Terrorystka po odsiadce dostała pracę w londyńskim urzędzie. Brytyjczycy oburzeni

/ twitter.com/Adam

Skazana na 10 lat więzienia za pomocnictwo w zamachu na londyńskie metro Mulumebet Girma z Etiopii dostała pracę w jednym z londyńskich urzędów. Jej współpracownicy z urzędu nie wiedzieli, że w 2005 roku pomagała ona w próbie detonacji bomby w metrze.

Na trop skazanej za terroryzm kobiety wpadli dziennikarze brytyjskiego tabloidu "The Sun". Jak ujawniono, po opuszczeniu więzienia Mulumebet Girma dostała pracę w Radzie Miasta Southwark w Londynie, którą wykonywała przez cztery lata.

Współpracownicy nie mieli pojęcia, że w 2005 r. kobieta pomagała szwagrowi w próbie zdetonowania bomby w londyńskim metrze. Pomogła mu również w ucieczce do Brighton, skąd dostał się do Paryża. Policja zatrzymała go dopiero w Rzymie.

Terrorystka zajmowała się kiedyś modelingiem. Jej uroda nie umknęła uwadze współpracowników, którzy namówili ją do wzięcia udziału w kampanii informacyjnej. Była więźniarka znalazła się na plakatach promujących akcję.

- Jak tylko jej przeszłość wyszła na jaw, podjęliśmy zdecydowane działania i rozwiązaliśmy umowę – powiedziała dyrektor wykonawcza Rady Miasta Southwark Eleanor Kelly. 

Od momentu jej zatrudnienia w urzędzie w 2013 roku nie było z nią problemów, i nie stwarzała zagrożenia dla londyńczyków - zapewnił rzecznik urzędu.

- Girma nie miała dostępu do poufnych informacji, a na jej komputerze nie zostało znalezione nic podejrzanego – oświadczył.

Mulumebet Girma odsiedziała tylko 5 z 10 lat wymierzonej jej kary - sąd uwzględnił apelację obrony. Jej siostra, żona niedoszłego zamachowca, wciąż odbywa karę 11 lat i 9 miesięcy więzienia.

 

Źródło: wprost.pl, The Times, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Twarde stanowisko IPN. „Skala wykorzystania ludności cywilnej przez Rzeszę Niemiecką powinna być przedmiotem rzetelnych badań”

/ Zrzut ekranu z youtube.com/TV Republika

"Skala wykorzystania ludności cywilnej przez Rzeszę Niemiecką powinna być przedmiotem rzetelnych badań, wolnych od nacisków politycznych. Miara powinna być jednakowa dla wszystkich grup narodowych w podbitym społeczeństwie" – poinformował Instytut Pamięci Narodowej w komunikacie.

W dostępnym na stronie internetowej IPN "Oświadczeniu w sprawie zbrodni Rzeszy Niemieckiej w okupowanej Polsce oraz fałszywych informacji pojawiających się w obiegu publicznym" czytamy też, że dotyczący okresu II wojny światowej "opis wydarzeń i zachowań społecznych powinien uwzględniać proporcje, tło wydarzeń, indywidualne postawy i motywacje oraz warunki stworzone przez politykę okupanta".

Wykorzystanie dotychczasowego dorobku nauki powinno uwzględniać szacunek dla rzetelnych badaczy przedmiotu oraz stronić od manipulacji i nadużyć przy wykorzystaniu ich nazwisk – poinformował IPN.

IPN wyjaśnił, że jego oświadczenie wiąże się z tym, że "w obiegu publicznym coraz częściej kolportowane są oderwane od faktów informacje o liczbach Żydów zabitych poza gettami na okupowanych przez Niemców obszarach polskich w latach 1942–1945 oraz fałszywie generalizujące ujęcia na temat sprawców zbrodni".

W komunikacie wskazano jednocześnie, że "tylko narzucenie obywatelom RP (narodowości polskiej, żydowskiej i innej) nieludzkiego systemu prawnego Rzeszy Niemieckiej mogło spowodować, że informacja o miejscu pobytu zwyczajnego człowieka, uczciwego współobywatela – Żyda, Polaka żydowskiego pochodzenia lub członka niepodległościowej konspiracji – mogła być tożsama z wyrokiem śmierci".

IPN podkreślił, że "w wolnej Polsce przed 1939 rokiem takie sytuacje były nie tylko niemożliwe, ale i niewyobrażalne".

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl