Ta informacja pogrąży PO? Już w 2014 r. wiedziała, że w Polsce dochodzi do wielomilionowych wyłudzeń VAT!

/ flickr.com/European People's Party/CC BY 2.0

  

"Super Express" ustalił, że już w czerwcu 2014 roku Platforma Obywatelska wiedziała, iż w naszym kraju dochodzi do przekrętów VAT na gigantyczną skalę. Powstał nawet specjalny raport w tej sprawie, sporządzony przez prof. Witolda Modzelewskiego, który trafił wówczas do Ministerstwa Finansów.

O nadużyciach, ich szybko rozwijającej się skali i patologiach z tym związanych sygnalizowałem rządowi PO-PSL w czerwcu 2014 r. Przykre, że PO nie podjęła debaty nad wielkim problemem z VAT. Wystarczyło obserwować dochody budżetowe – powiedział w rozmowie z "Super Expressem" prof. Witold Modzelewski.

Jan Cichoń, wiceminister finansów za rządów PO-PSL (w latach 2013-2015), nie ma sobie jednak najwyraźniej nic do zarzucenia.

To nieprawda, że nie zajmowaliśmy się problemem z VAT. Pracowaliśmy nad ordynacją podatkową, realizowaliśmy plan, który miał za zadanie uszczelnić system VAT. Monitorowaliśmy sytuację, byliśmy zaniepokojeni – stwierdził.

Przypomnijmy, że 14 września Ryszard Terlecki poinformował, że w Prawie i Sprawiedliwości zapadła decyzja o powołaniu komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT. 

Według Janusza Szewczaka, posła PiS "skala wyłudzeń, oszustw, przekrętów finansowych w zakresie dochodu z podatku VAT jest gigantyczna – to jest 200-250 mld złotych, a nawet 260 mld zł, jak mówią niektórzy".

O mafii VAT-owskiej przeczytasz również w najnowszym numerze "Gazety Polskiej".

 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: se.pl, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Marchlewicz usunięty z PiS

/ Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

  

Uchwałą Prezydium Zarządu Okręgowego PiS Przemysław Marchlewicz został usunięty z szeregów PiS - poinformowała na Twitterze rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Decyzja ma związek z zatrzymaniami, jakich we wtorek dokonało ABW i CBA. Wśród czterech osób podejrzewanych o udział w grupie przestępczej wyłudzającej VAT przy obrocie ogniwami fotowoltaicznymi - jak podały media - jest Przemysław M., były wiceprezes Lotosu od maja do grudnia 2016 roku.

Jak powiedział szef gdańskich struktur okręgowych PiS Janusz Śniadek, zatrzymanie było bezpośrednią przyczyną i powodem decyzji o usunięciu Marchlewicza z partii.

- Jest to dla nas dużym zaskoczeniem, natomiast absolutnie w takich sytuacjach nie ma cienia wątpliwości, co należy zrobić - podkreślił.

Polityk zaznaczył jednocześnie, że sprawa prowadzona przez CBA nie ma związku z "bardzo krótkim epizodem" pełnienia przez Marchlewicza funkcji w Lotosie.

Informacje o zatrzymaniach podali rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn i Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej CBA. Jak poinformowali, zatrzymań dokonali we wtorek funkcjonariusze z gdańskiej delegatury CBA i ABW we wspólnym śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu. 

Wśród czwórki zatrzymanych jest kierownictwo - prezes i dyrektorzy - podkarpackiej spółki. Według śledczych zatrzymani działając w latach 2015-16 w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzali podatek VAT poprzez wprowadzanie do obiegu fikcyjnych faktur na zakup ogniw fotowoltaicznych. Grupa działała na terenie całego kraju oraz w Czechach i na Słowacji – podał Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej CBA.

Podkarpacka spółka miała produkować ogniwa prądotwórcze, jednak w rzeczywistości pełniła jedynie rolę tzw. "bufora", pozorując transakcje handlowe – powiedział Brodowski.

Żaryn podał, że firma uzyskała dotacje na zakup m.in. urządzeń, które miały służyć do produkcji paneli fotowoltaicznych, ale nigdy nie zostały jednak uruchomione i nie były wykorzystywane w procesie produkcyjnym.

- Poprzez poświadczające nieprawdę faktury VAT oraz przelewy bankowe, spółki te dokonywały rzekomej sprzedaży lub nabycia towaru. Następnie po przewiezieniu paneli poza granicę Polski, do Czech i na Słowację, ubiegały się one o zwrot nienależnego podatku VAT – wyjaśnił rzecznik.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl