Kolej – służba i pasja

redakcja

Kontakt z autorem

Fotografują, śpiewają, piszą książki, gaszą pożary – to pasje zaledwie kilkorga spośród wyróżniających się pracowników Grupy PKP, którzy swoje święto obchodzą 25 listopada, w dniu wspominającym św. Katarzynę Aleksandryjską.

Poniżej przedstawiamy pokrótce sylwetki tych, którzy dowodzą, że wykonywanie nawet takiego zawodu jak kolejarz, wymagającego wiele trudu i umiejętności, można pogodzić z realizacją ulubionego hobby.

 

Piotr Deptuła
starszy specjalista w Centrum Bezpieczeństwa Dworców Kolejowych PKP S.A.

 

Z PKP związany jest od 2013 r. Jest także członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej. Swojej pasji związanej z byciem strażakiem poświęcił całe dorosłe życie. Ukończył Szkołę Główną Służby Pożarniczej. W PKP S.A. również zajmuje się bezpieczeństwem – pracuje w Centrum Bezpieczeństwa Dworców Kolejowych (CBDK). Wolny czas dzieli między rodzinę, przyjaciół, pracę oraz udzielanie się w organizacjach non-profit. Członek dwóch Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych – w Trzciance (z którą związany jest od ponad 10 lat) i Brańszczyku (od 2016 r.). Brał udział w wielu akcjach ratowniczych. W lutym tego roku założył Stowarzyszenie BOCIAN KRiS, które działa na rzecz rozwoju kultury, rekreacji i sportu w Gminie Brańszczyk.

 

Jakub Kozioł
architekt systemów, PKP Informatyka

 

 

W PKP zatrudniony jest od 2015 r. Po pracy śpiewa w chórach i zespołach wokalnych. Robi to już od 9. roku życia. Jak wyjaśnia, pracę na kolei rozpoczął w dawnym Departamencie Analiz Rynkowych PKP S.A., w związku z chęcią wykorzystania wiedzy, którą zdobył na studiach: na wydziałach matematyki i fizyki. Jak wielu innych naszych bohaterów od dzieciństwa fascynowały go pociągi. PKP traktuje jako miejsce, „w którym hobby spotyka się z wiedzą i umiejętnościami z czasów nauki”.

W PKP Informatyka uczestniczy w tworzeniu i rozwijaniu systemów sprzedażowych dla przewoźników pasażerskich i prowadzi liczne projekty informatyczne. Ponadto w obszarze jego zainteresowań znajdują się rozwiązania dotyczące obsługi pasażera zarówno przed, w trakcie, jak i po zakończeniu podróży.

Jego pasją są także podróże, jednak systematycznie poświęca swój wolny czas na rozwijanie umiejętności wokalnych. Śpiewa w chórach, na scenie operowej, a także na krajowych i zagranicznych festiwalach. Występował w chórze Filharmonii Krakowskiej oraz w Chórze Polskiego Radia. W tym ostatnim pełnił też funkcję menedżera i obowiązki dyrektora organizacyjnego. Obecnie śpiewa w małych zespołach wokalnych (w tym w Emotivo) oraz Chórze Akademickim Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Małgorzata Król
naczelnik Działu Logistyki Przewozów, PKP Cargo

 

W PKP pracuje od 1980 r. Przez niemal dwie dekady pracowała jako dyżurny ruchu w PKP Polskich Liniach Kolejowych S.A. W późniejszym okresie była zatrudniona w administracji, w sektorze przewozów towarowych. Od 2009 r. związana jest z PKP Cargo, gdzie zajmuje stanowisko naczelnika Działu Logistyki Przewozów w Śląskim Zakładzie Spółki w Tarnowskich Górach. Otrzymała m.in. odznakę honorową Zasłużony dla Kolejnictwa.

Wolne chwile poświęca pisaniu książek o różnorodnej tematyce – m.in. powieści dla młodzieży. Jest autorką książek „Zanim zakwitną kasztany” oraz „W cieniu marzeń”. Publikuje również poezję – obecnie pracuje nad tomikiem „Dotyk słów”. Ponadto wspólnie z innymi autorami opracowała monografię o tematyce kolejowej „Koleją z Katowic do Raciborza” oraz „Stacja Tarnowskie Góry”. Jak sama przyznaje, „czasami jakieś zdarzenie, pojedyncze słowo lub myśl potrafi stać się bodźcem do powstania kilku strof”.

Była także pomysłodawcą ofiarowania parafii pw. Chrystusa Króla w Czyżowicach figury św. Katarzyny Aleksandryjskiej przez miejscowych kolejarzy.

 

Artur Konieczny
starszy maszynista, PKP LHS

 

W PKP pracuje od 2002 r. Pochodzi z rodziny kolejarskiej – ojciec był maszynistą, a mama konduktorką. Po ukończeniu Technikum Kolejowego w Lublinie i służby wojskowej rozpoczął pracę w spółce PKP LHS. Obecnie jest zatrudniony jako maszynista spalinowych pojazdów trakcyjnych. Obsługuje pociągi towarowe, o masie niekiedy powyżej 5 tys. ton.

Jak twierdzi, praca jest jego pasją. A swój wolny czas poświęca fotografowaniu kolei. Wyspecjalizował się zwłaszcza w upamiętnianiu pociągów prowadzonych przez lokomotywy spalinowe. Zwiedził dużą część Rosji, gdzie fotografował pociągi na Magistrali Transsyberyjskiej oraz Magistrali Bajkalsko-Amurskiej (BAM). – Było przepięknie, w wielu miejscach widoki wprost zapierają dech w piersiach – mówi pan Artur. Jest także autorem wielu zdjęć Krzywego Rogu na Ukrainie, gdzie – jak twierdzi – kolej kopalniana tworzy niesamowity industrialny klimat. W Polsce Artur Konieczny ogranicza się głównie do fotografowania linii hutniczej szerokotorowej. – Jest to linia bliska mojemu sercu – tłumaczy.

 

Artykuł powstał we współpracy z PKP S.A.

Udostępnij

Wczytuję komentarze...
Najnowsze
Europosłowie zobaczą…

Europosłowie zobaczą…

"Niezwyciężony": sztuka dialogu…

"Niezwyciężony": sztuka dialogu…

Papieskie konto na Twitterze działa już…

Papieskie konto na Twitterze działa już…

Trump podpisał nowy budżet obronny. Na…

Trump podpisał nowy budżet obronny. Na…

Gratulacje od kanclerz Merkel dla premiera…

Gratulacje od kanclerz Merkel dla premiera…

Policja ujawnia szczegóły ataku demonstrantów na policjanta przed Sejmem. NOWE FAKTY

/ Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

Na łamach portalu niezalezna.pl informowaliśmy o groźnym incydencie do którego doszło w czasie manifestacji przed Sejmem i Senatem. Jak się okazuje nie był to jedyny atak demonstrantów na funkcjonariuszy. Policja ujawnia nowe szczegóły w tej sprawie. Mimo informacji o rozwiązaniu protestu demonstrujący przed Senatem nie opuścili miejsca zgromadzenia. Policja zapowiada wnioski do sądu wobec osób, które łamały prawo, m.in. tamując ruch na ulicy. KSP poinformowała też, że jeden z policjantów doznał urazu nogi i trafił do szpitala.

Wcześniej policja poinformowała już o rozwiązaniu przez organizatora protestu przeciw reformie sądownictwa, trwającego dziś wieczorem przed budynkiem parlamentu. Zebranych wezwano do rozejścia się. Tymczasem kamera telewizyjna wychwyciła moment, kiedy jeden z protestujący, próbował przedrzeć się przez kordon policyjny, zamachnął się ręką i chciał uderzyć pięścią w twarz jednego z funkcjonariuszy.
 
CZYTAJ WIĘCEJ: Chciał uderzyć pięścią policjanta! Protest przed parlamentem został rozwiązany
 
Tymczasem okazuje się, że w trakcie zabezpieczania manifestacji, jeden z policjantów doznał urazu nogi i trafił do szpitala. Jak się okazuje funkcjonariusz został kopnięty kilka razy w nogę oraz uderzony.
 
O szczegółach policja informuje na Twitterze:

 


Wcześniej policjanci podali, że "około godz. 19:20 organizator rozwiązał zgromadzenie na ul. Górnośląskiej i ul. Maszyńskiego przy Sejmie. Policjanci podejmowali interwencje wobec osób łamiących prawo. Mowa m.in. o tamowaniu ruchu. W powyższej sprawie kierowane będą wnioski o ukaranie do sądu" - napisano na Twitterze.

Policjanci zapewnili, że "nie podejmują interwencji wobec protestujących. Policjanci interweniują wobec osób łamiących prawo. Funkcjonariusze działają w oparciu o obowiązujące prawo, z pełnym jego poszanowaniem" - zapewniono na Twitterze Komendy Stołecznej Policji.

Zgromadzenie rozwiązano chwilę po tym, jak część demonstrantów próbowała sforsować barierki ochronne.

Do demonstrantów co jakiś czas wychodzą politycy opozycji, m.in. senator Tomasz Grodzki z PO, a z okna przemówił wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz również z PO. Już po formalnym rozwiązaniu protestu do demonstrujących wyszedł poseł Bartosz Arłukowicz z PO, a później senator Platformy Bogdan Klich.

Klich zaczął nawet w pewnym momencie przemawiać do demonstrantów i nawiązywał do... okoliczności wprowadzenia stanu wojennego.

- Uważajcie na prowokacje zwłaszcza ze jest dzisiaj noc z 12 na 13 grudnia. Wielu z nas pamięta jak nas w gaciach wyciągano tamtej nocy z domów. I jest rzeczą podwójnie symboliczną, że straż marszałkowska zabiera protestującym - najdzielniejszym z dzielnych kobietom i najwytrwalszym z wytrwałych - transparent z „wolnymi sądami” - mówił Klich.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP, policja.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl