„Mamy obowiązek bronić prześladowanych za wiarę”. Abp Jędraszewski na III Kongresie w Obronie Chrześcijan

/ Zrzut ekranu z youtube.com/TV Republika

  

– Mamy obowiązek bronić wolności religijnej prześladowanych w różnych częściach globu – przekonywał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas III Kongresu w Obronie Chrześcijan, który odbył się dziś w Krakowie.

Abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że nawet konstytucyjne gwarancje wolności religijnej nie zawsze zapewniają jej realizację. Jako przykład podał konstytucję PRL.

Można mieć piękne zapisy prawne, cywilne, a wcale nie musi to oznaczać rzeczywistości przeżywanej i odczuwanej przez obywateli danego państwa. My, jako obywatele Polski, Europy, jako katolicy - mamy obowiązek bronić wolności religijnej prześladowanych w różnych częściach globu – mówił metropolita krakowski.

Ks. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie (PKWP) stwierdził, że "chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią". Przywołał przykład Iraku, w którym - jak poinformował - że w 2003 r. mieszkało 1,5 mln chrześcijan, a dziś jest ich ok. 300 tys.

Zgodnie z ostatnim raportem "Prześladowani i zapomniani", sporządzonym przez polską sekcję Pomocy Kościołowi w Potrzebie (PKWP), co roku 105 tys. chrześcijan, czyli co 5 minut jeden, ginie za wiarę. Jak podaje PKWP, 200 mln chrześcijan jest brutalnie prześladowanych, 350 mln jest poddawanych różnym formom dyskryminacji, w ponad 70 krajach łamie się prawo do wolności religijnej.

Organizator kongresu, poseł do Parlamentu Europejskiego Ryszard Legutko, zauważył, że w części miejsc, w których chrześcijanie byli prześladowani, dochodzi do powolnego ustabilizowania sytuacji.

Teraz uchodźcy - ci, którzy uciekali przed wojną, prześladowaniami - chcą wracać. My musimy im pomóc - politycy, przedstawiciele organizacji wszelkich, którym losy chrześcijan są drogie – podkreślił.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ostatnio wygraliśmy z Kolumbią 33 lata temu. Dziś trzeba to zmienić!

Grzegorz Krychowiak strzelił jedyną bramkę dla Polski w meczu z Senegalem / screen z youtube, https://www.youtube.com/watch?v=SXkg_12ukOk

  

Sześć meczów, w tym trzy zwycięstwa i trzy porażki - taki jest bilans gier piłkarskiej reprezentacji Polski z Kolumbią. Dziś biało-czerwoni w Kazaniu rozegrają mecz o być albo nie być w rosyjskim mundialu. Powiedzmy wprost: czas przełamać złą passę ostatnich meczów z tą drużyną.

Pierwszy raz z Kolumbią reprezentacja Polski zmierzyła się w 1972 roku w fazie grupowej Igrzysk Olimpijskich w Monachium. Polacy zagrali doskonałe spotkanie i rozbili drużynę z Ameryki Południowej 5:1. Hat-trickiem popisał się Robert Gadocha, a dwa gole dołożył Kazimierz Deyna.

Później z Kolumbią graliśmy już tylko towarzysko. W 1980 roku Polacy pokonali Kolumbijczyków 4:1 po hat-tricku Andrzeja Iwana i jednym golu Stanisława Terleckiego. Pięć lat później dwa gole strzelił Andrzej Pałasz i biało-czerwoni zwyciężyli 2:1. Zła informacja jest taka, że od tamtej pory nie wygraliśmy z Kolumbią. Dobra, że każda seria kiedyś się kończy.

Przed 38 laty jeszcze raz zagraliśmy z Kolumbią, tym razem przegrywając 0:1. W 1990 roku jedynego gola Kolumbii strzelił Roman Kosecki, ale wynik był niekorzystny - 1:2 dla rywali. Takim samym rezultatem zakończyło się ostatnie spotkanie obu drużyn. W 2006 roku w Chorzowie przegraliśmy w słabym stylu, a ozdobą meczu był... gol bramkarza Kolumbii, który strzelił bramkę swojemu vis a vis Tomaszowi Kuszczakowi.

10 lutego 1985 roku odnieśliśmy ostatnie zwycięstwo nad Kolumbią. Dziś nasi reprezentanci walczą o życie w mundialu, dlatego ta seria musi być przełamana. Kibice są pełni wiary, oby determinację i umiejętności dołożyli do tego piłkarze, a... będzie dobrze!

Bilans meczów Polska - Kolumbia: 6 spotkań, 3 zwycięstwa Polski, 3 zwycięstwa Kolumbii, bramki 13:8 dla Polski.

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl