Wręczono medale „Benemerenti” – ZDJĘCIA

Abp Edmund Piszcz, abp Wojciech Ziemba i abp Wiktor Skworc zostali wyróżnieni medalami „Benemerenti in Opere Evangelizationis” za szczególne i wybitne zasługi w dziele misyjnym. Medale wręczono podczas uroczystej gali z okazji 50-lecia działalności Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.

„Benemerenti” otrzymali także: ojciec Antoni Koszorz ze Zgromadzenia Słowa Bożego – za wieloletnią i ofiarną posługę sekretarza Komisji Episkopatu Polski ds. Misji oraz animację i formację misyjną, zwłaszcza dzieci i młodzieży; siostra Alina Sienkiewicz – ze Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki za gorliwą 46 letnią posługę lekarską wśród chorych i cierpiących Indian, katechizację dzieci i dorosłych w Amazonii w Brazylii; misjonarka świecka Zofia Kusy, która przez wiele lat pracowała wśród ubogich dzieci w slumsach i ofiarnie katechizowała w archidiecezji Sao Salvator da Bahia w Brazylii.

Kapituła przyznała „Benemerenti” również w kategorii „pomoc modlitewna i duchowa”. A medale otrzymali: siostra Anna Gurba ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej – za nieustanne wspieranie misji cierpieniem oraz gorliwą, codzienną modlitwą; ks. Wacław Kuflewski – misjonarz w Zambii, były sekretarz Papieskiej Unii Misyjnej w Polsce, twórca biuletynu misyjnego „Światło Narodów” oraz sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji; Zofia Bacławska – za wieloletnie ofiarne zaangażowanie w animację misyjną w diecezji i parafii, kolportaż prasy misyjnej, inicjatywy modlitewne.

W kategorii za szczególne zasługi w udzielaniu pomocy materialnej i finansowej misjom, odznaczeni zostali: Szymon Hołownia – założyciel Fundacji „Kasisi” za systematyczne wspieranie duchowe i materialne misji; Irena i Eugeniusz Marszałkowie – za wieloletnią troskę o misjonarzy i organizowanie materialnej i duchowej pomocy dla misji; ks. Marek Mroczek – proboszcz parafii św. Mikołaja w Tylmanowej, inicjator Podhalańskiego Festynu Misyjnego.

Kapituła przyznała również medale „Benemerenti” w kategorii „informacja medialna”. Docenieni zostali: Radio Maryja – za stałą, wieloletnią i owocną współpracę z Komisją Episkopatu Polski ds. Misji w dziele animacji i formacji misyjnej wiernych Kościoła w Polsce; Redakcja Programów Katolickich Polskiego Radia – za wieloletnią współpracę z Komisją Episkopatu Polski ds. Misji i jej agendami w dziele medialnej promocji misji; Tygodnik Katolicki „Niedziela”, który od lat systematycznie informuje opinię publiczną w Polsce o misyjnym dziele Kościoła, bierze aktywny udział w animacji i formacji misyjnej; Robert Noga – za zasługi w propagowaniu misji oraz pozyskiwanie i formację wolontariuszy misyjnych w mediach poprzez stronę internetową, filmy oraz programy radiowe i telewizyjne.

W uroczystości na Zamku Królewskim uczestniczyli m.in. Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, byli przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji: abp Edmund Piszcz i abp Wiktor Skworc oraz obecny szef tej komisji bp Jerzy Mazur, biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser; metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda; przewodniczący Kapituły Medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationis” bp Jan Piotrowski, sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński, biskup łowicki Andrzej Dziuba, biskup koadiutor diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński, biskupa pomocniczt diecezji opolskiej Rudolf Pierskała oraz wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak.

Abp Salvatore Pennacchio przekazał uczestnikom jubileuszowej gali pozdrowienia i gratulacje papieża Franciszka.

Medal „Benemerenti” przyznawany jest w czterech kategoriach: „za zasługi w dziele misyjnym”, „pomoc modlitewna i duchowa”, „pomoc materialna i finansowa misjom” oraz „informacja medialna”. Kategorie te są uwidocznione na medalu. Na jego rewersie znalazły się słowa zachęty „Podziel się Chrystusem”.

Komisję Misyjną KEP powołano w 1967 r., realizując wskazania Soboru Watykańskiego II zawarte w „Dekrecie o misyjnej działalności Kościoła” (Ad gentes). Zadaniem Komisji jest integrowanie środowisk misyjnych w Polsce, wspieranie materialnie i duchowe misjonarek i misjonarzy oraz koordynowanie animacji, formacji i współpracy misyjnej w Polsce.

W roku 2000 decyzją Episkopatu Polski utworzono Krajowy Fundusz Misyjny, a w lipcu tego samego roku przy Komisji zaczęła działać MIVA Polska, organizacja pomagająca misjonarzom w zakupie środków transportu. W 2006 r. powołano kolejną agendę Komisji – Dzieło Pomocy „Ad Gentes”, której podstawowym zadaniem jest wspieranie projektów realizowanych przez misjonarzy w krajach misyjnych.

W 2013 r., aby usprawnić planowanie, kierowanie i nadzorowanie pracy i animacji misyjnej, bp Jerzy Mazur reaktywował działalność powołanej w 2005 r. Krajowej Rady Misyjnej.

Zdjęcia w galerii: flickr.com/episkopatnews

Źródło: episkopat.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prymas odwiedził Łowicz

Bazylika katedralna w Łowiczu / By Leszek Jańczuk - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59630926

  

W kolejnym Dniu Papieskim warto sięgnąć do łowickiego świadectwa Jana Pawła II – mówił w minioną niedzielę w Łowiczu (Łódzkie) prymas Polski abp Wojciech Polak. Przyznał, że obecny czas jest trudny dla Kościoła i wezwał, by "wszyscy, duchowni i świeccy odzyskali pierwotną świeżość Ewangelii".

Prymas Polski wziął udział w obchodach Dnia Papieskiego w Łowiczu oraz przewodniczył uroczystemu nabożeństwu z okazji 350. rocznicy konsekracji miejscowej bazyliki katedralnej.

W homilii abp Wojciech Polak podkreślił, że jubileusz jest okazją, by dziękować Bogu za to miejsce i za wszystkich, którzy na przestrzeni minionych wieków, swoją modlitwą i wiarą wypełnili ten Boży dom zbudowany w sercu ongiś prymasowskiego Łowicza. Wspominał m.in. wizytę papieża św. Jana Pawła II, który odwiedził Łowicz w czerwcu 1999 roku.

- W kolejnym Dniu Papieskim warto sięgnąć do Jego łowickiego świadectwa. Będąc tutaj, wśród was, święty Jan Paweł II przywoływał wówczas – jak pewnie dobrze pamiętacie – bogatą historię łowickiej ziemi. Wskazywał, że ta pradawna kolegiacka świątynia, a dzisiaj katedra, stała się również miejscem wiecznego spoczynku wielu rezydujących w Łowiczu przez wieki arcybiskupów gnieźnieńskich – prymasów Polski

 – mówił hierarcha.

Przywołał również słowa papieża Polaka, który nawiązując wówczas do łowickiej ziemi, "tak hojnie ubogaconej – jak sam wtedy podkreślił – tradycją chrześcijańską i wiarą ludu, który pomimo dziejowych burz zawsze niezmiennie trwał przy Chrystusie i Jego Kościele".

Prymas przestrzegał przed pokusą samowystarczalności, samozadowolenia i redukowania Kościoła do własnych ambicji i wyobrażeń. Jak bowiem przyznał, 350-lecie konsekracji łowickiej świątyni, przypada w "niewątpliwie" trudnym czasie dla Kościoła. Abp Polak przywołując słowa papieża Franciszka, namawiał wszystkich członków "ludu Bożego" do zaangażowania, nawrócenia osobistego i wspólnotowego, by właśnie w ten sposób odpowiedzieć na zło.

- To jest naprawdę zadanie nas wszystkich. To jest wezwanie, byśmy wszyscy, duchowni i świeccy, powrócili do źródeł i odzyskali pierwotną świeżość Ewangelii. To jest i musi być nasze wspólne przekonanie, że nasze nawrócenie, że nawrócenie każdej i każdego z nas, że nasza świętość są rzeczywiście potrzebne dziś całej wspólnocie Kościoła

 – podkreślił metropolita gnieźnieński. Jak zaznaczył, "tylko w ten sposób będziemy mogli przełamać naszą niepewność i pokonać wszystkie kryzysy".

W uroczystości wzięli udział mieszkańcy Łowicza, członkowie wspólnoty parafialnej, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, duchowni i biskupi z ordynariuszem diecezji łowickiej bp. Andrzejem Dziubą.

Bazylika katedralna w Łowiczu zbudowana została w XV wieku, a swój obecny kształt zawdzięcza przebudowie z XVII stulecia. Konsekracji świątyni dokonał 14 października 1668 r. arcybiskup gnieźnieński Mikołaj Prażmowski. W 1992 r. kościół stał się katedrą, a siedem lat później papież Jan Paweł II nadał mu tytuł bazyliki mniejszej. Kolegiata jest nazywana "Mazowieckim Wawelem" - jest bowiem miejscem pochówku 12 prymasów Polski, którzy od 1136 r. często rezydowali w Łowiczu będącym ich własnością. W 2012 roku obiekt został wpisany na listę Pomników historii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl