"Gwiazda umarła, a rodzi się legenda". Rosja pożegnała Dmitrija Chworostowskiego

/ Wikipedia, creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

  

Znani rosyjscy artyści oraz melomani przyszli w poniedziałek w Moskwie na uroczystość pożegnania zmarłego 22 listopada światowej sławy śpiewaka operowego Dmitrija Chworostowskiego. Trumnę z ciałem artysty wystawiono w gmachu Filharmonii Moskiewskiej.

Na dwie godziny przed uroczystością przed Salą Koncertową im. Piotra Czajkowskiego ustawiła się kolejka. Wcześniej rodzina Chworostowskiego poprosiła, by nie przynosić kwiatów, a przeznaczone na to pieniądze przekazać na cele charytatywne - walkę z chorobami nowotworowymi. Wielu ludzi czekało jednak przed gmachem z kwiatami w rękach.

Na budynku rozpostarto wielki banner z portretem Chworostowskiego i słowami "Na zawsze z nami". Z głośników płynęły nagrania pieśni w jego wykonaniu. Trumnę z ciałem artysty ustawiono pośrodku sceny, na której niegdyś występował, i oświetlono ją snopem światła. Na przodzie sceny leżały wiązanki kwiatów.

Ceremonia pożegnania, na której obecna była rodzina Chworostowskiego, trwała około trzech godzin. Transmitowano ją na żywo na stronie internetowej Filharmonii Moskiewskiej, a także w rodzinnym mieście artysty – Krasnojarsku na Syberii. Pożegnaniu towarzyszyły niekończące się brawa. Od uroczystości na scenie aż do wyniesienia trumny z gmachu wciąż rozbrzmiewały owacje. Uroczystości pogrzebowe odbędą się na Cmentarzu Nowodziewiczym w Moskwie. Zgodnie z życzeniem Chworostowskiego jego ciało zostanie skremowane, a druga urna z prochami trafi do Krasnojarska.

Chworostowski, jeden z najbardziej znanych śpiewaków operowych na świecie, baryton, zmarł w Londynie w wieku 55 lat. Artysta walczył z chorobą nowotworową, w 2015 roku wykryto u niego guza mózgu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Zmarł słynny śpiewak operowy. Nazywany był "Elvisem opery"

W licznych w Rosji wspomnieniach o nim powtarza się opinię, iż był nieczęstym przypadkiem połączenia wybitnych możliwości wokalnych z ujmującą osobowością, która zaskarbiła mu sympatię wielu ludzi na całym świecie.

Gwiazda umarła, a rodzi się legenda

 – napisał w poniedziałek o Chworostowskim dziennik "Moskowskij Komsomolec"

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Leśnicy przygotowali ok. 6 tys. świątecznych choinek

/ _Alicja_

  

Około 6 tys. choinek przygotowali do sprzedaży przed świętami Bożego Narodzenia leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Jak podkreślają, drzewko z plantacji choinkowych jest bardziej ekologiczne niż sztuczna choinka.

"Leśnicy przygotowali na święta około 6 tys. drzewek" - powiedziała Jolanta Gaczyńska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Pastwowych w Szczecinie. Jak dodał, najwięcej jest świerków, które są najbardziej popularne, ale można kupić także sosny i jodły.

"Drzewka pochodzące z plantacji choinkowych można kupić w każdym nadleśnictwie w kilku miejscach. Zazwyczaj są to leśniczówki, szkółki leśne czy siedziby poszczególnych nadleśnictw. Dokładne miejsca sprzedaży, godziny otwarcia punktów i ceny można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych nadleśnictw"

- dodała Gaczyńska. Podkreśliła, że jeżeli decydujemy się kupić drzewko od leśników, będziemy mieć pewność, że pochodzi ono z plantacji i zostało legalnie wycięte.

Dodaje, że przy wyborze drzewka powinniśmy zwracać uwagę na jego świeżość, ponieważ drzewka, które są najbardziej świeże, postoją najdłużej. "Świeżą choinkę można poznać po zielonych igłach i gałęziach, które powinny się uginać, a nie łamać. Jeżeli gałęzie się łamią oznacza to, że drzewko jest suche i nie postoi długo" - dodała.

"Drzewka przygotowane przez leśników trafiają do sprzedaży w partiach wyciętych tuż przed sprzedażą, co powoduje, że są świeże" - przekonuje Gaczyńska. Jak podkreślają leśnicy, dyskusja o wyższości sztucznej choinki nad świeżą wywołana jest nieznajomością form produkcji tej drugiej.

Leśnicy pozyskują drzewka podczas zabiegów hodowlanych lub oferują pochodzące z plantacji choinkowych. Plantacje takie zakłada się m.in. pod liniami wysokiego napięcia, pod którymi nigdy nie będzie wysokiego lasu. Drzewka te chronią także klimat, ponieważ zanim trafią do domów, tak jak inne drzewa pochłaniają dwutlenek węgla, oddając tlen. Świeże drzewka choinkowe można po świętach zutylizować, np. przeznaczyć na kompost.

Jeśli chodzi o sztuczne drzewka, to można ich wprawdzie używać wielokrotnie, ale sama produkcja jest szkodliwa dla środowiska, a recykling w zasadzie niemożliwy. Sztuczne choinki wykonane są z PCV i metalu. Rozkład może potrwać nawet 400 lat. W czasie produkcji zanieczyszczane jest także powietrze i woda.

Sztuczna choinka ponadto nie pachnie tak, jak świeża, która wydziela olejki eteryczne.

Choinka naturalna przyczynia się do emisji ok. 3,5 kg dwutlenku węgla (jeżeli jest później np. spalona), natomiast spalenie sztucznej sprawia, że do atmosfery trafia 40 kilogramów dwutlenku węgla.

RDLP w Szczecinie to jedna z 17 regionalnych dyrekcji w Polsce. Rozciąga się w północno-zachodniej części kraju, w granicach województw: zachodniopomorskiego lubuskiego i wielkopolskiego. Ogólna powierzchnia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie wynosi ponad 690 tys. ha, w tym powierzchnia leśna około 660 tys. ha.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl