"Seksmisja" coraz bliżej? W Szwecji odbędzie się festiwal zakazany dla mężczyzn

Emma Knyckare / Wikimedia Commons / By Julia Lindemalm [CC BY 3.0]

W przyszłym roku w Göteborgu odbędzie się pierwszy w historii festiwal muzyczny bez udziału… mężczyzn. Inicjatywa jest odpowiedzią feministek na doniesienia o molestowaniu seksualnym i gwałtach, do których miało dojść na festiwalu Bråvalla w Norrköping na wschodzie Szwecji.

Podczas wszystkich edycji festiwalu Bråvalla miało dojść łącznie do 23 takich wykroczeń. W tym roku już pierwszego dnia festiwalu policja otrzymała doniesienie o gwałcie na 15-latce - w związku z tym podjęto decyzję, że za rok impreza nie odbędzie się w ogóle. Na wieść o tym, szwedzka dziennikarka Emma Knyckare zaproponowała alternatywne rozwiązanie: - Co myślicie o tym, aby zorganizować fajny festiwal, gdzie mile widziani będą »nie-mężczyźni«? Organizowalibyśmy go do momentu, aż WSZYSCY mężczyźni nauczą się właściwego zachowania – napisała na Twitterze Knyckare.

Jej apel spotkał się z tak dużym odzewem, że zaledwie kilka dni temu poznaliśmy już szczegóły nowego projektu – Statement Festival odbędzie się w dniach 31.08-1.09 przyszłego roku w Göteborgu. Zarówno wśród wykonawców, jak i publiczności znajdą się tylko i wyłącznie kobiety. Zdaniem środowisk feministycznych akcja wpisuje się w atmosferę przełamywania tabu dotyczącego nadużyć seksualnych względem kobiet. Falę „coming-outów” w tej kwestii zapoczątkował głośny skandal z udziałem amerykańskiego producenta Harveya Weinsteina, który w zamian za seks, miał oferować aktorkom role w swoich filmach. Co ciekawe, w niechlubnym gronie seksualnych prześladowców znaleźli się ostatnio również inni hollywoodzcy gwiazdorzy i ulubieńcy Władimira Putina – Steven Seagal i Oliver Stone. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Kolejny celebryta i pupil Putina oskarżony o molestowanie

Źródło: niezalezna.pl, Gazeta Polska Codziennie

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

W USA ograniczą dostęp do broni?

/ Jabbacake; pixabay.com / Creative Commons CC0

Prezydent Donald Trump zapowiedział, że jest gotowy rozważyć zaostrzenie kontroli sprzedaży broni palnej. Z oficjalnego komunikatu Białego Domu w tej sprawie wynika, że wśród analizowanych kroków wymienia się wprowadzenie badań psychologicznych dla potencjalnych nabywców broni.

Raj Shah, główny zastępca rzeczniczki Białego Domu Sary Sanders poinformował, że prezydent Trump rozmawiał w tej sprawie z republikańskim senatorem Johnem Cornynem, współautorem ponadpartyjnej propozycji obostrzeń w sprzedaży broni.

Senator John Cornyn wspólnie z demokratycznym senatorem Chrisem Murphym - wieloletnim zwolennikiem zaostrzenia przepisów dotyczących sprzedaży broni palnej - jest autorem ponadpartyjnego projektu ustawy zgłoszonej w listopadzie ub. roku, przewidującego zmianę systemu zgłaszania przez władze stanowe oraz federalne wykroczeń i przestępstw, tak aby uniemożliwić nabycie broni palnej osobom, które w przeszłości dopuściły się wykroczeń bądź są chore psychicznie.

Jak ustaliły amerykańskie media, Donald Trump podczas ostatniego weekendu przeprowadził wśród członków swojego elitarnego klubu golfowego w Mar-a-Lago na Florydzie nieformalny sondaż, jaki jest ich stosunek do zaostrzenia restrykcji przy zakupie broni.

Apele o zaostrzenie przepisów w dziedzinie sprzedaży i posiadania broni palnej zwiększyły się po masakrze w szkole średniej w Parkland na Florydzie, w której w ubiegłą środę zginęło 17 osób. Sprawcą tego masowego mordu był 19-letni Nicolas Cruz.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl