Jutro "Dzień Kuchni Polskiej" w kraju i za granicą

/ pixabay.com

  

Prawie 80 restauracji, kawiarni i cukierni z całej Polski, a także z USA i Ukrainy, zgłosiło się do akcji „Dzień Kuchni Polskiej”, która po raz siódmy towarzyszyć będzie 11 listopada oficjalnym obchodom Narodowego Święta Niepodległości.

Przedsięwzięcie to popularyzuje wspólne świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości i jednocześnie promuje specjały tradycyjnej, rodzimej kuchni.

Prezes płockiej Fundacji Vivat Polonia Cezary Supeł, zarazem pomysłodawca akcji „Dzień Kuchni Polskiej”, poinformował, iż do piątku udział w tegorocznej edycji zarejestrowało ponad 70 restauracji i innych lokali gastronomicznych z całej Polski, a także 8 restauracji z USA, w tym z Chicago i okolic oraz jedna z Żytomierza na Ukrainie.

- Restauracje zgłaszają się cały czas, a ich lista na pewno jest jeszcze niepełna. W menu uczestników akcji znalazły się dania tradycyjne, jak krupnik, barszcz, żurek, pierogi, pasztety, gołąbki, czy pieczenie, ale również burger z gęsiny, jako nowoczesne podejście do definicji pojęcia kuchni polskiej – wyjaśnił Supeł.

- Warto rocznicę odzyskania niepodległości traktować jako okazję do spotkań w szerszym niż tylko rodzinne grono, po prostu jak urodziny naszej Ojczyzny – zachęca Fundacja Vivat Polonia.

W ubiegłym roku do akcji „Dzień Kuchni Polskiej”, zgłosiło się 58 restauracji, kawiarni i innych lokali gastronomicznych z całej Polski, w tym z Warszawy, Łodzi, Sokołowa Podlaskiego, Pułtuska czy Wejherowa oraz po raz pierwszy także z zagranicy, w tym z Żytomierza na Ukrainie, który jest partnerskim miastem Płocka.

Jedynym warunkiem udziału restauracji i innych lokali gastronomicznych w „Dniu Kuchni Polskiej” jest przygotowanie z okazji obchodzonego 11 listopada Narodowego Święta Niepodległości specjalnego menu tradycyjnych polskich potraw, jak choćby rosół z gęsiny, i co ważne, w cenach niższych od obowiązujących w inne dni.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wypadek na przejeździe kolejowym

/ policja

  

Trzy osoby zostały poszkodowane w wyniku wypadku, do jakiego doszło na niestrzeżonym przejeździe kolejowym między Gościeszynem a Adamowem koło Wolsztyna w Wielkopolsce. Ranni to pasażerowie samochodu, który zderzył się z szynobusem.

Do wypadku doszło w niedzielę przed godz. 18. Jak tłumaczył podkom. Maciej Święcichowski z wielkopolskiej policji, samochód, którym podróżowała 3-osobowa rodzina, wjechał na niestrzeżony przejazd kolejowy. Według wstępnych ustaleń policji do wypadku doprowadziła najprawdopodobniej ograniczona widoczność spowodowana intensywnymi opadami deszczu.

„W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały trzy osoby podróżujące autem - kobieta, dziecko i mężczyzna, który kierował samochodem”

– powiedział Święcichowski.

Jak dodał, przejazd samochodów przez przejazd, na którym doszło do zdarzenia jest już możliwy, natomiast nadal wstrzymany jest ruch pociągów na trasie z Poznania do Wolsztyna. Utrudnienia w ruchu kolejowym mają potrwać do czasu zakończenia oględzin.

Według radia RMF, które jako pierwsze poinformowało o zdarzeniu, pasażerowie podróżujący szynobusem zostali przewiezieni podstawionym autobusem na dworzec w Wolsztynie.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl