Wielotysięczna demonstracja policjantów żądających podwyżek

/ By Outisnn - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7524979

redakcja

Kontakt z autorem

Sto tysięcy policjantów i członków Gwardii Cywilnej według organizatorów, a 30 tys. według władz, uczestniczyło dziś w demonstracji zorganizowanej w centrum Madrytu. Uczestnicy domagali się zrównania ich płac z zarobkami policji regionalnych.

Uczestnicy tej bezprecedensowo licznej demonstracji hiszpańskich służb policyjnych żądali podniesienia ich płac do wysokości tych, jakie otrzymują funkcjonariusze policji regionalnych: Mossos d'Esquadra w Katalonii i Ertzanitza w Kraju Basków oraz w Nawarze.

Hiszpański policjant i członek Gwardii Cywilnej (policji zmilitaryzowanej Guardia Civil) zarabia przeciętnie równowartość 600 euro miesięcznie.

Płace policji i Gwardii Cywilnej są ustalane przez hiszpańską administrację centralną, podczas gdy regionalnych korpusów policyjnych - przez władze regionów.

Hiszpańska agencja prasowa EFE określiła demonstrację członków służb policyjnych, którzy przeszli przez centrum stolicy - od Puerta del Sol do siedziby MSW - jako "historyczną". Jej uczestnicy wypisali na transparentach hasło "Sprawiedliwość płacowa" i wznosili okrzyki: "Taka sama płaca za taką samą pracę".

Wszystkie związki zawodowe służb policyjnych w Hiszpanii domagają się takiego zrównania w zarobkach już od 30 lat. Jednak dopiero po wydarzeniach w Katalonii, gdzie interweniowały w ostatnich tygodniach w związku z nielegalnym referendum niepodległościowym hiszpańska policja i Gwardia Cywilna, policyjne związki zawodowe zdają się być bliskie uwzględnienia ich postulatów.

Hiszpański minister spraw wewnętrznych, konserwatysta Juan Ignacio Zoido, wydał w sobotę komunikat, w którym zapewnił, że wyrównywanie płac członków ogólnokrajowych służb policyjnych i policji regionalnych rozpocznie się już w przyszłym roku.

Źródło: PAP

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze
Saudyjczycy pójdą do kina. Pierwszy raz od…

Saudyjczycy pójdą do kina. Pierwszy raz od…

Sylwester Marzeń w Zakopanem. Kto wystąpi?

Sylwester Marzeń w Zakopanem. Kto wystąpi?

„Bukaciak” skazany na 25 lat więzienia

„Bukaciak” skazany na 25 lat więzienia

Komisja ujawnia niepublikowane…

Komisja ujawnia niepublikowane…

Tatry - wieje coraz mocniej

Tatry - wieje coraz mocniej

Saudyjczycy pójdą do kina. Pierwszy raz od ponad 35 lat

/ ma.pras.

Pierwsze zostaną otwarte prawdopodobnie na początku przyszłego roku - ogłosił w poniedziałek minister kultury i informacji tego konserwatywnego islamskiego królestwa Awad ibn al-Awad.

Jako regulator tej branży Generalna Komisja ds. Mediów Audiowizualnych rozpoczęła proces licencjonowania kin w królestwie. Oczekujemy, że pierwsze kina zostaną otwarte w marcu 2018 roku

- poinformował minister w oświadczeniu.

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że kina mają zostać otwarte w Arabii Saudyjskiej po raz pierwszy od ponad 35 lat. Zostały zamknięte w latach 80. na "fali ultrakonserwatyzmu" w tym kraju. Nie wiadomo na razie, jak zorganizowane zostaną kina, czy będzie w nich obowiązywała segregacja płciowa oraz jakie filmy będą pokazywane.

To już kolejna istotna zmiana w organizacji życia społecznego w Arabii Saudyjskiej. W październiku władze zapowiedziały zniesienie zakazu oglądania przez kobiety zawodów sportowych od stycznia 2018 roku. Saudyjki będą mogły kibicować zawodnikom i drużynom na trzech wyznaczonych obiektach. We wrześniu król Salman ibn Abd al-Aziz as-Saud wydał dekret, na mocy którego kobiety będą mogły prowadzić samochód. Królestwo Saudów było ostatnim krajem na świecie, w którym było to zakazane.

Arabia Saudyjska, w której obowiązuje szczególnie surowa, wahabicka interpretacja islamu, jest jednym z ostatnich krajów na świecie, w których kobiety wciąż obowiązuje wiele ograniczeń. Panie nie mogą wychodzić z domu bez ubioru osłaniającego twarz i ciało. Jeśli nie towarzyszy im mężczyzna, nie mają prawa podróżować. Kobieta musi mieć zgodę męskiego opiekuna, ojca, męża, brata lub syna, aby wyjść za mąż, uzyskać paszport, wyjechać za granicę, pójść na studia czy poddać się niektórym operacjom medycznym. Król Salman rozpoczął łagodzenie surowych restrykcji wobec kobiet w maju, gdy wydał dekret głoszący, że kobiety nie muszą już uzyskiwać zgody męskiego opiekuna na oficjalne usługi, "chyba że zaistnieje prawna podstawa" w prawie muzułmańskim. 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl