Konferencja Kultury, odsłona druga. Na jakie zmiany mogą liczyć polscy artyści?

/ www.konferencjakultury.pl

  

Trwa obecnie druga faza Ogólnopolskiej Konferencji Kultury. Po jesiennych konsultacjach na temat kondycji polskiej kultury, przyszedł czas na konkretne zagadnienia. W piątek konferencja gościła w Poznaniu, dziś przeniesie się do Szczecina.

Domy kultury funkcjonujące w polskim systemie prawnym wyróżniają się spośród wszystkich pozostałych instytucji kultury. To jedyne instytucje, które mogą przybierać najrozmaitsze modele funkcjonowania: od instytucji multidyscyplinarnych, edukacyjnych czy usługowych względem społeczności lokalnych lub ściślej określonych interesariuszy, przez instytucje wspomagające procesy rewitalizacyjne, aż po instytucje kreujące polityki rozwoju gmin, miast, a nawet regionów w  sektorach kreatywnych czy turystyce. Siłą rzeczy są to więc instytucje, których model i skuteczność działania uzależniona jest od lidera – wykształcenia, doświadczenia, wizji i kreatywności osoby kierującej instytucją. Z tego wynika także konieczność zastosowania w strukturze organizacyjnej tych instytucji najrozmaitszych koncepcji zarządczych czy polityk kadrowych.

Czy domy kultury wykorzystują ten potencjał i możliwości, jakie dają im obecnie uwarunkowania prawne? Jakie ograniczenia w realizacji wizji osób zarządzających domami kultury są najtrudniejsze do pokonania? Czy nieśmiałe głosy nawiązujące do stworzenia ustawy dedykowanej domom kultury są uzasadnione? A może potrzebujemy jasnej wykładni prawa, jednoznacznie określającej zakres praw i obowiązków wszystkich aktorów instytucjonalnego procesu organizacji kultury w Polsce?

Z takimi pytaniami zmierzą się uczestnicy odbywającej się w poniedziałek w Szczecinie Ogólnopolskiej Konferencji Kultury, której temat przewodni brzmi "Organizacje niezależne i domy kultury – zadania i rozwiązania dedykowane". Organizatorami konferencji są: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, MKiDN, a udział wezmą samorządowcy, organizacje pozarządowe, twórcy i animatorzy kultury.Celem Ogólnopolskiej Konferencji Kultury jest środowiskowa debata ukierunkowana na wypracowanie propozycji i przygotowanie do wdrożenia rozwiązań odpowiadających na najbardziej ważkie potrzeby artystów i organizatorów życia artystycznego w Polsce. Kolejne spotkania zaplanowano w Bydgoszczy (29.11), Olsztynie (30.11-1.12), Katowicach (4.12) i w Rzeszowie (17.12). 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, MKiDN

Tagi

Wczytuję komentarze...

50-lecie koronacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej

/ twitter.com/ArchKrakowska

  

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio przewodniczył wczoraj mszy św. w Bazylice Mariackiej w Krakowie, odprawionej na zakończenie jubileuszu 50-lecia koronacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. "Musimy trwać przy Bogu. Musimy nasze trwanie przy Bogu umacniać poprzez nasze synowskie przywiązanie do naszej Matki, Królowej, Pani Jasnogórskiej" – powiedział abp Jędraszewski.

W koncelebrze uczestniczył kard. Stanisław Dziwisz, a kazanie wygłosił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Metropolita krakowski przypomniał peregrynację obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po Polsce, która zaczęła się w 1957 r. i została przerwana w 1966 r. przez ówczesne władze państwowe, wskutek czego w części diecezji zamiast obrazu kościoły nawiedzały puste ramy bez wizerunku Czarnej Madonny.

Jak wskazał abp Jędraszewski, przywołując m.in. słowa Jana Pawła II, władze państwowe chciały odciąć Polaków "od matki", "od miejsca, w którym bije serce narodu", "od miejsca, w którym dzięki Maryi zawsze mogliśmy się uczyć, co znaczy autentyczna wolność" i od nadziei.

"Dzisiaj, 50 laty później, znajdujemy się w innej sytuacji, ale zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo także dzisiaj konieczny jest nasz osobisty wysiłek, by nie dać się odciąć od matki. Matki, która nieustannie wskazuje na swoje boskie Dzieciątko, a to Dziecko mówi: kochaj Boga, kochaj go całym sercem"

- mówił abp Jędraszewski.

Podkreślił, że dzięki takiej miłości tworzy się "cywilizacja miłości", a tam, gdzie ludzie żyją tak, jakby Boga nie było, zaczyna się zmierzch i upadek cywilizacji, zaczyna się próżnia.

"Musimy trwać przy Bogu. Musimy nasze trwanie przy Bogu umacniać poprzez nasze synowskie przywiązanie do naszej Matki, Królowej, Pani Jasnogórskiej" – powiedział metropolita krakowski. Dodał, że prosimy, aby "jej głos rozlegał się w głębi naszych sumień i mówił, co robić, by ratować, to co najważniejsze w życiu Polek i Polaków, całej naszej Ojczyzny".

Podczas sobotniej mszy św. poświęcone zostały odrestaurowane organy w prezbiterium świątyni.
Abp Salvatore Pennacchio przekazał parafii różaniec od papieża Franciszka i podziękował za to, że mógł przewodniczyć sobotniej uroczystości.

Obraz Matki Bożej Częstochowskiej znajduje się w Bazylice Mariackiej w kaplicy pod niższą z wież świątyni. Koronacja obrazu odbyła się 15 grudnia 1968 r., a dokonał jej ówczesny prymas kard. Stefan Wyszyński.

Od początku tego roku w każdą sobotę po piętnastym każdego miesiąca w bazylice odprawiana była msza św. z procesją do kaplicy i nabożeństwem do patronki parafii. 26 sierpnia w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej kard. Stanisław Dziwisz przekazał jako wotum dla mariackiego wizerunku Matki Bożej złoty krzyż pektoralny św. Jana Pawła II, autorstwa Enrico Manfriniego. Krzyż zawisł na sukni krakowskiej Czarnej Madonny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl