Kolej – służba i pasja

  

Fotografują, śpiewają, piszą książki, gaszą pożary – to pasje zaledwie kilkorga spośród wyróżniających się pracowników Grupy PKP, którzy swoje święto obchodzą 25 listopada, w dniu wspominającym św. Katarzynę Aleksandryjską.

Poniżej przedstawiamy pokrótce sylwetki tych, którzy dowodzą, że wykonywanie nawet takiego zawodu jak kolejarz, wymagającego wiele trudu i umiejętności, można pogodzić z realizacją ulubionego hobby.

 

Piotr Deptuła
starszy specjalista w Centrum Bezpieczeństwa Dworców Kolejowych PKP S.A.

 

Z PKP związany jest od 2013 r. Jest także członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej. Swojej pasji związanej z byciem strażakiem poświęcił całe dorosłe życie. Ukończył Szkołę Główną Służby Pożarniczej. W PKP S.A. również zajmuje się bezpieczeństwem – pracuje w Centrum Bezpieczeństwa Dworców Kolejowych (CBDK). Wolny czas dzieli między rodzinę, przyjaciół, pracę oraz udzielanie się w organizacjach non-profit. Członek dwóch Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych – w Trzciance (z którą związany jest od ponad 10 lat) i Brańszczyku (od 2016 r.). Brał udział w wielu akcjach ratowniczych. W lutym tego roku założył Stowarzyszenie BOCIAN KRiS, które działa na rzecz rozwoju kultury, rekreacji i sportu w Gminie Brańszczyk.

 

Jakub Kozioł
architekt systemów, PKP Informatyka

 

 

W PKP zatrudniony jest od 2015 r. Po pracy śpiewa w chórach i zespołach wokalnych. Robi to już od 9. roku życia. Jak wyjaśnia, pracę na kolei rozpoczął w dawnym Departamencie Analiz Rynkowych PKP S.A., w związku z chęcią wykorzystania wiedzy, którą zdobył na studiach: na wydziałach matematyki i fizyki. Jak wielu innych naszych bohaterów od dzieciństwa fascynowały go pociągi. PKP traktuje jako miejsce, „w którym hobby spotyka się z wiedzą i umiejętnościami z czasów nauki”.

W PKP Informatyka uczestniczy w tworzeniu i rozwijaniu systemów sprzedażowych dla przewoźników pasażerskich i prowadzi liczne projekty informatyczne. Ponadto w obszarze jego zainteresowań znajdują się rozwiązania dotyczące obsługi pasażera zarówno przed, w trakcie, jak i po zakończeniu podróży.

Jego pasją są także podróże, jednak systematycznie poświęca swój wolny czas na rozwijanie umiejętności wokalnych. Śpiewa w chórach, na scenie operowej, a także na krajowych i zagranicznych festiwalach. Występował w chórze Filharmonii Krakowskiej oraz w Chórze Polskiego Radia. W tym ostatnim pełnił też funkcję menedżera i obowiązki dyrektora organizacyjnego. Obecnie śpiewa w małych zespołach wokalnych (w tym w Emotivo) oraz Chórze Akademickim Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Małgorzata Król
naczelnik Działu Logistyki Przewozów, PKP Cargo

 

W PKP pracuje od 1980 r. Przez niemal dwie dekady pracowała jako dyżurny ruchu w PKP Polskich Liniach Kolejowych S.A. W późniejszym okresie była zatrudniona w administracji, w sektorze przewozów towarowych. Od 2009 r. związana jest z PKP Cargo, gdzie zajmuje stanowisko naczelnika Działu Logistyki Przewozów w Śląskim Zakładzie Spółki w Tarnowskich Górach. Otrzymała m.in. odznakę honorową Zasłużony dla Kolejnictwa.

Wolne chwile poświęca pisaniu książek o różnorodnej tematyce – m.in. powieści dla młodzieży. Jest autorką książek „Zanim zakwitną kasztany” oraz „W cieniu marzeń”. Publikuje również poezję – obecnie pracuje nad tomikiem „Dotyk słów”. Ponadto wspólnie z innymi autorami opracowała monografię o tematyce kolejowej „Koleją z Katowic do Raciborza” oraz „Stacja Tarnowskie Góry”. Jak sama przyznaje, „czasami jakieś zdarzenie, pojedyncze słowo lub myśl potrafi stać się bodźcem do powstania kilku strof”.

Była także pomysłodawcą ofiarowania parafii pw. Chrystusa Króla w Czyżowicach figury św. Katarzyny Aleksandryjskiej przez miejscowych kolejarzy.

 

Artur Konieczny
starszy maszynista, PKP LHS

 

W PKP pracuje od 2002 r. Pochodzi z rodziny kolejarskiej – ojciec był maszynistą, a mama konduktorką. Po ukończeniu Technikum Kolejowego w Lublinie i służby wojskowej rozpoczął pracę w spółce PKP LHS. Obecnie jest zatrudniony jako maszynista spalinowych pojazdów trakcyjnych. Obsługuje pociągi towarowe, o masie niekiedy powyżej 5 tys. ton.

Jak twierdzi, praca jest jego pasją. A swój wolny czas poświęca fotografowaniu kolei. Wyspecjalizował się zwłaszcza w upamiętnianiu pociągów prowadzonych przez lokomotywy spalinowe. Zwiedził dużą część Rosji, gdzie fotografował pociągi na Magistrali Transsyberyjskiej oraz Magistrali Bajkalsko-Amurskiej (BAM). – Było przepięknie, w wielu miejscach widoki wprost zapierają dech w piersiach – mówi pan Artur. Jest także autorem wielu zdjęć Krzywego Rogu na Ukrainie, gdzie – jak twierdzi – kolej kopalniana tworzy niesamowity industrialny klimat. W Polsce Artur Konieczny ogranicza się głównie do fotografowania linii hutniczej szerokotorowej. – Jest to linia bliska mojemu sercu – tłumaczy.

 

Artykuł powstał we współpracy z PKP S.A.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

Zdanowska przedstawia propozycje dla seniorów

Hanna Zdanowska / fot. Ewelina Lach; By Platforma Obywatelska RP from Polska - Konferencja BLIŻEJ LUDZI: kobiety - silny samorząd, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36715705

  

Budowa tężni solankowych, tworzenie kolejnych domów dziennego pobytu, centra rehabilitacji i bezpłatne badania - to projekty skierowanych do seniorów, o których mówiła na dzisiejszym spotkaniu z mediami ubiegająca się o reelekcję na prezydenta Łodzi Hanna Zdanowska.

Jak wyjaśniła, wielokrotnie słyszała od osób będących w wieku senioralnym, że chcą "fajnej przestrzeni do wypoczynku, rekreacji, do fajnego życia". Dlatego kontynuowana będzie budowa kolejnych tężni solankowych, które już funkcjonują na kilku osiedlach. Według Zdanowskiej tężnie te stały się hitem i jest na nie "prawdziwy popyt".

Jej zdaniem takie miejsca pozwalają wyciągnąć seniorów z domu, pozwalają spotkać się ze znajomymi, pospacerować, odpocząć. Powodują, że nie muszą oni spędzać czasu przed telewizorem.

Wśród inwestycji i projektów dla seniorów, które będą realizowane w kolejnych latach znalazły się Domy Dziennego Pobytu na osiedlu Ruda i Julianów oraz centra seniora czy rehabilitacji.

- Przekonaliśmy się, że seniorzy chcą spędzać czas w grupie. Chcą, aby ktoś bardziej się nimi zaopiekował. W Domach Dziennego Pobytu mogą liczyć na ciepły posiłek. Z kolei centra seniora to miejsca, gdzie nie tylko będą mogli podnosić swoje umiejętności np. związane z dostępem do nowych technologii, to także zajęcia, które być może pozwolą im zrealizować pasje, a może i marzenia

 - powiedziała kandydatka na prezydenta Łodzi.

Zdanowska zwróciła uwagę, że zwłaszcza dla osób starszych niezwykle ważne jest zdrowie, opieka lekarska. Poinformowała, że kończy się modernizacja i doposażenie miejskich przychodni lekarskich, zaczynają się remonty Domów Pomocy Społecznej.

- Chcemy, aby stały się one domem dla tych osób

 - dodała.

Jak zapowiedziała, miasto nadal będzie organizować pikniki zdrowotne i bezpłatne badania dla seniorów.

W jesiennych wyborach samorządowych, ubiegająca się reelekcję na prezydenta Łodzi Hanna Zdanowska, popierana m.in. przez PO, Nowoczesną, SLD i PSL będzie rywalizować z Krzysztofem Lipczykiem wspieranym przez Partię Wolność i Kongres Nowej Prawicy, Urszulą Niziołek-Janiak z Koalicji Tak!, biznesmenem Piotrem Misztalem, społeczniczką Agnieszką Wojciechowską van Heukelom, Zbigniewem Maurerem z komitetu Akcja Narodowa, kandydatem Kukiz'15 Rafałem Górskim oraz kandydatem Zjednoczonej Prawicy, posłem PiS Waldemarem Budą

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl