„W naszych relacjach gospodarczych jest wiele do zrobienia”. Prezydent Duda w Grecji

/ prezydent.pl

  

– W relacjach gospodarczych z Grecją jest jeszcze wiele do zrobienia - oświadczył w Atenach prezydent Andrzej Duda, który wziął udział w forum z udziałem polskich i greckich przedsiębiorców. W ocenie prezydenta, wzajemna wymiana handlowa może osiągnąć poziom 2 mld dolarów.

Prezydent, w drugim dniu wizyty w Grecji, wziął udział w Forum Innowacji i Zielonych Technologii.

Powinniśmy czynić wszystko, by pomiędzy Polską i Grecją zacieśniały się relacje gospodarcze – podkreślił Andrzej Duda w swoim wystąpieniu.

Prezydent zwrócił uwagę, że w ostatnim roku obroty handlowe osiągnęły rekordową wartość prawie 1,3 mld dolarów. W ocenie prezydenta, w relacjach gospodarczych pomiędzy Polską, a Grecją jest jednak jeszcze wiele do zrobienia.

Może jeszcze nie na 100. rocznicę ustanowienia relacji dyplomatycznych w 2019 r., ale wkrótce jesteśmy w stanie podnieść wymianę handlową do poziomu 2 mld dolarów. W Polsce mocno stawiamy na nowoczesne technologie. Chciałbym, byśmy mogli rozwijać myśl technologiczną w ramach UE, także we współpracy z partnerami greckimi – wskazał prezydent.

Prezydent podkreślił, że Polska musi rozwijać zieloną energię. Jak mówił, dbanie o środowisko to nasz obowiązek, ale to także szansa na rozwój gospodarczy.

W związku z wizytą polskiego prezydenta do Aten przyjechali reprezentanci 29 polskich firm m.in. z sektora zielonej energii, którzy prowadzą rozmowy z greckimi przedsiębiorcami.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Eurosceptycy urosną w siłę

/ hpgruesen

  

Dokładnie za rok, od 23 do 26 maja 2019 r., obywatele Unii Europejskiej w 27 krajach członkowskich wybiorą swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani nie ukrywa, że prawdopodobnie w przyszłym europarlamencie znajdzie się więcej eurosceptyków.

Na konferencji prasowej Tajani ogłosił początek odliczania 365 dni, które pozostały do kolejnych wyborów europejskich. W maju 2019 r. w powszechnych wyborach bezpośrednich zostanie wybranych 705 posłów do Parlamentu Europejskiego oraz - jak podkreśla europarlament - pośrednio przewodniczący Komisji Europejskiej.

"Następne wybory europejskie będą niewątpliwie bitwą nie tylko między tradycyjnymi partiami prawicy, lewicy i centrum, ale także między tymi, którzy wierzą w korzyści płynące z dalszej współpracy i integracji na szczeblu Unii Europejskiej, a tymi, którzy chcieliby zdemontować wszystko, co zostało osiągnięte w ciągu ostatnich 70 lat”

- powiedział Tajani.

Przyznał jednocześnie, że prawdopodobnie w następnym Parlamencie Europejskim znajdzie się więcej parlamentarzystów, którzy są eurosceptykami. "Musimy jednak pracować ciężko w najbliższym roku, żeby utorować drogę dla europarlamentu, który będzie proeuropejski. Problemem nie jest to, że te partie istnieją, ale fakt, że wielu Europejczyków chce głosować na ugrupowania eurosceptyczne" - powiedział. Jak dodał, receptą na ten problem może być zbliżenie się polityków do obywateli, dialog i debata z mieszkańcami Unii Europejskiej oraz ograniczenie biurokracji.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl