Rosjanie szpiegowali USA. Posłużył im do tego... popularny program antywirusowy

/ FLICKR/IVAN DAVID GOMEZ ARCE/CC BY 2.0

  

Programu antywirusowego Kaspersky Lab używa 400 milionów osób na świecie. To właśnie ten program wykorzystali Rosjanie do szpiegowania Stanów Zjednoczonych. Rosjan na gorącym uczynku przyłapali... hakerzy z Izraela.

Amerykański dziennik "New York Times" informuje, że hakerzy z Rosji używali programu antywirusowego Kaspersky Lab jako pewnego rodzaju wyszukiwarkę internetową, która posłużyła im do znajdowania danych wywiadowczych powiązanych z USA.

Z programu korzysta 400 mln osób na świecie –  w tym pracownicy i agencje rządowe Stanów Zjednoczonych. Nic więc dziwnego, że operacja rosyjskich hakerów zakończyła się powodzeniem. Rosjanie przy pomocy Kaspersky Lab wykradli tajne informacje z komputera należącego do pracownika NSA –  a to tylko jeden, podany do wiadomości publicznej, efekt ich przeszpiegów.

Rosyjscy hakerzy wpadli na gorącym uczynku, przyłapani przez hakerów z Izraela. Izrael, jako sojusznik USA, poinformował o swoim odkryciu, w efekcie czego we wrześniu usunięto Kaspersky'ego z rządowych komputerów w Stanach Zjednoczonych.

Co ciekawe sam Kaspersky twierdzi, że ani on, ani jego firma... nie wiedzieli o działaniach rosyjskich hakerów.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: nytimes.com, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Sąd Apelacyjny po stronie opozycji?

/ Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Sąd Apelacyjny uznał, że premier Mateusz Morawiecki jest uczestnikiem kampanii wyborczej i wniosek PO zostanie prawdopodobnie rozpatrzony w poniedziałek w trybie wyborczym - poinformował poseł Platformy Obywatelskiej Mariusz Witczak.

Sędzia Sądu Okręgowego Sylwia Urbańska powiedziała w środę, że po rozpatrzeniu wniosku, sąd uznał, że nie podlega on rozpoznaniu w trybie wyborczym.

- Sąd postanowił oddalić wniosek, a główną przyczyną tego rozstrzygnięcia było uznanie, że roszczenia wnioskodawcy zostały wywiedzione w niewłaściwym trybie i dlatego podlegają oddaleniu, czyli krótko mówiąc, w tym szczególnym trybie art. 111 Kodeksu wyborczego, czyli tych tzw. pozwów wyborczych, (...) to nie ten przepis, nie to postępowanie - uzasadniała sędzia Sylwia Urbańska.

Jak dodała, "sąd uznał, że uczestnik postępowania (czyli premier) nie spełnia kryteriów wskazanych w przepisie, czyli nie był kandydatem komitetu wyborczego oraz nie posiadał pisemnej zgody pełnomocnika komitetu, zaś to, że - jak twierdzi wnioskodawca - jest 'twarzą kampanii samorządowej', to w tym szczególnym trybie nie ma znaczenia".

W czwartek PO złożyła zażalenie na decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie ws. pozwu przeciwko szefowi rządu. Politycy PO ocenili, że Sąd Okręgowy "wbrew przepisom prawa, logice, faktom, zdrowemu rozsądkowi" uznał, że Morawiecki nie jest uczestnikiem kampanii wyborczej.

Witczak poinformował na konferencji prasowej w Sejmie, że Sąd Apelacyjny "przyznał rację" Platformie i uznał, że premier jest uczestnikiem kampanii wyborczej.

- Sąd Apelacyjny nakazał Sądowi Okręgowemu zbadanie kłamstwa wyborczego Mateusza Morawieckiego - powiedział poseł PO.

Jak dodał, wniosek jego partii przeciwko Morawieckiemu prawdopodobnie zostanie rozpatrzony w poniedziałek w trybie wyborczym. "Czekamy na tę decyzję" - oświadczył.

Witczak zaznaczył również, że Sąd Apelacyjny "zasugerował" w tej sprawie przesłuchanie uczestników postępowania, w tym szefa rządu.

PAP potwierdziła w piątek w biurze Sądu Apelacyjnego, że orzeczenie Sądu Okręgowego ws. wniosku PO zostało uchylone. Sprawę oraz akta skierowano do Sądu Okręgowego do ponownego rozpatrzenia.

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl