Polona świętuje dodanie 2-milionowego obiektu

/ Facebook/bnpolona

Dzięki rozpoczętej cztery lata temu digitalizacji zbiorów znajdujących się w magazynach i skarbcu Biblioteki Narodowej dostępnych online jest już dwa miliony książek, czasopism, rękopisów, zdjęć, pocztówek, map, ulotek, plakatów, zbiorów muzycznych.

Dwumilionowym obiektem poddanym digitalizacji jest urna zawierająca spopielałe szczątki zbiorów bibliotecznych spalonych kilka dni po upadku Powstania Warszawskiego (przed 14 października 1944 r.) przez oddziały Brandkommando. 25. października 1944 r. Żołnierze niemieccy weszli do budynku Biblioteki Ordynacji Krasińskich na ul. Okólnik i miotaczami ognia podpalili zgromadzone zbiory. Spłonęło wtedy m.in. 26 000 rękopisów, 80 000 starych druków oraz 100 000 rysunków i grafik. Urna, symbol bestialstwa hitlerowców, z resztkami jednej ze spopielonych książek jest przechowywana obecnie w Sali Wilanowskiej Pałacu Rzeczypospolitej. Nie wiadomo jak długo zachowane resztki pozostaną w obecnej formie, ponieważ przez drgania zebrany materiał cały czas się osypuje.

Digitalizacja urny została wykonana zgodnie z zasadami digitalizacji obiektów przestrzennych: wykonano ujęcia, ukazujące cztery strony obiektu oraz boki, a także ujęcie z góry oraz cechy charakterystyczne. Efekt tej pracy można obejrzeć TUTAJ.

Obiektem 2 000 001 w Polonie będzie pierwodruk "Sanatorium pod klepsydrą" Brunona Schulza – bardzo rzadkie wydanie z rysunkami autora, osiągające na aukcjach cenę ponad 100 tys. zł. Egzemplarz, który znajdzie się w Polonie opatrzony jest własnoręczną dedykacją Schulza.

Źródło: niezalezna.pl, mat.pras., PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polska przegrała mecz z Nigerią

/ twitter.com/Łączy Nas Piłka

Polska przegrała mecz z reprezentacją Nigerii 0:1 w meczu towarzyskim we Wrocławiu. Zwycięską bramkę z rzutu karnego w 61 minucie zdobył Victor Moses.

Oba zespoły przygotowują się do mistrzostw świata w Rosji. We wtorek biało-czerwoni zmierzą się w Chorzowie z Koreą Południową.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl