Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Ci, co odeszli. Wspomnienie zmarłych ze świata kultury

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Przypominamy ludzi kultury, którzy zmarli w ciągu ostatniego roku. Odeszli m.in.: Bohdan Smoleń, Andrzej Kopiczyński, Witold Pyrkosz, Wanda Chotomska, Janusz Głowacki, Robert Miles.

pixabay.com

W dniu Wszystkich Świętych ludzie przychodzą na cmentarze, aby zapalić znicze, pomodlić się za swoich bliskich najbliższych zmarłych, przyjaciół, a także bohaterów narodowych, którzy oddali swoje życie w obronie ojczyzny. W tym okresie wspominamy tych, którzy odeszli w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Bohdan Smoleń (ur.9.06.1947, zm. 15.12.2016)

Bohdan Smoleń aktywnie działał w ramach kabaretu Pod Budą. Dużą sławę przyniosła mu działalność w kabarecie Tey w Poznaniu, gdzie wraz z Zenonem Laskowikiem stworzyli wiele kultowych żartów, które trafiły do annałów polskiego kabaretu. Poza działalnością kabaretową, dał się również poznać jako aktor filmowy i telewizyjny. Prowadził również fundację Stworzenia Pana Smolenia zajmującą się rehabilitacją chorych dzieci za pomocą hipoterapii. 

Andrzej Kopiczyński (ur. 18.02.1935, zm. 4.03.2017)

Andrzej Kopiczyński zadebiutował na ekranie w 1957 roku w filmie Jerzego Kawalerowicza "Prawdziwy koniec wielkiej wojny". Od 1970 r. występował na deskach teatrów  warszawskich: m.in. Teatru Narodowego i Teatru Rozmaitości. Do historii kina przeszła jego znakomita tytułowa rola w serialu „Czterdziestolatek”. Aktor zmarł w szpitalu po wieloletniej walce z chorobą Alzheimera.

Witold Pyrkosz (ur. 24.12.1926, zm. 22.04.2017)

Aktor debiutował w 1956 r. w filmie Jerzego Kawalerowicza „Cień”, by później grać w obrazach czołowych polskich reżyserów: u Andrzeja Munka, Wojciecha J. Hasa, Sylwestra Chęcińskiego, Antoniego Krauzego, Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Zanussiego. Był również królem seriali – mogliśmy go oglądać m.in. w „Stawce większej niż życie” , „Domu” czy „Karierze Nikodema Dyzmy”. Dużą popularność przyniosła mu także rola Lucjana Mostowiaka w serialu „M jak miłość”.

Zbigniew Wodecki (ur. 6.05.1950, zm. 22.05.2017)

Piosenkarz, instrumentalista (grał m.in. na skrzypcach i fortepianie), kompozytor, aktor i prezenter. Znany był z przebojów takich jak m.in. „Chałupy Welcome To”, „Zacznij od Bacha”, „Opowiadaj mi tak” i „Izolda”, jak również dzięki polskim wersjom utworów z filmów animowanych „Pszczółka Maja” oraz „Rudolf czerwononosy Renifer”. Od końca lat 60., związany był z kabaretami Piwnica pod Baranami i Anawa, a także z orkiestrą symfoniczną Polskiego Radia i Krakowską Orkiestrą Kameralną. W latach 1968–1973 współpracował z Ewą Demarczyk. Zmarł po nieudanej walce ze skutkami udaru.

Robert Miles (ur. 3.11.1969, zm. 9.05.2017)

DJ, producent muzyczny, był prekursorem gatunku dream house. W 1996 r. wydał album „Children”, który tylko w Europie sprzedał się w nakładzie ponad 1,5 mln egzemplarzy. Współpraca z Milesem (której owocem jest utwór  "One and One")  była przełomowym momentem w karierze Edyty Górniak. Muzyk zmarł po dziewięciomiesięcznej walce z nowotworem.

Roger Moore (ur. 14.10.1927, zm. 23.05.2017)

Sir Roger Moore, brytyjski aktor najlepiej znany miłośnikom kina jako odtwórca roli Jamesa Bonda. Roger Moore wcielił się w agenta Jej Królewskiej Mości m.in. w filmach „Żyj i pozwól umrzeć”, „Człowiek ze złotym pistoletem” i „Ośmiorniczka”. Zmarł w wyniku choroby nowotworowej.

Wanda Chotomska (ur. 26.10.1929, zm. 2.08.2017)

Bajki, opowiadania i wiersze dla dzieci stanowiły lwią część twórczości Wandy Chotomskiej -  ma na koncie ponad 200 książek dla dzieci i młodzieży, audycji radiowych i telewizyjnych, scenariuszy do filmów krótkometrażowych i sztuk teatralnych. Pisarka była również autorką popularnego w latach 60. i 70. programu telewizyjnego pt. "Jacek i Agatka".  Odeszła po wyczerpującej walce z chorobą.

Janusz Głowacki (ur. 13.09.1938, zm. 19.08.2017)

Dramaturg, prozaik, felietonista i autor scenariuszy filmowych. Był współscenarzystą kultowego filmu „Rejs”. Dużą część życia spędził w Stanach Zjednoczonych, gdzie powstały jego dramaty, m.in. „Polowanie na karaluchy”, „Antygona w Nowym Jorku” i „Czwarta siostra”. Był też autorem takich tomów prozy jak m.in.: „Ostatni cieć” (2001), „Z głowy” (2004), „Jak być kochanym” (2005), „Good night Dżerzi” (2010).

Tom Petty (ur. 20.10.1950, zm. 2.10.2017)

Petty znany był z występów w grupie Tom Petty and the Heartbreakers, supergrupie Traveling Wilburys oraz kariery solowej. Był jednym z najpopularniejszych muzyków rockowych lat 80. XX wieku. Legendarny rockman przez cały rok świętował jubileusz 40-lecia swojego zespołu Heartbreakers. Zaledwie tydzień przed śmiercią wrócił z jubileuszowej trasy koncertowej.

Fats Domino (26.02.1928, zm. 24.10.2017)

Amerykański pianista i wokalista, który do wczesnej muzyki rockowej dodał nowoorleański klimat; twórca takich przebojów, jak "Blueberry Hill", "Shake, Rattle and Roll", sprzedał ponad 110 mln płyt. Miał 89 lat.

 

 



Źródło: niezalezna.pl

 

#ludzie kultury #śmierć #Wszystkich Świętych

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Magdalena Jakoniuk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo