Tak wyglądało nękanie lokatorów. Telefony w środku nocy, codzienne pytania „kiedy się wyprowadzą”

Udostępnij

Na początku codziennie oprócz weekendów przychodziły do mieszkania młode osoby w imieniu spółki i pytały, kiedy się wreszcie wyprowadzimy - mówiła dziś przed komisją ds. reprywatyzacji jedna z lokatorek kamienicy Nowogrodzka 6a Alicja Dobecka-Olsen.

Komisja weryfikacyjna bada sprawę Nowogrodzkiej 6a. Dobecka-Olsen, pytana przez komisję o formy nękania jej i sąsiadów przez właścicieli kamienicy, mówiła, że na początku codziennie oprócz weekendów przychodziły do mieszkania młode osoby w imieniu spółki i pytały "kiedy się stąd wreszcie wyprowadzicie".

Jeszcze człowiek nie wstał, już było pukanie do drzwi

 - dodała.

CZYTAJ WIĘCEJ: Przerwane zeznania świadka ws. afery reprywatyzacyjnej. Emocje wzięły górę

Powiedziała, że otrzymała wezwanie do opuszczenia mieszkania wysłane w imieniu właściciela.

Straszono nas, że w razie czego będzie eksmisja

- relacjonowała świadek komisji.

Według niej jedną z form nękania lokatorów było inne wezwanie ze strony spółki Jowisz - do przedstawienia umowy najmu. Jak powiedziała, od chwili złożenia zeznań na policji - w lutym 2017 r. - skończyły się telefony nękające ją.

Wcześniej - zawsze, gdy byłam na demonstracjach w obronie praw lokatorów, albo telewizje ze mną robiły wywiad, to o godz. 2-3 w nocy były takie telefony

 - powiedziała.

Mieszkamy tam tyle lat, za mieszkanie czterokrotnie zapłaciliśmy i ktoś mnie będzie wyrzucał z mojego mieszkania, bo on chce to mieszkanie, bo musi je sprzedać po 20 tys. za metr

 - mówiła.

No z jakiej racji? Wychodzi na to, że my jesteśmy śrubki do wyrzucenia

 - dodała.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP


SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Na znak protestu. Zamknięto Bazylikę Grobu Pańskiego

/ Jorge Láscar \ CC BY 2.0

Przedstawicie Kościołów w Jerozolimie zamknęli dziś Bazylikę Grobu Pańskiego na znak bezprecedensowego protestu przeciwko podatkom i planowanej polityce wywłaszczania. Oskarżają Izrael o systematyczny atak na obecność chrześcijan w Ziemi Świętej.

Przedstawiciele trzech wspólnot opiekujących się wspólnie Bazyliką Grobu Pańskiego: kustosz Ziemi Świętej franciszkanin ojciec Francesco Patton, zwierzchnik prawosławnego patriarchatu Jerozolimy Teofil III i patriarcha Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego Nurhan Manugian, poinformowali, że Bazylika Grobu Pańskiego pozostanie zamknięta aż do odwołania.

Wystosowali oni oświadczenie w reakcji na projektowaną ustawę i decyzje władz Jerozolimy, które planują obciążenie wspólnot chrześcijańskich podatkiem od nieruchomości, z którego historycznie Kościoły były zwolnione, i na poczet niezapłaconych podatków chcą zajmować mienie kościelne, nieruchomości i rachunki bankowe.

W oświadczeniu przedstawiciele chrześcijan przypominają, do tej pory respektowany i ceniony był wkład wspólnot chrześcijańskich w budowę szkół, szpitali i domów opieki w Ziemi Świętej, a prawa i przywileje tych wspólnot były gwarantowane porozumieniami międzynarodowymi.

W związku z nową polityką podatkową gminy i proponowaną ustawą o wywłaszczeniu ziemi w Jerozolimie sprzedanej przez Kościoły od 2010 roku, opiekunowie Grobu Pańskiego we wspólnym oświadczeniu oskarżają Izrael o „systematyczny i bezprecedensowy atak na chrześcijan w Ziemi Świętej”.

Teofil III określił nowe przepisy jako „dyskryminujące i rasistowskie”. Jego zdaniem „przypominają ono prawa o podobnym charakterze zatwierdzane przeciwko Żydom w Europie w ciemnych okresach”.

W zakończenie oświadczenia jego sygnatariusze poprosili o modlitwę o rozwiązanie tego bezprecedensowego kryzysu w Jerozolimie.

Po ogłoszeniu protestu przez opiekunów Bazyliki ministerialna komisja Knesetu odłożyła do następnego tygodnia zaplanowaną na dziś debatę na temat ustawy.

Ustawa ta pozwoliłaby państwu na wywłaszczenie w Jerozolimie gruntów sprzedanych od 2010 roku przez Kościoły anonimowym nabywcom. Zdaniem inicjatorki ustawy, Rachel Azarii, deputowanej z centrowej partii My Wszyscy, te niejasne akty sprzedaży pozbawiły tysiące mieszkańców Jerozolimy pewności co do warunków ich zamieszkania. Oficjalnie celem ustawy ma być ochrona właścicieli mieszkań przed ewentualną możliwością nieprzedłużenia dzierżawy gruntów.

Kościoły należą do największych posiadaczy gruntów w mieście i ich jerozolimscy zwierzchnicy twierdzą, że ustawa utrudni im znalezienie nabywców na posiadane przez nich grunty, a nawet - jak napisano w oświadczeniu - może doprowadzić do wywłaszczeń.

 

Źródło: PAP, niezalena.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl