Będą zmiany w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego

/ pixabay.com

  

Przyjęcie do domu pomocy społecznej osoby bez jej zgody, a za zgodą jej przedstawiciela ustawowego, wymagać będzie orzeczenia sądu opiekuńczego o skierowaniu do takiego domu - przewiduje nowela ustawy, którą uchwalił dziś Sejm.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia psychicznego oraz niektórych innych ustaw przyjęcie do domu pomocy społecznej osoby bez jej zgody, a za zgodą jej przedstawiciela ustawowego, wymagać będzie orzeczenia sądu opiekuńczego o skierowaniu do takiego domu. Nowe przepisy mają dostosować polskie prawo do wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Konstytucyjnego.

Nowela przewiduje też obowiązek okresowego badania stanu zdrowia psychicznego osoby przebywającej w domu pomocy społecznej, jeśli chodzi o uzasadnienie jej pobytu w takiej placówce. Badania przeprowadzane byłyby co najmniej raz na sześć miesięcy.

W regulacji uwzględniono także możliwość wystąpienia - w tym również przez osobę ubezwłasnowolnioną - o zmianę orzeczenia o przyjęciu do domu pomocy społecznej. Ponadto osoba, która nie wyrazi zgody na dalszy pobyt w domu pomocy społecznej będzie mogła wystąpić z wnioskiem o zniesienie obowiązku przebywania w nim.

Aby zapewnić lepszą ochronę prawną osobie kierowanej bez jej zgody do szpitala psychiatrycznego (albo domu pomocy społecznej lub przebywającej w danej placówce), wprowadzono obowiązek ustanowienia adwokata lub radcy prawnego z urzędu. Sąd będzie miał również obowiązek ustanowienia adwokata lub radcy prawnego z urzędu, jeżeli jego udział uzna za potrzebny, a osoba, której postępowanie dotyczy, nie będzie zdolna do złożenia odpowiedniego wniosku.

Nowelizacja przewiduje również, że osoba, która musi poddać się leczeniu odwykowemu będzie mogła złożyć wniosek o zmianę przez sąd postanowienia, jeśli chodzi o rodzaj zakładu leczenia odwykowego.

Nowela zakłada konieczność monitorowania pomieszczeń, w których przetrzymywane są osoby, wobec których stosuje się środek przymusu bezpośredniego w postaci izolacji.

Regulacja wprowadza zmiany wynikające z orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącego przepadku przedmiotów i narzędzi niebędących własnością sprawcy. Sąd będzie mógł orzec przepadek rzeczy, jeżeli ich właściciel lub inna osoba uprawniona - nie zachowując ostrożności wymaganej w danych okolicznościach - przewidywała albo mogła przewidzieć, że mogą one służyć lub być przeznaczone do popełnienia wykroczenia. 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kuchciński: Bronicie interesów Polski

/ Saeima; creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

  

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński powiedział w Rzeszowie podczas ogólnopolskich obchodów Dnia Krajowej Administracji Skarbowej, że ta instytucja "broni skutecznie interesu fiskalnego państwa". List z tej okazji przesłał prezydent RP Andrzej Duda.

"Dzięki KAS i jej pracownikom maleje szara strefa, eliminowana jest nieuczciwa konkurencja, ale za to wspierani są przedsiębiorcy uczciwi, szczególnie przedsiębiorcy polscy. KAS broni skutecznie interesu fiskalnego państwa; interesu podatkowego. Ale także skutecznie zabezpiecza granice Polski i Unii Europejskiej"

- mówił Kuchciński.

Marszałek przypomniał, że jedną z najważniejszych funkcji i obowiązków państwa jest zapewnienie bezpieczeństwa jego obywatelom. "Do nich również należy bezpieczeństwo skarbowe. Zapewnienie dochodów państwa po to, żeby władze państwowe miały możliwość finansowania swoich działań w różnych innych zakresach" - zauważył.

Zaznaczył, że KAS jest to "służba młoda", "liczy kilkanaście miesięcy, ale już ma wielkie osiągniecia". "Połączenie służb (skarbowych i celnych) miało sens. Widzimy to w praktyce. W efektach i liczbach, a liczby nie kłamią" - podkreślił Kuchciński.

Marszałek Sejmu zwrócił uwagę na dwa aspekty pracy KAS. Według niego, jest mniej kontroli; w ubiegłym roku zmniejszyły się one o 30 proc. Podkreślił też większą skuteczność pracy KAS. Przypomniał, że w ub. roku do budżetu państwa wpłynęło dodatkowo 42,5 mld zł.

"Za te pieniądze można wybudować autostradę od Przemyśla do Szczecina, nową zupełnie autostradę. Takie sumy przekraczają ponad 10 razy wspólny budżet wojewody podkarpackiego i samorządu wojewódzkiego. Taka suma jest dwukrotnie wyższa od sumy wydanej do tej pory na jeden z najważniejszych programów, jakie państwo polskie realizuje, by wspierać rozwój polskich rodzin; program 500 plus"

- wyliczał marszałek.

Jego zdaniem efekty pracy KAS świadczą, "jakie do tej pory było marnotrawstwo, jakie było złodziejstwo w tym względzie". "Powstanie KAS było przez nas mocno wspierane. Efekty są widoczne" - mówił Kuchciński.

Prezydent Andrzej Duda w liście przesłanym do uczestników obchodów przekazał "wyrazy szacunku i uznania wszystkim, którzy swoją sumienną, niezwykle odpowiedzialną pracą współtworzą renomę KAS jako nowoczesnego, profesjonalnego i respektowanego organu naszego państwa". Napisał, że działania pracowników KAS sprawiają, że "państwo ma realne, materialne podstawy funkcjonowania, że jest sprawne, silne, bezpieczne i szanowane".

"Jestem przekonany, że oddanie i profesjonalizm, nieskazitelność postawy oraz otwartość i życzliwość pracowników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej będą się stale przyczyniać do utrwalania właśnie takiego wizerunku służb finansowych Rzeczypospolitej"

- podkreślił prezydent.

Szef KAS Marian Banaś zaznaczył, że na powstanie tej instytucji oczekiwali przedsiębiorcy, którzy chcieli równych i sprawiedliwych zasad w działalności gospodarczej. "Półtora roku działalności KAS wskazuje, że była ona potrzebna. Odniosła sukces" - powiedział.

W jego ocenie, powstanie KAS pozwoliło usunąć "patologiczne sytuacje, jakie miały miejsce w poprzednim okresie, w okresie poprzednich rządów, kiedy budżet państwa stracił 262 mld zł".

"Trzeba Polskę kochać, bo jak się ją kocha, to rzeczy niemożliwe staja się możliwe. Myśmy z takich rzeczy niemożliwych zrobili rzecz możliwą. Polska potrzebuje swojej siły, niezależności i wspólnej pracy, bo wyzwania są olbrzymie"

- mówił szef KAS.

KAS powstała w marcu 2017 r. w wyniku połączenia administracji podatkowej, kontroli skarbowej i Służby Celnej.

Celem jej powołania było usprawnienie działań związanych z poborem podatków i ceł oraz skuteczniejsza walka z przestępczością gospodarczą.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl