Francuskie wrota dla nielegalnych imigrantów

Na nic się zda wysiłek rządu włoskiego – spowodowany co prawda presją ze strony elektoratu – na rzecz ograniczenia nielegalnej imigracji przez Libię, jeśli inne kraje Unii Europejskiej będą nadal zapraszały w sposób mniej lub bardziej otwarty kolejnych kandydatów do emigracji.

Tak właśnie czyni Francja pod prezydenturą Emmanuela Macrona. Po tym, jak nielegalny imigrant z Tunezji poderżnął gardło dwóm młodym Francuzkom na peronie dworca w Marsylii, Macron chciał być stanowczy. Powiedział, że odtąd każdy nielegalny imigrant przyłapany na przestępstwie zostanie wydalony z Francji (Tunezyjczyk Ahmed Hanachi był kilkakrotnie aresztowany i został wypuszczony przez francuską policję, zanim zabił te dwie biedne dziewczyny). Należy to rozumieć następująco: dopóki ktoś nie zrobi czegoś złego we Francji, może tam przebywać nielegalnie tak długo, jak mu się podoba. Tak jest w rzeczywistości. By problem rozwiązać, podjęto oryginalne działania – ostatnio we Francji coraz więcej wniosków o azyl jest rozpatrywanych pozytywnie. A tymczasem do Włoch płynie fala migrantów z Tunezji.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Tagi
Wczytuję komentarze...

Śmietniki pełne jedzenia

Polska jest w niechlubnej czołówce UE, jeśli chodzi o marnowanie jedzenia. Statystyczny Polak, według wyliczeń firmy badania rynku Deloitte, wyrzuca ok. 230 kg żywności rocznie.

Czwarty wieszcz, Cyprian Kamil Norwid, ulubiony pisarz św. Jana Pawła II, tak pisał o Polsce i Polakach, gdy przebywał na przymusowej emigracji: „Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba/Podnoszą z ziemi przez uszanowanie/Dla darów Nieba/Tęskno mi, Panie”. To poezja z XIX w., ale przecież tak było w istocie jeszcze do niedawna. Co się takiego stało? To efekt podnoszenia się poziomu życia w Polsce i zmian mentalności części społeczeństwa na bardziej konsumpcyjną. Ale to też kwestia systemowa. Wielu Polaków jest nieodpornych na sztuczki marketingowe i z tego powodu po prostu kupuje za dużo. Nie ma też w Polsce odpowiedniego prawodawstwa i systemu, by zapobiegać marnowaniu żywności. A to dlatego, że dopiero dostrzegamy ten problem. Należy go rozwiązać nie tylko z powodów moralnych, ale także dlatego, że marnowanie żywności po prostu przynosi duże straty.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl