Stado żubrów trafi do Puszczy Augustowskiej

Żubry w Puszczy Białowieskiej / By Ludwig Schneider - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10715601

  

Jeszcze tej zimy małe stado żubrów z Mazur trafi do Puszczy Augustowskiej na Podlasiu, gdzie od kilku lat żyją dwa dzikie żubry płci męskiej. Nadleśnictwo Augustów przygotowuje się do przyjęcia zwierząt.

Jak poinformował nadleśniczy Nadleśnictwa Augustów Wojciech Szostak, żubry trafią „w samo serce” puszczy. Została tam przygotowana dla nich zagroda adaptacyjna, która ma ok. 2 ha powierzchni. Będą tam miały pokarm i wodę. Adaptacja ma trwać kilka tygodni.

Od kilku lat przygotowujemy się do przyjęcia żubrów. Zostały wykonane badania, czy w ogóle zwierzęta te można tutaj sprowadzić, czy nie zagrożą ekosystemowi i otoczeniu. Okazało się, że to bardzo dobre miejsce

- powiedział Szostak.

Według tych badań, w Puszczy Augustowskiej może docelowo żyć stado 30-40 żubrów. Potem trzeba będzie regulować stan tych zwierząt.

Nadleśnictwo Augustów przygotowało już 9 ha pól żerowych dla żubrów. Przez najbliższe 3 lata zostanie przygotowanych kolejnych 30 ha. To teren, gdzie żubry będą miały przygotowane pożywienie: świeżą trawę albo siano oraz wodopoje. Podobne tereny przygotowuje sąsiadujące Nadleśnictwo Płaska.

Do Puszczy Augustowskiej trafi zimą stado 6-8 samic, bowiem żyjące już tam dzikie żubry to samce. Zwierzęta zostaną wyselekcjonowane przez pracowników Nadleśnictwa Borki z Puszczy Boreckiej na Mazurach i tej zimy trafią na Podlasie.

W Polsce żyje blisko 1600 żubrów. Najwięcej w Puszczy Białowieskiej - ostatnie liczenie tych zwierząt wykazało, że na wolności żyje tam 596 osobników.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tak było w zeszłym roku. Teraz też bądźcie z nami! Zapraszamy na piknik patriotyczny

Tak było w zeszłym roku / fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Zapraszamy na festyn patriotyczny „Nam twierdzą będzie każdy próg” 15 sierpnia o godz. 18.30 na plac Teatralny w Warszawie. Wstęp wolny!

Na scenie pojawią się: Krzysztof Cugowski, Jerzy Grunwald, Dariusz „Maleo” Malejonek czy Dariusz Kowalski. W programie koncertu, który wraz z Anną Popek poprowadzi Jan Przemyłski, znalazły się piosenki o wolności i umiłowaniu ojczyzny oraz te opowiadające o polskim bohaterstwie. Będzie to kolejny niezwykle radosny pokaz patriotyzmu.

Wspólne śpiewanie tworzy wyjątkową więź między ludźmi, niesamowicie integruje. Taka forma świętowania buduje też nasz patriotyzm, ten dobrze rozumiany. Jak mówił św. Jan Paweł II, żeby to była miłość do ojczyzny, a nie nienawiść do obcych

– powiedział „Codziennej” Darek „Maleo” Malejonek. Artysta wykona utwór Jacka Kaczmarskiego „Arka Noego” oraz autorską piosenkę „Pytanie” inspirowaną wierszem Tadeusza Gajcego. „Martwe morze”, „Jest taki samotny dom” i „Legiony” to natomiast utwory, które zaśpiewa Krzysztof Cugowski. Podczas ostatniego festynu rodzinnego, który odbył się na pl. Teatralnym 3 maja, publiczność nie dała muzykowi zejść ze sceny bez bisu. 

3 maja, 15 sierpnia i 11 listopada to nasze największe święta narodowe. Każdy Polak powinien je szanować i obchodzić z właściwym podejściem. A śpiewanie jest najlepszym i ponadpolitycznym sposobem świętowania

– powiedział „Codziennej” Krzysztof Cugowski.

Dziś, 14 sierpnia 2018 r., do „Gazety Polskiej Codziennie” dołączony jest śpiewnik patriotyczny. Zachęcamy, by na plac Teatralny udać się z numerem „Codziennej” i przyłączyć się do wspólnego śpiewania utworów patriotycznych. Śpiewnik będzie także rozdawany bezpłatnie podczas festynu. Organizatorami wydarzenia są Fundacja Niezależne Media oraz Narodowe Centrum Kultury.

Koncert medialnie wspierają: Polska Agencja Prasowa, Trójka Polskie Radio, TVP2, Radio dla Ciebie, Telewizja Republika, tygodnik „Gazeta Polska”, dziennik „Gazeta Polska Codziennie”, portal Niezalezna.pl.

Źródło: GPC, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl