Sienkiewicz krytykuje działania policji podczas Marszu Niepodległości. Zapomniał jak to było za PO?

Bartłomiej Sienkiewicz / fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

- Policja zachowała się jak ochroniarze tego marszu, a nie jak policja. Za moich czasów nie bała się zmierzyć z kilkudziesięciotysięcznym tłumem, chuliganami, bandytami i skrajnie prawicowymi siłami - twierdził w "Kropce nad i" były szef MSW, Bartłomiej Sienkiewicz. Szczególnie, gdy podczas Marszów w trakcie szefowania resortowi przez Sienkiewicza, uczestnicy byli nękani, atakowani i nierzadko dochodziło do prowokacji.

W "Kropce nad i" Sienkiewicz komentował tegoroczny Marsz Niepodległości, ostro atakując policjantów zajmujących się zabezpieczaniem wydarzenia. 

- Policja zachowała się jak ochroniarze tego marszu, a nie jak policja. Za moich czasów nie bała się zmierzyć z kilkudziesięciotysięcznym tłumem, chuliganami, bandytami i skrajnie prawicowymi siłami

- mówił były szef MSW.

- Było bezpiecznie, było spokojnie. Policja zapewniła bezpieczeństwo

– komentował tegoroczny MN obecny minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. Szef resortu złożył na ręce komendanta głównego policji nadinsp. Jarosława Szymczyka podziękowania za "zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim manifestującym".

Warto chyba Bartłomiejowi Sienkiewiczowi przypomnieć, jak za "jego czasów" wyglądały Marsze Niepodległości w Warszawie, gdzie roiło się od prowokatorów. W jedną z najgłośniejszych prowokacji - podpaleniem budki wartowniczej przed rosyjską ambasadą - mógł być zamieszany sam Sienkiewicz, o czym ówczesny szef CBA, Paweł Wojtunik, raczył wspomnieć u "Sowy & Przyjaciół".

- Facet nauczył ich, że on dzwoni i im rozkazuje. I tak samo poszli, spalili budkę pod ambasadą, bo minister [Bartłomiej Sienkiewicz - red.] osobiście wymyślił taką... wiesz z takiego...

- mówił Wojtunik w rozmowie z Elżbietą Bieńkowską.

CZYTAJ WIĘCEJ: CBA może zaprzeczać, ale słowa o rozkazie spalenia budki padają

Nierzadko dochodziło również do burd na trasie marszu, a eksperci jasno wskazywali, że ochraniający marsz policjanci mogli zachować się w takich sytuacji nieco inaczej. Regularną walkę bandy chuliganów z policją w 2014 r. tak komentował policyjny negocjator, ekspert ds. bezpieczeństwa, Dariusz Loranty:

Po raz kolejny mamy do czynienia z sytuacją, że przytrzymuje się podchód marszu. To zawsze wywołuje bardzo niebezpieczne nastroje w tak dużej grupie ludzi. Napięcie jest tym silniejsze, gdy – tak jak to miało miejsce na moście – zablokowane są boki. Działania policji w czasie marszu, to albo poważny błąd, albo celowe zaniechanie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Poważny błąd albo celowe zaniechanie. Ostra krytyka policji po zamieszkach w Warszawie 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: tvn24.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Macron gratuluje porozumienia na COP24

COP24 / twitter.com/UNFCCC

  

Prezydent Francji Emmanuel Macron pogratulował w nocy z soboty na niedzielę na Twitterze osiągnięcia porozumienia na szczycie klimatycznym w Katowicach COP24. "Wspólnota międzynarodowa pozostaje zaangażowana w walce ze zmianami klimatycznymi" - napisał Macron.

Szef francuskiego państwa pogratulował "ONZ, naukowcom, organizacjom pozarządowym i wszystkim negocjatorom". "Francja i Europa muszą wskazywać drogę. Walka trwa" - dodał.

[polecam:http://niezalezna.pl/250494-na-cop24-osiagnelismy-historyczny-sukces-panstwa-gratuluja-polskiej-prezydencji]

W trakcie sobotniej sesji plenarnej COP24 strony przyjęły dokument końcowy konferencji, tzw. Pakiet Katowicki, czyli "mapę drogową" realizacji Porozumienia paryskiego z 2015 r., mającego na celu ograniczenie globalnego wzrostu temperatury. W niedzielę, 16 grudnia, krótko po północy, prezydent COP24 Michał Kurtyka zamknął szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach.

COP24 rozpoczął się w niedzielę, 2 grudnia. Wzięło w nim udział blisko 200 przedstawicieli państw świata. Według władz Katowic w sumie, wraz z obserwatorami i dziennikarzami, w trwającym blisko dwa tygodnie szczycie uczestniczyło ponad 21,5 tys. osób.

W 2015 roku w Paryżu państwa zobowiązały się, że podejmą działania na rzecz zatrzymania globalnego ocieplenia na poziomie dwóch stopni Celsjusza - a w razie możliwości 1,5 stopnia Celsjusza - powyżej średniej temperatur sprzed rewolucji przemysłowej.

Porozumienie paryskie nie mówi o redukcji emisji CO2 jako jedynym sposobie przeciwdziałania zmianom klimatu. Wskazuje również na pochłanianie dwutlenku węgla przez żywe zasoby przyrodnicze, np. lasy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl