Jutro "Dzień Kuchni Polskiej" w kraju i za granicą

/ pixabay.com

Prawie 80 restauracji, kawiarni i cukierni z całej Polski, a także z USA i Ukrainy, zgłosiło się do akcji „Dzień Kuchni Polskiej”, która po raz siódmy towarzyszyć będzie 11 listopada oficjalnym obchodom Narodowego Święta Niepodległości.

Przedsięwzięcie to popularyzuje wspólne świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości i jednocześnie promuje specjały tradycyjnej, rodzimej kuchni.

Prezes płockiej Fundacji Vivat Polonia Cezary Supeł, zarazem pomysłodawca akcji „Dzień Kuchni Polskiej”, poinformował, iż do piątku udział w tegorocznej edycji zarejestrowało ponad 70 restauracji i innych lokali gastronomicznych z całej Polski, a także 8 restauracji z USA, w tym z Chicago i okolic oraz jedna z Żytomierza na Ukrainie.

- Restauracje zgłaszają się cały czas, a ich lista na pewno jest jeszcze niepełna. W menu uczestników akcji znalazły się dania tradycyjne, jak krupnik, barszcz, żurek, pierogi, pasztety, gołąbki, czy pieczenie, ale również burger z gęsiny, jako nowoczesne podejście do definicji pojęcia kuchni polskiej – wyjaśnił Supeł.

- Warto rocznicę odzyskania niepodległości traktować jako okazję do spotkań w szerszym niż tylko rodzinne grono, po prostu jak urodziny naszej Ojczyzny – zachęca Fundacja Vivat Polonia.

W ubiegłym roku do akcji „Dzień Kuchni Polskiej”, zgłosiło się 58 restauracji, kawiarni i innych lokali gastronomicznych z całej Polski, w tym z Warszawy, Łodzi, Sokołowa Podlaskiego, Pułtuska czy Wejherowa oraz po raz pierwszy także z zagranicy, w tym z Żytomierza na Ukrainie, który jest partnerskim miastem Płocka.

Jedynym warunkiem udziału restauracji i innych lokali gastronomicznych w „Dniu Kuchni Polskiej” jest przygotowanie z okazji obchodzonego 11 listopada Narodowego Święta Niepodległości specjalnego menu tradycyjnych polskich potraw, jak choćby rosół z gęsiny, i co ważne, w cenach niższych od obowiązujących w inne dni.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Stoch wielkim mistrzem! "Mogę mu tylko pozazdrościć"

Magdalena Fularczyk-Kozłowska / by Cezary Piwowarski, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Magdalena_Fularczyk.jpg

Wielka radość ze złota olimpijskiego Kamila Stocha w Pjongczangu miała miejsce nie tylko w wielu polskich domach, ale również w studiu TVP Sport. Jedna z obecnych polskich mistrzyń olimpijskich podkreśliła, że Stoch może być wzorem dla wielu sportowców, a ona sama może mu tylko pozazdrościć sukcesów.

Magdalena Fularczyk-Kozłowska to mistrzyni olimpijska w wioślarstwie z Rio de Janeiro, a także brązowa medalistka z igrzysk w Londynie. Podczas zimowych igrzysk w Pjongczangu zasiadła w studiu TVP jako ekspert. Miała szczęście, bo Kamil Stoch zdobył złoty medal na dużej skoczni, a to była wielka chwila dla wszystkich Polaków. Przy tej okazji zdradziła co myśli sportowiec chwilę po zdobyciu olimpijskiego złota.

To jest po prostu wyczyn tak historyczny, że mogę tylko pozazdrościć. To co się dzieje w głowie sportowca w takiej chwili to nie do opisania. W takim momencie sportowiec chciałby chociaż chwilę zostać sam, żeby przyjąć do wiadomości, że zrobił to na co tyle lat pracował. 

- mówiła.

Kamil Stoch prowadził po pierwszej serii, więc w drugiej odsłonie skakał jako ostatni. Rywale Stocha oddali bardzo dobre skoki, więc skok po trzecie w karierze olimpijskie złoto musiał być perfekcyjny. Stoch wytrzymał presję, skoczył doskonale i wpadł w objęcia kolegów z reprezentacji, którzy razem z nim na zeskoku świętowali pierwszy medal dla Polski na tych igrzyskach. Jakie były elementy składowe tego wielkiego sukcesu?

Wola mistrza, charakter mistrza. Tym Kamil dziś wygrał. Radzi sobie z presją, jest doświadczonym zawodnikiem, który zna swoją wartość. Wszystko dziś zagrało, ale chyba ten pierwszy konkurs też miał znaczenie. Ta złość sportowa widoczna była w skokach i w zachowaniu.

- zauważyła Magdalena Fularczyk-Kozłowska.

Źródło: TVP Sport, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl