Stado żubrów trafi do Puszczy Augustowskiej

Żubry w Puszczy Białowieskiej / By Ludwig Schneider - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10715601

redakcja

Kontakt z autorem

Jeszcze tej zimy małe stado żubrów z Mazur trafi do Puszczy Augustowskiej na Podlasiu, gdzie od kilku lat żyją dwa dzikie żubry płci męskiej. Nadleśnictwo Augustów przygotowuje się do przyjęcia zwierząt.

Jak poinformował nadleśniczy Nadleśnictwa Augustów Wojciech Szostak, żubry trafią „w samo serce” puszczy. Została tam przygotowana dla nich zagroda adaptacyjna, która ma ok. 2 ha powierzchni. Będą tam miały pokarm i wodę. Adaptacja ma trwać kilka tygodni.

Od kilku lat przygotowujemy się do przyjęcia żubrów. Zostały wykonane badania, czy w ogóle zwierzęta te można tutaj sprowadzić, czy nie zagrożą ekosystemowi i otoczeniu. Okazało się, że to bardzo dobre miejsce

- powiedział Szostak.

Według tych badań, w Puszczy Augustowskiej może docelowo żyć stado 30-40 żubrów. Potem trzeba będzie regulować stan tych zwierząt.

Nadleśnictwo Augustów przygotowało już 9 ha pól żerowych dla żubrów. Przez najbliższe 3 lata zostanie przygotowanych kolejnych 30 ha. To teren, gdzie żubry będą miały przygotowane pożywienie: świeżą trawę albo siano oraz wodopoje. Podobne tereny przygotowuje sąsiadujące Nadleśnictwo Płaska.

Do Puszczy Augustowskiej trafi zimą stado 6-8 samic, bowiem żyjące już tam dzikie żubry to samce. Zwierzęta zostaną wyselekcjonowane przez pracowników Nadleśnictwa Borki z Puszczy Boreckiej na Mazurach i tej zimy trafią na Podlasie.

W Polsce żyje blisko 1600 żubrów. Najwięcej w Puszczy Białowieskiej - ostatnie liczenie tych zwierząt wykazało, że na wolności żyje tam 596 osobników.Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze
Rosja skazała „szpiega” z Estonii na 12…

Rosja skazała „szpiega” z Estonii na 12…

Prezydent w TK: „od sędziów można…

Prezydent w TK: „od sędziów można…

TVN24 nie chce zapłacić kary nałożonej…

TVN24 nie chce zapłacić kary nałożonej…

KE znów będzie pouczać Polskę

KE znów będzie pouczać Polskę

Witold Waszczykowski nie pojedzie do Paryża

Witold Waszczykowski nie pojedzie do Paryża

Rosja skazała „szpiega” z Estonii na 12 lat

/ 3839153 \ CC0

Sąd w Moskwie skazał dziś na 12 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze estońskiego biznesmena Raivo Susiego. Estończyka uznano za winnego szpiegostwa – podały rosyjskie agencje, powołując się na opublikowany w poniedziałek wyrok sądu.

Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) aresztowała Susiego w lutym 2016 roku w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo, gdy po przylocie z Tallina wybierał się do Tadżykistanu. Sąd wydał nakaz aresztowania i odmówił wypuszczenia go za kaucją.

Według agencji Interfax akta sprawy Susiego uznano za „ściśle tajne”, a proces toczył się za zamkniętymi drzwiami.

Adwokat Estończyka Arkadij Tołpiegin poinformował dziś media, że akt oskarżenia dotyczył jego działalności w latach 2004-2007.

Susi nie przyznał się do szpiegostwa i twierdził, że stał się zakładnikiem w stosunkach między Rosją a Estonią.

Firmy należące do Susiego zajmowały się pośrednictwem przy sprzedaży na Zachód rosyjskich samolotów szkoleniowych, a także remontami tych maszyn. Jedna z jego firm, OU Muskat, była pośrednikiem w handlu bronią i amunicją - podała w poniedziałek niezależna rosyjska telewizja Dożd.

Jego klientami byli milionerzy z aeroklubów w Rosji, Wielkiej Brytanii, USA i Europy Zachodniej. Według mediów Susi w 1994 roku „przerzucił na Zachód całą eskadrę myśliwców, która wystarczyłaby na wyposażenie całych estońskich sił powietrznych”.

 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl