Niedźwiedzie w Bieszczadach nadal aktywne

/ pixabay.com

  

W Bieszczadach i Beskidzie Niskim ciągle aktywne są żyjące tam niedźwiedzie. Ostatnio ślady młodego osobnika zostały zaobserwowane w okolicach Sanoka.

Jak powiedział rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek, niedźwiedzie wciąż są bardzo aktywne, co nie zapowiada szybkiego nadejścia zimy.

- Niedźwiedzie wciąż poszerzają swoje terytorium w naszym regionie. Zaobserwowaliśmy w tym roku, że pojawiają się w miejscach, w których nie było ich od lat. Ich obecność zanotowaliśmy m.in. po lewej stronie Sanu, na północ od Krasiczyna – dodał.

Rzecznik zaznaczył, że w ostatnich dniach turyści oraz leśnicy zaobserwowali ślady, 2-3 letniego niedźwiedzia w okolicach Sanoka.

- Z naszych obserwacji wynika, że w tym roku niedźwiedzie są dobrze otłuszczone, sierść jest błyszcząca i nie widać śladu głodu – powiedział Marszałek i zaapelował do turystów, aby nie pozostawiali na szlakach resztek jedzenia.

W tym roku niedźwiedzie były widziane również m.in. w granicach administracyjnych Sanoka i w powiecie brzozowskim, w związku z tym Nadleśnictwo Brzozów postanowiło kupić i zamontować tablice informujące o możliwości spotkania niedźwiedzi.

Marszałek podkreślił, że leśnicy nie chcą wywoływać paniki, ale jedynie uczulić na możliwość spotkania zwierzęcia.

- Niestety obserwujemy, że nieufność niedźwiedzi w stosunku do ludzi jest coraz mniejsza i zwierzęta te pozwalają człowiekowi podejść coraz bliżej. To powoduje, że musimy być jeszcze ostrożniejsi, żeby nie sprowokować ataku – zaznaczył.

Osoby, które spotkają niedźwiedzia powinny, jeśli to możliwe, spokojnie wycofać się. Jeśli jednak dojdzie do ataku zwierzęcia wówczas należy położyć się na ziemi, chroniąc rękami głowę – zrobić tzw. pozycję żółwia.

Niedźwiedzie w zimowy letarg zapadają, gdy leży około jednego metra śniegu i od wielu dni termometry w nocy wskazują temperatury znacznie poniżej zera stopni Celsjusza.

Na Podkarpaciu bytuje ponad 200 niedźwiedzi brunatnych; to prawie 90 proc. polskiej populacji. Są wszystkożerne; zapasy na zimę gromadzą przez cały rok. Ważą ok. 200 kg, żyją do 50 lat. Należą do najbardziej niebezpiecznych drapieżników w Europie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Narkotykowy gang na ławie oskarżonych

Siedem osób zasiądzie na ławie oskarżonych / pixabay.com/jessica45/CC0

  

Prokuratura Okręgowa w Koszalinie zakończyła śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się przemytem i obrotem znacznej ilości narkotyków. Na ławie oskarżonych zasiądzie siedem osób.

Jak poinformowały dziś służby prasowe Prokuratury Krajowej, do Sądu Okręgowego w Koszalinie skierowany został akt oskarżenia przeciwko "pięciu członkom zorganizowanej grupy przestępczej, a także dwóm innym osobom zaangażowanym w przestępczy obrót znaczną ilością narkotyków".

Wobec wszystkich oskarżonych został zastosowany tymczasowy areszt.

Osobom wchodzącym w skład grupy przestępczej Prokuratura Okręgowa w Koszalinie zarzuciła popełnienie 23 przestępstw.

Polegały one, jak wynika z ustaleń prokuratury, na sprowadzeniu do Polski narkotyków oraz na obrocie 1038 g marihuany i 50 g kokainy, a także wprowadzaniu na rynek znacznej ilości substancji psychotropowej w postaci stałej amfetaminy w łącznej ilości 6110 g oraz w postaci płynnej tego narkotyku w łącznej ilości 1412 ml.

Substancje te członkowie grupy przygotowywali na terenie Koszalina.

W tej sprawie oskarżone zostały również dwie inne osoby, którym zarzucono obrót znaczną ilością marihuany.

Z ustaleń prokuratury wynika, że przestępstwa popełnione zostały w okresie od lipca 2015 r. do 16 maja 2017 r. w Koszalinie, a także na terenie Niemiec i Holandii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl