległej przyszłości Rzeczpospolitej

 – przyznał w swoim wystąpieniu szef MON.

 Wasi poprzednicy mieli tyle odwagi i determinacji, by wbrew wszystkiemu podnieść broń (...) i cały naród do walki. Dali w ten sposób początek długiemu procesowi walki o niepodległość, który ostatecznie zakończył się  zwycięstwem i odbudową niepodległego państwa

 – dodał minister Macierewicz.

 Podczas ceremonii odczytano również list prezydenta RP Andrzeja Dudy

Jesteśmy w przededniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Patrząc wstecz, na te sto lat od czasu, gdy ziściło się marzenie podchorążych z 1830 roku, przypominamy sobie dziś słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego: „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska”. Bohaterowie Powstania Listopadowego zostali zwyciężeni, ale nie ulegli. Nam nie wolno spocząć na laurach. Nie możemy spocząć i nie spoczniemy w naszych staraniach o silną, sprawiedliwą i bezpieczną Polskę. Jestem głęboko przekonany, że jesteście godnymi następcami pokoleń polskich patriotów, dla których Honor i Ojczyzna były wartościami, za które gotowi byli zapłacić najwyższą cenę

 – napisał prezydent RP w liście, który odczytała podczas ceremonii Halina Szymańska, szef Kancelarii Prezydenta RP.

Podczas uroczystości odczytany został apel pamięci oraz wręczone zostały odznaki „Wzorowy podchorąży”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: CO MON
Tagi

Wczytuję komentarze...

Naukobus i Planetobus jeżdżą po Polsce

zdjęcie ilustracyjne / / pixabay.com; Yuri_B

  

Naukobus i Planetobus, umożliwiające samodzielne odkrywania nauki dzieciom i młodzieży z małych ośrodków, odwiedzą wszystkie powiaty w Polsce – zapowiedział wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zajęcia prowadzą edukatorzy z Centrum Nauki Kopernik.

W poniedziałek Planetobus zawitał do szkoły podstawowej w Iwanowicach Włościańskich w Małopolsce. Planetobus to mobilne planetarium, na którego półokrągłym sklepieniu uczniowie oglądają pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów.

Jak podkreślił wicepremier Gowin, który uczestniczył w pokazie, społeczna odpowiedzialność nauki, czyli popularyzacja osiągnięć i polskiej i światowej nauki oraz docieranie z nimi do mniejszych miejscowości jest jednym z trzech filarów działalności resortu nauki i szkolnictwa wyższego, a także rządu.

"Od kilku miesięcy po Polsce jeździ już nie tylko Naukobus, ale także Planetobus, w którym pokazujemy dzieciom i młodzieży tajemnice kosmosu. Dzisiaj z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia razem z dziećmi w Iwanowicach szukamy pierwszej gwiazdki"

- powiedział Gowin.

Zapowiedział, że docelowo Naukobus i Planetobus powinny dotrzeć do każdego powiatu w Polsce, gdzie będą organizowane zajęcia popularyzujące naukę dla uczniów z kilku sąsiednich gmin. "Mamy zatem nadzieję, że w ciągu najbliższych paru lat z Planetobusem i Naukobusem zetknie się zdecydowana większość polskich dzieci" - zaznaczył wicepremier.

"Parę razy uczestniczyłem w tych zajęciach i widziałem szczęśliwe dzieci, pełne zainteresowania, dlatego że tutaj pokazuje się naukę od takiej strony, która dla najmłodszych jest najbardziej interesująca - od strony gier, zabawy, kreacji, prostych eksperymentów, które dzieci same mogą przeprowadzać. To co na lekcjach w szkole wydaje się nudne, podczas zajęć w Naukobusie czy Planetobusie okazuje się fascynujące"

- dodał szef resortu nauki.

Program Naukobus i Planetobus to inicjatywa mająca na celu umożliwienie samodzielnego odkrywania nauki dzieciom z małych miejscowości na terenie całej Polski. Naukobus, pełniący rolę mobilnego laboratorium, daje szansę zobaczenia i dotknięcia ponad 20 eksponatów przygotowanych i obsługiwanych przez zespół animatorów z Centrum Nauki Kopernik. Dzieci w praktyczny sposób, poprzez eksperymenty, mogą poznawać tajniki różnych dziedzin nauki, m.in. biologii, fizyki, chemii czy informatyki.

Planetobus to mobilne planetarium, na którego półokrągłym "suficie" widzowie oglądają pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów. W spcjalnym namiocie można zobaczyć niebo pełne gwiazd, poznać najciekawsze konstelacje, układy planet i inne obiekty astronomiczne, a także odwiedzić Międzynarodową Stację Kosmiczną i dowiedzieć się, co robią na niej astronauci.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl