Operacja reprywatyzacja. "Gazeta Polska" ujawnia kulisy śledztwa ws. reprywatyzacji

Udostępnij

Jacek Liziniewicz

Dziennikarz „Gazety Polskiej” oraz „Gazety Polskiej Codziennie”. W \"GP\" kieruje działem dotyczącym tematyki środowiska.

Kontakt z autorem

Już dzisiaj tygodnik „Gazeta Polska” ujawnia kulisy śledztwa w sprawie reprywatyzacji warszawskiej. Jak się okazuje, w latach 80. Marek Mossakowski był szefem świetnie prosperującej firmy polonijnej i utrzymywał bliskie kontakty z ludźmi służb specjalnych PRL.

Marek Mossakowski to jeden z najbardziej znanych adwokatów i handlarzy roszczeń. Jego nazwisko jest jednym z częściej wymienianych w sprawie reprywatyzacji warszawskich, m.in. przy okazji głośnej sprawy kamienicy przy ul. Nabielaka. W domu tym mieszkała zamordowana Jolanta Brzeska, symbol ruchu lokatorskiego.

Jak się okazuje, nie jest to jedyny członek rodziny Mossakowskich, który ma skłonność do kontrowersyjnych biznesów. Jak ujawnia „Gazeta Polska”, już ojciec handlarza roszczeń miał kłopoty ze służbami. „Jak wynika z akt IPN, Zygmunt Mossakowski był współwłaścicielem (razem z bratem Zenonem na stałe mieszkającym w Belgii) przedsiębiorstwa eksportowo-importowego Zema Continental z siedzibą w Antwerpii” – czytamy w artykule. „Na początku lat 70. biuro śledcze MSW prowadziło śledztwo w sprawie nielegalnego obrotu dziełami sztuki, złotem i walutą – jednym z podejrzanych był właśnie Zygmunt Mossakowski. […] Na czele gangu stali Witold Mętlewicz – tajny współpracownik SB o pseudonimie Witold oraz Mieczysław Młynarczyk. W procesie skazano także ich żony oraz sześć innych osób” – ujawnia „Gazeta Polska”. Kara nie ominęła Zygmunta Mossakowskiego, który miał sprzedać 25 kg złota w sztabkach i 230 sztuk złotych monet.

„Niemal wszyscy skazani w procesie gangu stracili swoje majątki – zostały one skonfiskowane, m.in. willa Zygmunta Mossakowskiego na warszawskim Mokotowie przy ul. Odolańskiej. Właścicielem domu głównego oskarżonego Witolda Mętlewicza został ówczesny wiceminister spraw wewnętrznych Mirosław Milewski (z willi wyprowadził się dopiero po ujawnieniu w połowie lat 80. afery »Żelazo«). Analiza akt »złotogłowych« pozwala wysnuć hipotezę, że stali za nią funkcjonariusze MSW: została wykorzystana do publicznych rozgrywek, a w grupie byli uplasowani informatorzy służb specjalnych PRL”

– czytamy w artykule.

Więcej informacji o Marku Mossakowskim i jego rodzinie znajdą Państwo w tygodniku „Gazeta Polska”, który od dzisiaj jest dostępny w sprzedaży. W numerze ponadto rozmowa z prof. Zdzisławem Krasnodębskim, a także artykuły dotyczące prywatyzacji państwowego majątku oraz rekonstrukcji w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Rywal Izu Ugonoha poddał się przed czasem! Powód jest kuriozalny

/ pixabay.com

  

Izu Ugonoh stoczył zwycięską walkę podczas Narodowej Gali Boksu na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Jego rywal Fred Kassi z Kamerunu poddał się po drugiej rundzie. Pytany o to, dlaczego tak zrobił, zaskoczył wszystkich kibiców i samego Izu.

W pierwszej i drugiej rundzie tego pojedynku przewaga Izu Ugonoha nie podlegała dyskusji. Reprezentant Polski spokojnie punktował Kameruńczyka, lecz nie pokazał jeszcze wszystkiego. Po drugiej rundzie Kassi zdecydował się na zakończenie walki. Powód był prozaiczny...

Wcześniej Kameruńczyk zgłaszał, że boli go jednak noga, więc tak naprawdę nie wiadomo czy cokolwiek mu dolegało. Jedno jest pewne: Ugonohowi chciało się bardziej i to on zapisał na swoim koncie zwycięstwo. Szkoda tylko, że w takim stylu.

W walce wieczoru Narodowej Gali Boksu Artur Szpilka pokonał Dominica Guinna jednogłośnie na punkty. Porażkę zanotował za to organizator gali Marcin Najman, poddając się z powodu kontuzji w starciu z Rihardsem Bigisem.

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl