Sienkiewicz krytykuje działania policji podczas Marszu Niepodległości. Zapomniał jak to było za PO?

Bartłomiej Sienkiewicz / fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

redakcja

Kontakt z autorem

- Policja zachowała się jak ochroniarze tego marszu, a nie jak policja. Za moich czasów nie bała się zmierzyć z kilkudziesięciotysięcznym tłumem, chuliganami, bandytami i skrajnie prawicowymi siłami - twierdził w "Kropce nad i" były szef MSW, Bartłomiej Sienkiewicz. Szczególnie, gdy podczas Marszów w trakcie szefowania resortowi przez Sienkiewicza, uczestnicy byli nękani, atakowani i nierzadko dochodziło do prowokacji.

W "Kropce nad i" Sienkiewicz komentował tegoroczny Marsz Niepodległości, ostro atakując policjantów zajmujących się zabezpieczaniem wydarzenia. 

- Policja zachowała się jak ochroniarze tego marszu, a nie jak policja. Za moich czasów nie bała się zmierzyć z kilkudziesięciotysięcznym tłumem, chuliganami, bandytami i skrajnie prawicowymi siłami

- mówił były szef MSW.

- Było bezpiecznie, było spokojnie. Policja zapewniła bezpieczeństwo

– komentował tegoroczny MN obecny minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. Szef resortu złożył na ręce komendanta głównego policji nadinsp. Jarosława Szymczyka podziękowania za "zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim manifestującym".

Warto chyba Bartłomiejowi Sienkiewiczowi przypomnieć, jak za "jego czasów" wyglądały Marsze Niepodległości w Warszawie, gdzie roiło się od prowokatorów. W jedną z najgłośniejszych prowokacji - podpaleniem budki wartowniczej przed rosyjską ambasadą - mógł być zamieszany sam Sienkiewicz, o czym ówczesny szef CBA, Paweł Wojtunik, raczył wspomnieć u "Sowy & Przyjaciół".

- Facet nauczył ich, że on dzwoni i im rozkazuje. I tak samo poszli, spalili budkę pod ambasadą, bo minister [Bartłomiej Sienkiewicz - red.] osobiście wymyślił taką... wiesz z takiego...

- mówił Wojtunik w rozmowie z Elżbietą Bieńkowską.

CZYTAJ WIĘCEJ: CBA może zaprzeczać, ale słowa o rozkazie spalenia budki padają

Nierzadko dochodziło również do burd na trasie marszu, a eksperci jasno wskazywali, że ochraniający marsz policjanci mogli zachować się w takich sytuacji nieco inaczej. Regularną walkę bandy chuliganów z policją w 2014 r. tak komentował policyjny negocjator, ekspert ds. bezpieczeństwa, Dariusz Loranty:

Po raz kolejny mamy do czynienia z sytuacją, że przytrzymuje się podchód marszu. To zawsze wywołuje bardzo niebezpieczne nastroje w tak dużej grupie ludzi. Napięcie jest tym silniejsze, gdy – tak jak to miało miejsce na moście – zablokowane są boki. Działania policji w czasie marszu, to albo poważny błąd, albo celowe zaniechanie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Poważny błąd albo celowe zaniechanie. Ostra krytyka policji po zamieszkach w Warszawie 

Źródło: tvn24.pl, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze
Sejmowa komisja za zmianami w ordynacji…

Sejmowa komisja za zmianami w ordynacji…

Abp Gądecki apeluje o wzajemny szacunek w…

Abp Gądecki apeluje o wzajemny szacunek w…

Caracale uziemione. Francuska armia nie ma…

Caracale uziemione. Francuska armia nie ma…

Wypadek wojskowego śmigłowca. Piloci…

Wypadek wojskowego śmigłowca. Piloci…

Efekt „Różańca do granic” przeszedł…

Efekt „Różańca do granic” przeszedł…

Sejmowa komisja za zmianami w ordynacji wyborczej proponowanymi przez PiS

/ / FLICKR/RAMA/CC

Sejmowa komisja nadzwyczajna przyjęła poprawki PiS do projektu zmian w ordynacji wyborczej autorstwa tego klubu. Zachowują one m.in. JOW-y w gminach do 20 tys. mieszkańców i pozostawiają kompetencję ustalania granic okręgów wyborczych władzom samorządowym.

Poprawki zostały wniesione podczas drugiego czytania projektu w Sejmie w środę rano. Komisja nadzwyczajna zajęła się nimi jeszcze tego samego dnia. Głosowanie projektu zmian w ordynacji wyborczej autorstwa PiS wraz z poprawkami odbędzie się najprawdopodobniej w czwartek.

Wniesione przez PiS poprawki zmieniają część zapisów projektu, który w zeszłym tygodniu został pozytywnie zaopiniowany przez komisję nadzwyczajną.

Jedna z poprawek przywraca ordynację większościową w gminach do 20 tys. mieszkańców. Pierwotna propozycja poparta przez komisję znosiła JOW-y w mniejszych gminach. 

Komisja poparła także poprawkę PiS, zgodnie z którą trzech kandydatów na szefa Krajowego Biura Wyborczego, organu zapewniającego obsługę Państwowej Komisji Wyborczej, przedstawiać będzie PKW minister spraw wewnętrznych po zasięgnięciu opinii szefów trzech Kancelarii: Sejmu, Senatu i Prezydenta.

Zgodnie z pierwotnym projektem PiS, który poparła komisja w zeszłym tygodniu, troje kandydatów do KBW miało być wskazywanych przez prezydenta, Sejm i Senat.

Sejmowa komisja nadzwyczajna poparła także poprawkę PiS do projektu tego klubu wydłużającą kadencję rad gminy i powiatu oraz sejmiku województwa do 5 lat.

Zgodnie z inną poprawką popartą przez komisję komisarze wyborczy nie będą ustalali granic okręgów wyborczych, co pierwotnie zakładał projekt PiS; pozostanie to w kompetencjach władz samorządowych.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl