Świętujemy 11 listopada. Dziś Narodowe Święto Niepodległości – obchody w całej Polsce

/ Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Polska obchodzi dziś 99-lecie odzyskania niepodległości. 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, Polacy odzyskali prawo do samostanowienia i zrzucili jarzma rosyjskie, niemieckie i austro-węgierskie. Z tej okazji na terenie całej Polski organizowane są uroczystości, marsze i msze za ojczyznę. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na niezalezna.pl.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze18:16

Na błoniach Stadionu Narodowego do uczestników Marszu Niepodległości przemawiał m.in. porucznik Leszek Zabłocki, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych.

 

17:47

Kilkadziesiąt osób związanych z tzw. Obywatelami RP postanowiło urządzić manifestację przeciwko Marszowi Niepodległości. Jednak ich protest długo nie potrwał – zakończył się jeszcze przed wyruszeniem marszu. CZYTAJ WIĘCEJ: Tzw. Obywatele RP chcieli zakłócić Marsz Niepodległości. Skończyło się tak – WIDEO

17:46

Złożeniem wieńca i kwiatów pod tablicą poświęconą Józefowi Piłsudskiemu w Budapeszcie uczcili w sobotę polscy dyplomaci i przedstawiciele Polonii Święto Niepodległości i 150. rocznicę urodzin marszałka.

17:31

"11 listopada 1918 r. spełnił się najpiękniejszy sen pokoleń Polaków. Po 123 latach niewoli odrodziła się wolna Rzeczypospolita" - napisała premier Beata Szydło w liście odczytanym podczas obchodów Święta Niepodległości w Bydgoszczy.

Główna częścią obchodów była uroczystość patriotyczna pod Pomnikiem Wolności w centrum miasta, których organizatorami byli wojewoda, marszałek województwa i szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. List szefowej rządu do mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego odczytał wojewoda Mikołaj Bodganowicz.

17:30

Uczestnicy Marszu Niepodległości gromadzą się na błoniach stadionu PGE Narodowy. Na miejscu ustawiono scenę, skąd zaplanowano przemówienia organizatorów i uczestników manifestacji. 

Uczestników przybywających na błonia powitał koncert zespołu Irydion, następnie zaplanowano przemówienia organizatorów i uczestników marszu. Manifestacje ma zakończyć koncert pieśni patriotycznych.

Jak poinformowało na Twitterze MSWiA, minister Mariusz Błaszczak „na bieżąco śledzi przebieg Marszu Niepodległości w Sztabie Stołecznego Stanowiska Kierowania @Policja_KSP”.

Po zakończeniu marszu zaplanowany jest briefing szefa MSWiA i komendanta głównego policji nadinsp. Jarosława Szymczyka.

17:21

Około trzystu Węgrów razem Polakami świętowało w Krakowie 11 listopada. – Pomiędzy naszymi narodami jest silna przyjaźń, chcemy w dniu waszej niepodległości cieszyć się razem z wami – powiedział jeden z organizatorów węgierskich obchodów w Krakowie Norbert Heizler. CZYTAJ WIĘCEJ: Węgrzy i Kluby „Gazety Polskiej” wspólnie świętowali rocznicę odzyskania niepodległości

16:32

 

15:39

Pociąg w narodowych barwach „Marszałek” rozpoczął dziś kursowanie na trasie Łódź - Warszawa. Nową nazwę w dniu Święta Niepodległości nadano mu na dworcu Łódź Fabryczna, gdzie biało-czerwony skład Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej powitali mieszkańcy.

15:35

Odśpiewaniem hymnu narodowego rozpoczął się Marsz Niepodległości 2017. Uczestnicy marszu wyruszyli z Ronda Dmowskiego i przejdą Alejami Jerozolimskimi i Mostem Poniatowskiego. Marsz zakończy się na błoniach Stadionu Narodowego.

 

15:03

Tutaj transmisja z tegorocznego Marszu Niepodległości: Marsz Niepodległości 2017 idzie ulicami Warszawy - TRANSMISJA

14:50

Za kilka minut ruszy Marsz Niepodległości 2017.

 

14:47

 

14:02

 

13:43

 

13:12

Ceremonia złożenia wieńców przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

12:43

12:42

Obchody w Krakowie.

 

12:21

 

12:20

 

12:11

 

12:06

Rozpoczynają się uroczystości na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

 

11:54

 

11:34

Święto Niepodległości było, jest i będzie świętem wszystkich Polaków; żaden polityk w Polsce nie ma i nie będzie miał monopolu na patriotyzm

- powiedział dzisiaj rano Donald Tusk, który przyleciał do Polski, aby wziąć udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

11:29

Obchody 11 listopada w Krakowie - trwa msza św. OGLĄDAJ NA ŻYWO

11:23

Prezydent Duda odznaczył trzy osoby Orderem Orła Białego - CZYTAJ WIĘCEJ

10:51

Delegacje Prawa i Sprawiedliwości złożyły kwiaty pod pomnikami Generała Grota Roweckiego, Wincentego Witosa i Romana Dmowskiego w Warszawie.

 

10:39

 

10:33

 

10:15

Niesamowite WIDEO na 11 listopada. Co amerykańscy dyplomaci lubią w Polsce najbardziej? - zobacz film.

10:11

11.11.1918 r., to jedna z najistotniejszych dat w tysiącleciu naszej historii - mówi J. Kaczyński 

 

10:09

Trzeba usuwać to, co dzieli a pomnażać to, co łączy i buduje wspólnotę - powiedział bp połowy Wojska Polskiego Józef Guzdek podczas mszy św. z okazji Święta Niepodległości.

09:34

 

09:10

Rozpoczęła się msza Święta za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.  

 

09:00

Premier Beata Szydło złożyła kwiaty przed grobem ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

 

08:39

Z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę Instytut Pamięci Narodowej przygotował poruszający film. ZOBACZ

08:12

Rozpoczęły się obchody w Krakowie.

08:05

 

08:04

 

08:01

 

08:00

Kancelaria Prezydenta RP zaprasza do Belwederu.

 

07:59

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

 

07:58

Jarosław Kaczyński wraz z kierownictwem i parlamentarzystami PiS, obchodzi Święto Niepodległości 11 listopada w Krakowie.

Prezydent Andrzej Duda o 10.45 w Warszawie wręczy odznaczenia państwowe. O godz. 12 odbędzie się tradycyjna odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem głowy państwa.

Marsz Niepodległości pod hasłem „My chcemy Boga” rozpocznie się jak co roku około godz. 14. Przejdzie on przez most Poniatowskiego na błonia Stadionu Narodowego. Po drodze czekać na nich będzie pikieta „Stop Narodowcom”.

Pamiętajmy, aby uczcić bohaterów walki o niepodległość i wywiesić flagę na swoich balkonach i domach.

PROGRAM:
KRAKÓW

08:00     Rozpoczęcie oficjalnych uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Jana Matejki. Po ceremoniale wojskowym i uroczystym apelu nastąpi złożenie wieńców przez przedstawicieli władz rządowych, samorządowych, środowiska dyplomatyczne, kombatanckie i inne.
10:30     Złożenie kwiatów przed Pomnikiem Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu.
11:00     W Katedrze Wawelskiej rozpocznie się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego. Następnie z Wawelu wyruszy pochód patriotyczny, który przejdzie ulicą Grodzką na Rynek Główny. Po drodze, na placu Ojca Adama Studzińskiego pod Krzyżem Katyńskim, zostaną złożone kwiaty.
13:00     Na Rynku Głównym odbędzie się koncert orkiestry wojskowej, a następnie zespół Cracovia Danza poprowadzi tradycyjnego poloneza. Uczestnicy obchodów będą mogli również spróbować przygotowanej przez wojsko prawdziwej wojskowej grochówki
16:30     Msza św. w Katedrze Wawelskiej z udziałem Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego
    i Premier Beaty Szydło

07:50

Siedziba MON przed 11 listopada.

 

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kiedy inauguracja kampanii wyborczej PiS?

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

W niedzielę spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim w Sandomierzu, a na początku września lider ugrupowania Jarosław Kaczyński zainauguruje kampanię wyborczą PiS - poinformował w mediach społecznościowych szef sztabu wyborczego PiS Tomasz Poręba.

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie premiera Morawieckiego, z którego wynika, że pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 października. Z kolei druga tura wyborów odbędzie się 4 listopada.

- Nawet w wakacje nie zwalniamy tempa. W niedzielę spotkanie z Mateuszem Morawieckim w Sandomierzu a (z) początkiem września inauguracja kampanii PiS przez Jarosława Kaczyńskiego 

- poinformował na Twitterze europoseł PiS Tomasz Poręba, który pokieruje sztabem wyborczym tego ugrupowania. 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl