Polsko-estońskie rozmowy sztabowe

/ mat. SG WP / http://sgwp.wp.mil.pl/pl/4_956.html

W siedzibie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w Warszawie odbyły się polsko-estońskie rozmowy sztabowe.

Organizatorem spotkania i przewodniczącym strony polskiej był szef Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju SZ – P5 SG WP, generał brygady Piotr Błazeusz, zaś delegacji estońskiej zastępca szefa Sztabu Generalnego Sił Obrony Estonii, płk Aivar Kokka.

Podczas posiedzenia dyskutowano m.in. na temat sytuacji bezpieczeństwa w regionie, cyberbezpieczeństwa, współpracy z Gwardią Narodową USA, struktury dowodzenia NATO oraz współpracy w obszarze szkolenia.

W trakcie dwudniowych rozmów podkreślono dobrą współpracę pomiędzy siłami zbrojnymi obu państw oraz określono jej dalsze ramy i perspektywy.

Polsko-estońskie rozmowy sztabowe odbyły się po raz drugi. Pierwsza tura rozmów miała miejsce w 2015 r. w Estonii.

Źródło: SG WP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Papież wrócił do Watykanu

/ fot. giampieropilia/pixabay.com

Po pięciodniowych rekolekcjach wielkopostnych Ojciec Święty powrócił do Watykanu. Odbywały się one w miasteczku Ariccia pod Rzymem. Piątek jest z jego inicjatywy dniem postu i modlitwy w intencji pokoju na świecie.

Szczególną intencją tego dnia jest pokój w Sudanie Południowym, Kongu i w Syrii 
– powiedział Franciszek na zakończenie rekolekcji w domu kościelnym w Ariccii. Papież podziękował prowadzącemu rekolekcje księdzu Jose Tolentino de Mendonca z Portugalii.

Zwracając się do kaznodziei, podkreślił: „Dziękujemy za to, że przypomniałeś nam, że Kościół nie jest klatką dla Ducha Świętego”.

Dziękuję za wezwanie do otwarcia się bez lęku, bez surowości, by być łagodnymi w Duchu, a nie zmumifikowanymi w naszych strukturach, które nas zamykają 
– mówił Franciszek, którego słowa przytoczyło watykańskie biuro prasowe.

Do Watykanu papież powrócił z kardynałami autokarem.

Od początku swego pontyfikatu Franciszek wyjeżdża na rekolekcje z Watykanu zgodnie ze zwyczajem jezuitów, by czas ten spędzić poza miejscem zamieszkania i posługi.

Nawiązaniem do dnia postu i modlitw są słowa papieża zamieszczone na jego profilu na Twitterze: „Nasz Ojciec Niebieski zawsze wysłuchuje swych dzieci, które w cierpieniu wołają do Niego. Ofiarujmy dziś Panu Dzień modlitwy i postu w intencji pokoju”.

W Watykanie zapowiedziano, że w sobotę papież przyjmie na audiencji ofiary prześladowań: chrześcijankę z Nigerii, która przez dwa lata była więziona przez islamską organizację terrorystyczną Boko Haram, a także męża Asi Bibi, skazanej na karę śmierci za bluźnierstwo chrześcijanki, przebywającej od dziewięciu lat w więzieniu w Pakistanie.

W sobotnie popołudnie wezmą oni udział w ceremonii podświetlenia Koloseum na symbolizujący krew czerwony kolor w hołdzie dla prześladowanych chrześcijan.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl