„Mamy obowiązek bronić prześladowanych za wiarę”. Abp Jędraszewski na III Kongresie w Obronie Chrześcijan

/ Zrzut ekranu z youtube.com/TV Republika

– Mamy obowiązek bronić wolności religijnej prześladowanych w różnych częściach globu – przekonywał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas III Kongresu w Obronie Chrześcijan, który odbył się dziś w Krakowie.

Abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że nawet konstytucyjne gwarancje wolności religijnej nie zawsze zapewniają jej realizację. Jako przykład podał konstytucję PRL.

Można mieć piękne zapisy prawne, cywilne, a wcale nie musi to oznaczać rzeczywistości przeżywanej i odczuwanej przez obywateli danego państwa. My, jako obywatele Polski, Europy, jako katolicy - mamy obowiązek bronić wolności religijnej prześladowanych w różnych częściach globu – mówił metropolita krakowski.

Ks. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie (PKWP) stwierdził, że "chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią". Przywołał przykład Iraku, w którym - jak poinformował - że w 2003 r. mieszkało 1,5 mln chrześcijan, a dziś jest ich ok. 300 tys.

Zgodnie z ostatnim raportem "Prześladowani i zapomniani", sporządzonym przez polską sekcję Pomocy Kościołowi w Potrzebie (PKWP), co roku 105 tys. chrześcijan, czyli co 5 minut jeden, ginie za wiarę. Jak podaje PKWP, 200 mln chrześcijan jest brutalnie prześladowanych, 350 mln jest poddawanych różnym formom dyskryminacji, w ponad 70 krajach łamie się prawo do wolności religijnej.

Organizator kongresu, poseł do Parlamentu Europejskiego Ryszard Legutko, zauważył, że w części miejsc, w których chrześcijanie byli prześladowani, dochodzi do powolnego ustabilizowania sytuacji.

Teraz uchodźcy - ci, którzy uciekali przed wojną, prześladowaniami - chcą wracać. My musimy im pomóc - politycy, przedstawiciele organizacji wszelkich, którym losy chrześcijan są drogie – podkreślił.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ten problem dotyczy prawie wszystkich osób po czterdziestce

/ pixabay.com

Niemal każda osoba zbliżająca się do 40 roku życia ma problemy ze wzrokiem. Większość narzeka na rozmazujący się tekst i źle widzi z bliskiej odległości. Odpowiada za to prezbiopia, czyli naturalne zmiany w układzie wzrokowym, które zachodzą wraz z wiekiem. Na tę przypadłość cierpi ok. 10 mln Polaków, przeważnie jednak nie wiedzą, w jaki sposób można ją korygować.

– Z badań wynika, że prawie wszyscy po 40 roku życia mają problemy ze wzrokiem, tylko nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Najczęściej objawia się to w postrzeganiu drobnych elementów w bliży – obraz zaczyna się rozmazywać, a w późniejszym okresie jest w ogóle niemożliwy do obserwacji 

- wyjaśnia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Paweł Szczerbiński, optyk optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez PBS, 98 proc. osób powyżej 40 roku życia ma problemy ze wzrokiem. To niemal połowa społeczeństwa. Odpowiada za to prezbiopia, czyli efekt naturalnych zmian układu wzrokowego, które zachodzą wraz z wiekiem. Mogą o niej świadczyć problemy z czytaniem z bliskiej odległości, rozmazany obraz czy trudności z widzeniem po zmroku.

– Prezbiopia to problem z postrzeganiem drobnych elementów, druku, tekstu, jakimkolwiek przedmiotem, który znajduje się w bliży. Fachowo mówiąc, jest to problem akomodacji – tracimy możliwość akomodowania w taki sposób, żeby te drobne elementy mogły być dla nas widoczne – tłumaczy Paweł Szczerbiński.

Większość za problemy ze wzrokiem obwinia zbyt długą pracę przed komputerem, jednak prezbiopia dotyka wszystkie osoby w grupie 40+. Przyczyną jest coraz mniej sprężysta soczewka, czyli naturalne zjawisko, które pojawia się wraz z wiekiem. Mniej sprawne stają się mięśnie odpowiedzialne za zmianę kształtu soczewki. W efekcie oko nie jest w stanie widzieć przedmiotów czy druku z bliska lub daleka.

Badanie wskazuje, że 89 proc. osób po 40 roku życia nie wie, że prezbiopia to efekt naturalnych zmian. Jeszcze mniej osób wie, w jaki sposób korygować taką przypadłość i co można zrobić, aby mimo problemów ze wzrokiem żyć komfortowo. Jak podkreślają eksperci, prezbiopii nie można wyleczyć, ale można z nią żyć.

– Najprostszą metodą jest zastosowanie odpowiedniej, dodatkowej korekty okularowej bądź obecnie najlepsze rozwiązanie to zastosowanie okularów progresywnych, które umożliwiają widzenie w jednej parze wszystkich odległości komfortowo i wygodnie – podkreśla Paweł Szczerbiński.

Szkła progresywne nosi zaledwie 13 proc. Polaków. Dla porównania, we Francji wskaźnik ten przekracza 70 proc. Tymczasem okulary progresywne to najlepsze rozwiązanie dla prezbiopów, choć 76 proc. z nich i tak nosi okulary. Szkło progresywne ma kilka obszarów działania: górna część odpowiada za widzenie dali, dolna – za bliskie odległości, a środkowa pozwala widzieć na pośrednich dystansach. Kluczem jest odpowiednie dopasowanie szkieł, za to zaś odpowiadają optometryści. Polacy rzadko jednak badają wzrok (64 proc. osób 40+ robi to rzadziej niż zalecane raz na rok), a 41 proc. nie wie, że wzrok można zbadać u optometrysty.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl