Turcja: katastrofa w kopalni, są ofiary śmiertelne

M E/ sxc.hu

  

Sześciu górników zginęło, a jeden został ranny, gdy zawaliła się część kopalni węgla w tureckiej prowincji Sirnak w pobliżu granicy z Irakiem. Jeden pracownik kopalni wciąż pozostaje pod gruzami - informuje CNN Turk.

Minister energetyki i bogactw naturalnych Turcji Berat Albayrak oświadczył, że kopalnia działała bez licencji.

"Działalność kopalni w prowincji Sirnak, w której doszło do wypadku, była wstrzymana w 2013 r. przez Generalną Dyrekcję ds. Górnictwa ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa i ryzyko operacyjne" - powiedział szef resortu.

Od lat sytuacja w kwestii bezpieczeństwa w tureckich kopalniach, zwłaszcza węgla, pozostawia wiele do życzenia. Do najtragiczniejszej w skutkach katastrofy górniczej w Turcji doszło w maju 2014 roku, gdy w kopalni węgla brunatnego w Somie na zachodzie kraju w następstwie wielkiego pożaru zginęło 301 ludzi. Innym tragicznym wypadkiem tego rodzaju w Turcji był wybuch gazu w kopalni w prowincji Zonguldak nad Morzem Czarnym w 1992 roku. Zginęły wówczas 263 osoby.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Będzie bezpieczniej! Ważny odcinek drogi po remoncie

/ warrenrandalcarr

  

Otwarto wyremontowany ok. 10 km fragment drogi wojewódzkiej nr 762 na odcinku od węzła Kielce-Południe przy trasie S7 do granicy z gminą Małogoszcz. Zdaniem wiceministra inwestycji i rozwoju Adama Hamryszczaka inwestycja zwiększy bezpieczeństwo i jakość życia mieszkańców.

Inwestycję zrealizowano z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Podczas uroczystego otwarcia drogi w Jedlnicy (Świętokrzyskie) Hamryszczak zaznaczył, że rozbudowa DW 762 jest niezwykle ważna dla przedsiębiorców, ponieważ przyczyni się do poprawy warunków spedycji oraz ułatwi kontakty w kierunku północnym i południowym. "Jest także niezwykle ważna dla turystyki, która stanowi o sile gospodarki województwa świętokrzyskiego, dlatego myślę, że dzięki tej inwestycji coraz więcej turystów będzie odwiedzało piękny zamek w Chęcinach oraz miejscowe atrakcje" – dodał.

Podkreślił również, że jest pozytywnie zaskoczony tempem prac, które pierwotnie miały potrwać do marca 2019 r. "Jestem przekonany, że akurat ten projekt będzie służył mieszkańcom i w konsekwencji stanie się siłą napędową do realizacji kolejnych inwestycji, będzie przyciągał kolejne inwestycje publiczne oraz prywatne" – mówił Hamryszczak.

Przypomniał, że z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020 w województwie świętokrzyskim obecnie realizowane są jeszcze cztery inne inwestycje, natomiast rozbudowa DW 762 jest drugą inwestycją pod względem finansowym.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski podkreślił, że DW 762 przed modernizacją była bardzo niebezpieczną trasą, natomiast "teraz spełnia wszystkie standardy takiej drogi, o jakiej marzymy". "Drogi łączą i to jest fakt, bo wysiłek wielu osób złożył się na ten końcowy efekt, wielu instytucji, m.in. Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, samorządu woj. świętokrzyskiego, gminy Chęciny oraz wykonawcy" – dodał.

W ramach inwestycji DW 762 została rozbudowana do parametrów klasy „G”, dostosowana do obciążenia 115 kN. Korekcie poddano łuki trasy, a jej jezdnia została poszerzona do siedmiu metrów.

Przedsięwzięcie składało się m. in. z budowy dróg dojazdowych do nieruchomości sąsiadujących z trasą wojewódzką, rozbudowy istniejących skrzyżowań, przebudowy zjazdów do posesji, budowy chodników i ścieżki rowerowej. Powstały nowe zatoki przy przystankach autobusowych. Rozebrany został też stary most na rzece Hutce – w tym miejscu powstała nowa konstrukcja.

Trasa zyskała odwodnienie i oświetlenie. Przebudowano także istniejącą infrastrukturę techniczną, kolidującą z projektowaną rozbudową sieci energetycznej, sieci telekomunikacyjnej oraz sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej. Wybudowano również miejsca kontroli i ważenia pojazdów oraz miejsca obsługi rowerzystów.

Wartość inwestycji to blisko 69,5 mln zł brutto, z czego ponad 49 mln zł stanowi wsparcie z Unii Europejskiej. Opracowanie dokumentacji technicznej, niezbędnej przy realizacji inwestycji, zrealizowała gmina Chęciny.

Droga wojewódzka nr 762 liczy ok. 22 km długości; prowadzi z Kielc do miejscowości Małogoszcz

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl