Piotr Gliński: konkurs im. Szymanowskiego to idealny sposób promowania polskiej kultury

/ Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

  

We wrześniu 2018 r. odbędzie się w Katowicach pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego. W poniedziałek podpisano w tej sprawie list intencyjny. Wśród sygnatariuszy był wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Jest mi niezmiernie miło, że możemy dzisiaj podpisać ten list intencyjny (...) ws. powołania nowego wielkiego konkursu muzyki

 - powiedział Gliński. Dodał, że choć oficjalnie podpisano dopiero list intencyjny, decyzja została już podjęta.

Wicepremier wyraził też nadzieję, że konkurs będzie propagować polską kulturę i że stanie się wydarzeniem na miarę m.in. Konkursu Chopinowskiego:

Będziemy propagować polską kulture chyba w najbardziej odpowiedni do tego sposób - stwarzając warunki do tego, by z dziełami Karola Szymanowskiego mogli zmierzyć się muzycy z całego świata

- mówił wicepremier podczas konferencji.

Pierwsza edycja konkursu odbędzie się we wrześniu 2018 r. i tym samym wpisze się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Docelowo konkurs odbywać ma się co 5 lat w planowanych dziedzinach: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartety smyczkowe i kompozycja.

Organizatorem konkursu jest Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR). Współorganizatorzy to: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miasto Katowice, Polskie Radio, Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz Towarzystwo Muzyczne im. K. Szymanowskiego.

Wśród sygnatariuszy listu intencyjnego – obok wicepremiera Glińskiego – znaleźli się: prezydent Katowic Marcin Krupa, dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia Joanna Wnuk-Nazarowa, rektor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach prof. Władysław Szymański, wiceprezesi Towarzystwa Muzycznego im. K. Szymanowskiego prof. Eugeniusz Knapik i dr hab. Arkadiusz Kubica, a także prezes Polskiego Radia Jacek Sobala.

Jak podano podczas konferencji, koszt pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego jest szacowany jest na 5 mln zł. Ma być sfinansowany po połowie przez ministerstwo kultury i przez miasto Katowice.

 

 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wypadek na przejeździe kolejowym

/ policja

  

Trzy osoby zostały poszkodowane w wyniku wypadku, do jakiego doszło na niestrzeżonym przejeździe kolejowym między Gościeszynem a Adamowem koło Wolsztyna w Wielkopolsce. Ranni to pasażerowie samochodu, który zderzył się z szynobusem.

Do wypadku doszło w niedzielę przed godz. 18. Jak tłumaczył podkom. Maciej Święcichowski z wielkopolskiej policji, samochód, którym podróżowała 3-osobowa rodzina, wjechał na niestrzeżony przejazd kolejowy. Według wstępnych ustaleń policji do wypadku doprowadziła najprawdopodobniej ograniczona widoczność spowodowana intensywnymi opadami deszczu.

„W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały trzy osoby podróżujące autem - kobieta, dziecko i mężczyzna, który kierował samochodem”

– powiedział Święcichowski.

Jak dodał, przejazd samochodów przez przejazd, na którym doszło do zdarzenia jest już możliwy, natomiast nadal wstrzymany jest ruch pociągów na trasie z Poznania do Wolsztyna. Utrudnienia w ruchu kolejowym mają potrwać do czasu zakończenia oględzin.

Według radia RMF, które jako pierwsze poinformowało o zdarzeniu, pasażerowie podróżujący szynobusem zostali przewiezieni podstawionym autobusem na dworzec w Wolsztynie.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl