Niemcy: starcia z Kurdami. 12 policjantów rannych

https://twitter.com/Ozkok_

12 policjantów odniosło obrażenia w starciach z uczestnikami demonstracji Kurdów w Duesseldorfie. Do interwencji doszło, gdy manifestanci odmówili zwinięcia flag z podobizną szefa zakazanej w Niemczech Partii Pracujących Kurdystanu Abdullaha Ocalana.

Gdy policja zatrzymała liczący kilka tysięcy osób pochód, Kurdowie zaatakowali funkcjonariuszy drzewcami od transparentów i kamieniami. Policja użyła pałek i gazu pieprzowego - podała agencja dpa.

Wśród 12 poszkodowanych policjantów trzech jest w stanie ciężkim - poinformowała policja.

Dziewięciu uczestników demonstracji zostało zatrzymanych. Policja oszacowała liczbę demonstrantów na 6 tys., według organizatorów było ich 25 tys. Duesseldorf jest stolicą Nadrenii Północnej-Westfalii.

Partia Pracujących Kurdystanu (PKK), która od dziesięcioleci prowadzi walkę zbrojną o kurdyjską autonomię, przez Turcję, UE i USA jest uważana za organizację terrorystyczną. Początkowo organizacja ta walczyła o utworzenie w południowo-wschodniej Turcji własnego państwa, później jednak złagodziła żądania, domagając się większych praw politycznych i kulturalnych dla ludności kurdyjskiej.

Założyciel i szef PKK Abdullah Ocalan od 1999 roku odsiaduje wyrok dożywocia za zdradę stanu w izolowanym więzieniu na tureckiej wyspie na morzu Marmara.

Niemiecka telewizja publiczna ZDF zwróciła uwagę, że twarda postawa władz niemieckich wobec demonstracji Kurdów w Duesseldorfie mogła być wynikiem spotkania przed południem ministrów spraw zagranicznych Niemiec i Turcji - Sigmara Gabriela i Mevluta Cavusoglu. Spotkanie w kurorcie Antalya na południu Turcji uznane zostało przez obie strony za pierwszy od dłuższego czasu pozytywny sygnał w znajdujących się w głębokim kryzysie relacjach między obu krajami.

Podczas festiwalu kultury kurdyjskiej w połowie września w Kolonii władze tolerowały transparenty domagające się uwolnienia Ocalana. MSZ Turcji zarzucił następnie Berlinowi wspieranie organizacji terrorystycznej.

Kurdowie, którzy nie posiadają swego państwa, ale mają własną rozwiniętą kulturę i język; stanowią ok. 20 proc. ludności Turcji.

Liczbę Kurdów w Niemczech szacuje się na od 600 tys. do 1,2 mln. Dokładna ich liczba nie jest znana, ponieważ niemieckie urzędy statystyczne nie rejestrują narodowości obcokrajowców, a tylko ich przynależność państwową. 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

Co z zabijaniem dzieci z zespołem Downa? Dla Lubnauer to "TYLKO" jedna czwarta przypadków

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Wczoraj na ulicach Warszawy odbyła się demonstracja proaborcyjna pod hasłem "Czarny piątek". Jak można się było spodziewać, wzięli w nim udział celebryci od "obrony demokracji" i wielu przedstawicieli opozycji parlamentarnej. Wśród demonstrujących znalazła się też szefowa Nowoczesnej - Katarzyna Lubnauer. Reporter TVP Info zapytał ją, czy jest za zgodą na aborcję dzieci z zespołem Downa. Jej odpowiedź... tego nawet nie da się komentować.

Główna część wczorajszej demonstracji na rzecz zabijania nienarodzonych dzieci odbyła się w Warszawie. Ubrani na czarno ludzie, wśród których znaleźć można było przedstawicieli parlamentarnej opozycji, protestowali przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego.

Na marszu pojawiła się też przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Polityk została zapytana przez reportera TVP Info, czy popiera abortowanie dzieci z zespołem Downa.

- Dzieci z zespołem Downa to tylko jedna czwarta przypadków aborcji z powodu ciężkiego uszkodzenia płodu. Bardzo często są to uszkodzenia, które uniemożliwiają życie poza łonem matki, co oznacza jednoznacznie śmierć w męczarniach - wypaliła Lubnauer.

O tym, że popiera prawo do aborcji, Lubnauer poinformowała również na swoim Twitterze.

- Prawa kobiet to podstawowe prawa człowieka, to prawo do wolnego wyboru i stanowienia o sobie. Dlatego warto o nie walczyć i nie dać nikomu ich ograniczać. Kościół nie będzie decydował za nas! - napisała.

Za to ani słowem szefowa Nowoczesnej nie wspomniała, że podstawowym prawem człowieka, jest prawo do życia.

Byli też tacy uczestnicy manifestacji, którzy twierdzili, że nie są za prawem do zabijania, ale są za... aborcją.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl